Robisz olejowanie włosów w ten sposób? Sprawdź, kiedy robisz to źle

2024-07-24 15:54

Olejowanie włosów uchodzi za prosty i skuteczny zabieg pielęgnacyjny. Choć jego efekty mogą być imponujące, to, jak w przypadku większości zabiegów, wymaga on pewnej wiedzy i umiejętności. Jakie błędy najczęściej popełniamy przy olejowaniu włosów i jak ich unikać, by cieszyć się zdrowymi i lśniącymi pasmami?

Robisz olejowanie włosów w ten sposób? Sprawdź, kiedy robisz to źle
Autor: GettyImages Robisz olejowanie włosów w ten sposób? Sprawdź, kiedy robisz to źle

Olejowanie włosów - jakich błędów unikać

Olejowanie włosów budzi zachwyty zarówno internetowych włosomaniaczek, jak i zwykłych użytkowniczek. Jednak nie zawsze włosy zyskują, gdy są poddawane zabiegowi olejowania.

Jest kilka zasad, których należy przestrzegać, nakładając olej na włosy. Wymieniamy też kilka niewłaściwych praktyk. Sprawdź naszą listę i odpowiedz na pytanie: olejowanie włosów – robisz to dobrze czy źle?

Jaki olej na jakie włosy?

Czy zwykły olej nałożony na włosy spełni swoje zadanie? Otóż to, jaki olej na włosy będzie najlepszy, zależy od wielu czynników. Źle dobrany olej może w niewłaściwy sposób wniknąć w strukturę włosów. Efekt?

Zamiast odżywienia – oklapnięcie, zamiast połysku – mat. Dlatego warto poświęcić chwilę na ustalenie struktury włosa i sprawdzić, jaki powinien być olej na włosy wysokoporowate, a jaki olej na włosy średnioporowate.

  • Włosy nieskoporowate – sprawdzi się olej bobassu na włosy, a także inne oleje bogate w kwasy nasycone, o małych wnikających w strukturę włosa cząsteczkach, jak olej kokosowy albo olej palmowy.
  • Włosy średnioporowate – postaw na oleje bogate w kwasy jednonienasycone. Sprawdzą się w tym przypadku: olej arganowy na włosy, olej awokado nakładany na włosy, a także oliwa z oliwek.
  • Włosy wysokoporowate – których cząsteczki są duże, niewnikające. Dominują w nich kwasy wielonienasycone. Tu warto polecić oleje takie jak olejek z czarnuszki na włosy, oleje z pestek winogron albo z pestek dyni

Niektórych kusi, aby wykorzystać pozostałości oleju po terminie przydatności. Czy przeterminowany olej można nałożyć na włosy?

Warto stosować tu taką samą zasadę, jak w przypadku wszystkich produktów spożywczych, czyli sprawdzić, czy nie zmienił się jego zapach, konsystencja, kolor.

Jeśli nie widać symptomów zepsucia, taki przeterminowany olej może być użyty do włosów. W razie jakichkolwiek zaobserwowanych zmian czy wątpliwości – nie oszczędzaj na swoim zdrowiu i urodzie, a przeterminowany produkt wyrzuć.

 Jak nakładać olejek na włosy

Oleje na włosy są tłuste, po ich użyciu należy umyć włosy, więc… czy trzeba myć je przed nałożeniem oleju? Wiele osób uważa, że wcześniejsze mycie włosów nie jest w tej sytuacji potrzebne.

To również błąd, który może cię kosztować słono - począwszy od utraty fryzury po pogorszenie kondycji włosów na długo.

Jeśli włosy są brudne, na skórze głowy może przybywać sebum, bakterii, grzybów, zanieczyszczeń. Powodują one m.in. osłabienie mieszków włosowych, mogą przyczyniać się do wypadania włosów, a także blokować substancjom odżywczym dostęp do włosów. Dlatego chwila poświęcona na umycie włosów przed nałożeniem olejku na włosy, na pewno odpłaci z nawiązką.

Co pod olej na włosy? 

Najlepiej sprawdzą się produkty magazynujące wodę, jak hydrolaty, żel aloesowy, mgiełki w sprayu, odżywki w sprayu, odżywki w kremie, produkty nawilżające. 

Ile olejku nałożyć na włosy?

Mówią, że od przybytku głowa nie boli, ale co za dużo, to niezdrowo. Szczególnie tę drugą zasadę powinniśmy uwzględnić, nakładając olejek na włosy. Jego nadmiar może być trudny do usunięcia, a pozostałości mogą nieestetycznie oblepiać i obciążać włosy.

Olejek do włosów warto nakładać na ciepło. Aby osiągnął odpowiednią temperaturę, warto zafundować mu wodną kąpiel, czyli umieścić naczynie z olejkiem w miseczce z wodą o temperaturze wyższej niż temperatura ludzkiego ciała, lecz nie wyższej niż ok. 50 stopni. 

Gubisz włosy? Rozwiąż test i sprawdź, czy Twoja utrata włosów mieści się w normie
Pytanie 1 z 6
Ile włosów dziennie gubisz?
Włosy
Salon fryzjerski Curyło w Rzeszowie. Twoje włosy w rękach wirtuoza nożyczek!

Jak zmyć olejek z włosów? 

Po nałożeniu na włosy oleju należy go starannie usunąć, ale to nie oznacza, że od razu trzeba zmyć. Na początek warto zemulgować olej, wykorzystując w tym celu odżywkę lub maskę, które pomogą rozpuścić olej. Dzięki temu będzie łatwiej go spłukać.

Jak często olejować włosy? 

Olejowanie włosów to zabieg, w przypadku którego częściej nie znaczy lepiej. Częstotliwość zabiegu powinna być uzależniona od indywidualnych predyspozycji twoich włosów.

Jeśli przesadzisz z olejkami, włosy mogą stać się otłuszczone, ciężkie lub przeciwnie, nadmiernie przesuszone. Niekorzystny może być też wpływ na skórę głowy, może dojść do nieprzyjemnego swędzenia, podrażnień, a nawet łupieżu.

Jakie olejki warto polecić na włosy?

Szczególnie warte uwagi są m.in.: olej makadamia, olej z czarnuszki, olej arganowy, olej arachidowy, olej z awokado, które nałożone na włosy mogą zdziałać cuda.

Korzystnie na włosy działa również tradycyjny olejek arganowy, który znajdziesz w aptece. Pamiętaj, aby sięgać po olejki dobrej jakości, a nie produkty "olejopodobne", które mogą niekiedy kusić korzystną ceną. Jednak efekty ich zastosowania mogą się różnić od oczekiwanych.