Jak się pozbyć siwych włosów? Są na to sposoby bez farbowania

2024-01-07 13:36

Z wiekiem zmieniają się nasze ciała: skóra traci jędrność, przybywa zmarszczek, a włosy siwieją. Kult młodości, w jakim przyszło nam żyć, sprawia, że staramy się powstrzymywać, a nawet odwracać te naturalne procesy. Szczęśliwie powoli do głosu dochodzą też odwrotne trendy, a siwe włosy zyskują na popularności i stają się modne. Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo z siwymi włosami, zdradzimy kilka domowych sposobów, które mogą sprzyjać przyciemnieniu włosów lub spowolnieniu siwienia.

Jak się pozbyć siwych włosów? Są na to sposoby bez farbowania
Autor: GettyImages Jak się pozbyć siwych włosów? Są na to sposoby bez farbowania

Siwe włosy - skad się biorą? 

Za siwienie odpowiadają głównie geny i niestety, niewiele tu mamy do powiedzenia. Jeśli rodzice siwieli już w młodym wieku, przypuszczalnie nas też to czeka. Oprócz tego na siwienie wpływ może mieć styl życia, żywienia, doświadczenia życiowe.

Przykładowo stres i napięcie rzeczywiście mogą przyczyniać się do przyspieszenia procesów starzenia, przez co przybywa też siwych włosów. Siwiźnie sprzyja też regularne niedosypianie.

Niekorzystnie na stan włosów, w tym proces siwienia, mogą wpływać również niektóre stosowane środki chemiczne, nawet jeśli są dedykowane do pielęgnacji włosów. Zauważono, że siwienie może przyspieszać również regularne sięganie po używki, jak alkohol, tytoń, narkotyki czy dopalacze.

Cudowne SIEMIĘ LNIANE - do picia, na włosy i skórę, zamiast jajka

Kolejny czynnik, który może przyspieszać starzenie, to niewłaściwa dieta, w której brakuje owoców i warzyw, a w konsekwencji witamin. Niedobory zwłaszcza witamin z grupy B, kwasu foliowego, a także niedobory minerałów - cynku, selenu, miedzi i żelaza, mogą powodować, że wcześniej pojawi się siwizna. 

Naturalne sposoby na siwe włosy

Wiele osób decyduje się na farbowanie, ale nie dla wszystkich to dobre rozwiązanie, m.in. z powodu alergii na farby do włosów, niekorzystnego wpływu farb na stan włosów lub skóry głowy, czy też z powodu konieczności stałego przykrywania farbą odrostów.

Natomiast naturalne sposoby mogą sprzyjać spowolnieniu procesu siwienia i odrastaniu włosów bogatych w melaninę, która pozwala im utrzymywać naturalną barwę. Sposoby na spowolnienie siwienia to m.in:

  • dieta bogata w witaminy i minerały, szczególnie takie jak B12 i B5, kwas foliowy, biotyna oraz jak cynk, selen, jod;
  • umiejętność odpoczynku i relaksacji. Wysoki poziom kortyzolu, będący skutkiem nadmiernego stresu, przyczynia się do degradacji melaniny. Redukcja codziennego poziomu stresu oraz wygospodarowanie czasu na relaks mogą być przepisem na przywrócenie ciemniejszej barwy włosów;
  • dobrze dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów, które sprzyjają naturalnej pigmentacji.

Domowe sposoby na powstrzymanie siwienia włosów

  • Drożdże piwne, które wpływają na kondycję włosów, zmniejszają wypadanie i mogą korzystnie wpływać na kolor włosów, także w przypadku siwienia. Można pić je rozpuszczone, z dodatkiem np. miodu lub mleka, albo sięgnąć po drożdże w tabletkach.
  • Z przyciemniających właściwości słyną orzechy włoskie. Płukanka zrobiona z łupin orzechów może skutecznie nadać ciemniejszą barwę włosom.
  • Płukanka z kawy stanowi doskonały wybór dla osób o naturalnie ciemnych włosach. Wzmacnia włosy i przyciemnia. Po myciu włosów należy zamoczyć włosy w płukance, uprzednio odcedzonej z fusów, a potem przepłukać chłodną wodą.
  • Niektórzy praktykują płukanie włosów wodą po gotowaniu ziemniaków - pod warunkiem, że była to woda niesolona. Zyskuje się ciemniejszy kolor i odżywienie bogactwem obecnych w ziemniakach witamin. To również sposób dedykowany osobom o naturalnie ciemnych włosach.

Czy naturalne sposoby na siwe włosy działają? Można odpowiedzieć: to zależy. Jest wiele czynników, które mogą decydować o tym, czy proces siwienia zatrzyma się, spowolni lub niejako cofnie, gdy siwe włosy zostaną przyciemnione. Naturalne sposoby mają to do siebie, że można je wypróbować bez szkód dla zdrowia (o ile nie ma się alergii na wspomniane składniki), aby samodzielnie przekonać się, która z tych metod jest najlepsza.