Broda - jak zapuścić i dbać o brodę? Pielęgnacja brody w pigułce

2016-03-31 17:05

Bycie brodaczem jest modne, ale czy proste? Jak należy dbać o brodę, aby była prawdziwą ozdobą mężczyzny? Przeczytaj poradnik dla brodaczy, żeby dowiedzieć się, jak prawidłowo pielęgnować swój zarost. Nie pozwól, żeby broda zaczęła żyć własnym życiem. Ujarzmij ją dzięki kilku łatwym zasadom.

broda
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak pielęgnować brodę - jakich kosmetyków i jak używać?
  2. Jak stosować olejek do pielęgnacji brody?
  3. Wyczesany zarost - czym czesać brodę?
  4. Jak zapuścić brodę i zostać brodaczem?

Broda potrafi być prawdziwą ozdobą mężczyzny. Może też szpecić i odpychać, a to za sprawą nieodpowiedniej pielęgnacji włosów lub całkowitego braku zainteresowania ze strony posiadacza. Jeśli już zdecydujesz się wyhodować zarost na brodzie i jesteś gotowy znosić trudy zapuszczania brody, musisz liczyć się z koniecznością regularnego przycinania włosów i dbania o ich jakość.

Dzięki temu, że broda cieszy się dużą popularnością, na rynku dostępny jest cały wachlarz kosmetyków i preparatów do pielęgnacji, oczyszczania i stylizacji brody. Pielęgnację brody zaczynaj od jej oczyszczenia, następnie zmiękcz włosy olejkiem lub balsamem, dokładnie wyczesz włosy i tonizuj raz na jakiś czas. Podcinaj niesforne kępki na własną rękę lub zgłoś się do jednego z ''salonów fryzjerskich'' dla brodaczy (Barber Shop), gdzie odpowiednio dbają o męski zarost.

Jak pielęgnować brodę - jakich kosmetyków i jak używać?

Oczyszczanie brody szamponem

Przed przystąpieniem do pielęgnacji kosmetykami brodę należy oczyścić. Broda tak samo jak włosy na głowie brudzi się i ulega przetłuszczeniu, a ze względu na swoją specyficzną strukturę nawet częściej zbiera pyłki kurzu z otoczenia. Do oczyszczania najlepiej używać szamponów naturalnych, np. ziołowych lub tych przeznaczonych dla dzieci. Odpowiednie będą też szampony do włosów zniszczonych, suchych lub plączących się, ponieważ zmiękczą brodę, dzięki czemu stanie się łatwiejsza do układania. Oczywiście najbardziej odpowiedni jest szampon przeznaczony do mycia brody, jednak niewiele różni się składem od wcześniej wymienionych produktów. Nie warto tutaj sięgać po mydło (chyba że znajdziesz specjalne mydło w sklepie dla brodaczy) lub zwyczajny żel do ciała, bo zawarte w nich SLS mogą wysuszyć włoski i zostawić je nieprzyjemnymi w dotyku.

Jak to zrobić: zwilż brodę ciepłą wodą. Na mokrą dłoń nałóż niewielką ilość szamponu (gramatura zbliżona do orzecha). Rozprowadź szampon od nasady do samego końca włosków. Ugniataj aż do uzyskania piany, a następnie masuj. Zmyj dokładnie letnią wodą.

Olejowanie i tonizowanie brody

Olejki i toniki są równie niezbędne co szampon. Olejek do brody ma kilka funkcji: zmiękcza włoski, ułatwia stylizację i nawilża skórę pod brodą. To bardzo ważne, żeby skóra w tym miejscu nie łuszczyła się (na podobieństwo łupieżu), bo wygląda to niehigienicznie i psuje nawet najdokładniej wypracowany efekt. Tonik ma podobne zadanie do olejku, ale zazwyczaj jest mocniej rozcieńczony, a dzięki atomizerowi wygodniejszy w użyciu. Do ich produkcji stosuje się olejek jojoba i inne ekstrakty roślinne. Na rynku dostępne są zarówno kosmetyki bez zapachu, jak i te nadające brodzie interesującą woń. Do popularnych zapachów należą: grejpfrut, biały pieprz, mandarynka, jaśmin, cytryna, drzewo sandałowe, cedr.

Jak to zrobić: Produkty stosuj zamiennie, według potrzeby, średnio co drugi dzień. Kilka kropli olejki rozgrzej w palcach i wmasuj w brodę. Tonik psikaj bezpośrednio na brodę, a następnie stylizuj grzebieniem lub dłonią.

Woskowanie brody

Dla większości mężczyzn w Polsce wosk będzie zbędny, ponieważ struktura włosów mieszkańców naszego regionu nie jest aż tak sztywna. Sprawdzi się za to podczas stylizacji wąsów oraz u Panów z mocno kręconą brodą, która nie reaguje na stylizację olejkiem.

Jak to zrobić: Zbierz garstkę wosku paznokciem i rozgrzej w palcach. Następnie zacznij układać wąs od środkowej części, kierując się na zewnątrz. W razie potrzeby dobierz kolejną porcję kosmetyku.

Nawilżanie brody balsamem

Dla bardzo delikatnej skóry i słabych, rozdwojonych włosów balsam będzie wybawieniem. Jest łatwiejszy w stosowaniu niż olejek, ale działa równie regenerująco. Mniej obciąża brodę i szybciej się wchłania.

Jak to zrobić: Balsam stosuj jak żel do włosów, ale w minimalnej ilości. Rozczesz brodę. Nabierz w dłoń potrzebną ilość balsamu i wmasuj. Uważaj, bo łatwo tu przesadzić.

Jak stosować olejek do pielęgnacji brody?

Wyczesany zarost - czym czesać brodę?

Wygląd szczotki do brody potrafi zdziwić. Wykonana z włosów dzika bardziej przypomina przyrząd do czesania psa, jednak potrafi zdziałać cuda. Szczotki najlepiej używać rano i wieczorem w celu precyzyjnego rozczesania brody. Włosie masuje skórę i pobudza cebulki oraz prostuje skręt, co pomaga w transporcie wody aż do końcówki włosa.

Na drugim miejscu znajduje się grzebień. Jest przydatny w ciągu dnia do drobnych poprawek. Pomaga wystylizować i okiełznać brodę, ale też zebrać z niej nadmiar olejku lub balsamu. W sklepach dla brodaczy dostępne są tańsze grzebienie z plastiku oraz droższe wersje wykonane z metalu.

Jak zapuścić brodę i zostać brodaczem?

Broda nie jest czymś oddzielonym od reszty organizmu. To włosy, o które należy odpowiednio dbać za pomocą zewnętrznych, ale też wewnętrznych metod. Może to dziwić, ale na porost brody wpływ mają również takie czynniki jak dieta i stres.

  • Pierwszy z nich jest dość oczywisty. Włosy potrzebują mocnego wsparcia od wewnątrz. Jeśli naprawdę zależy ci na pięknej, gęstej brodzie, włącz do swojej diety tłuste ryby, orzechy, awokado, marchew, morele, jabłka, cytrynę. Utrzymuj regularny tryb odżywiania i oczyszczaj się a pomocą ziół oraz detoksykujących koktajli.
  • Drugim czynnikiem, który może zniszczyć wcześniejsze starania jest chroniczny stres i przemęczenie. Stres jest głównym powodem wypadania włosów. Równie źle działa brak snu, podczas którego organizm się regeneruje, a broda - rośnie.
O autorze
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Dziennikarka związana z serwisem Poradnikzdrowie.pl jako współpracownik. Miłośniczka naturalnej pielęgnacji i kosmetyków kolorowych, a także ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Współzałożycielka salonu kosmetycznego Naru w Warszawie.