Nie zapominaj o myciu pędzli do makijażu. Mogą być siedliskiem bakterii

2024-05-29 14:07

Pędzle do makijażu znajdują się w łazience niemal każdej kobiety. Niestety często zapomina się, że nie wystarczy wytrzepać z nich nadmiaru produktu, a powinno się je myć. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mogą być one siedliskiem wielu bakterii i grzybów.

Nie zapominaj o myciu pędzli do makijażu. Mogą być siedliskiem bakterii
Autor: fot. Getty Images Nie zapominaj o myciu pędzli do makijażu. Mogą być siedliskiem bakterii

Czym grozi nieczyszczenie pędzli? Konsekwencje są nieprzyjemne

Wiele osób wciąż nie przywiązuje wagi do tego, jak ważne jest mycie pędzli. Okazuje się jednak, że mogą się one stać prawdziwym siedliskiem dla bakterii i grzybów. Te potencjalne zanieczyszczenia mogą pochodzić nie tylko z kosmetyków, ale również z naszej skóry. Ważne jest więc odpowiednie zachowanie higieny. Zarówno zarazki, jak i grzyby mogą przedostawać się na narzędzia do makijażu na różne sposoby. Wystarczy, że ktoś inny użyje naszych pędzli, by mogły się na nich znaleźć drobnoustroje. Również niewielkie roztocza, które są powiązane z niektórymi wysypkami i trądzikiem mogą wylądować w gąbce lub na pędzlach.

Warto wiedzieć, że w szczególności zanieczyszczone kosmetyki do ust mogą stwarzać ryzyko pojawiania się infekcji. Szminki są często zanieczyszczone bakteriami, takimi jak Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty) i Staphylococcus epidermidis (gronkowiec skórny). W przypadku kosmetyków niskiej jakości ryzyko to wzrasta. Pędzle do makijażu mają kontakt z wrażliwymi obszarami, jak oczy, usta i nos, które są szczególnie podatne na infekcje. Zanieczyszczone pędzle, które przenoszą mikroorganizmy mogą być więc powodem wystąpienia:

 • ropni
 • zakażeń skóry
 • wysypek
 • zmian skórnych 
Szybki makijaż dla mam? Testujemy szablony - Królowe Matki odc. 10

Jak często myć pędzle? Odpowiedź może zdziwić

Jak więc zadbać o swoje pędzle, by nie narażać naszej skóry? Przede wszystkim nie powinno się ich nikomu pożyczać. Każdy z nas ma na skórze drobnoustroje, a dzielenie się pędzlami to dzielenie się zarazkami. Pędzle powinno się czyścić za pomocą gorącej wody z mydłem. Teraz pozostaje pytanie, jak często to robić? Dla niektórych może być to zaskoczeniem, ale pędzle powinno się czyścić przynajmniej raz w tygodniu. Osoby, które więcej się malują mogą być zmuszone robić to częściej. Pędzle, którymi nakładamy płynne lub kremowe produkty, powinny być czyszczone po każdym użyciu. Jeśli ktoś użył naszych pędzli powinniśmy robić to niemal od razu po użyciu. Dodatkowo, jeśli mieliśmy do czynienia z jakąkolwiek infekcją, powinniśmy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu pędzli po jej ustąpieniu.

Jak czyścić pędzle? Prosta instrukcja

 1. Opłucz końcówki pędzli pod letnią, bieżącą wodą, aby usunąć resztki makijażu. 
 2. Napełnij miskę letnią wodą i dodaj łyżkę delikatnego szamponu lub mydła bakteriobójczego.
 3. Dobrze namocz końcówkę w misce.
 4. Opłucz końcówki pędzli pod bieżącą wodą.
 5. Kontynuuj mycie szamponem i płukanie każdej szczotki, aż woda będzie czysta.
 6. Nadmiar wilgoci odciśnij czystym, suchym ręcznikiem papierowym.
 7. Połóż pędzle płasko do wyschnięcia na ręczniku, tak aby końcówki zwisały z krawędzi blatu. 

Warto pamiętać, że pędzli wcale nie trzeba myć płynem micelarnym. Jest to drogie i wcale nie potrzebne. Te same korzyści można osiągnąć tańszymi detergentami. Metody dezynfekcji, takie jak mydło bakteriobójcze, bardzo dobrze zmniejszają liczbę drobnoustrojów na pędzlach i gąbkach.

Sonda
Jak często czyścisz swoje pędzle do makijażu?