Zaczerwienienie i suchość to początek. Dermatolog: tym grożą 3 błędy w pielęgnacyjne

2024-07-10 9:42

Odpowiednia pielęgnacja jest niezwykle ważna, by jak najlepiej dbać o stan naszej skóry. Jednak łatwo popełnić w niej błędy, które mogą mieć nieprzyjemne skutki. Dermatolożka wymieniła trzy, które są, według niej, najczęściej popełniane. Na co uważać?

Zaczerwienienie i suchość to początek. Dermatolog: tym grożą 3 błędy w pielęgnacyjne
Autor: fot. Getty Images Zaczerwienienie i suchość to początek. Dermatolog: tym grożą 3 błędy w pielęgnacyjne

To, jak ważna jest odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry wiadomo nie od dziś. Jednak, pomimo że wszędzie można znaleźć najróżniejsze porady o tym, jak powinno się odpowiednio dbać o skórę.

Doktor Azadeh Shirazi, certyfikowana dermatolog z Południowej Kalifornii podzieliła się trzema pielęgnacyjnymi błędami, z którymi spotyka się najczęściej. Wiele osób nawet nie ma pojęcia, że popełnia błąd.

W swoim nagraniu na TikToku specjalistka wyznała, że cały czas widzi pacjentów, którzy narobili sobie problemów właśnie przez te błędy.

Zbyt duża ilość produktów

Na pierwszy ogień poszło używanie zbyt wielu produktów. Nie od dziś wiadomo, że skórna, jest swojego rodzaju zbroją, która chroni przed zanieczyszczeniami, alergenami i substancjami drażniącymi.

Chemik kosmetyczny Ron Robinson zdradził, że każdy składnik, który nakładamy na naszą skórę stwarza zagrożenie dla tej bariery. Niestety, stresowanie skóry, która jest największym organem ciała, prowadzi do wielu konsekwencji. Przykładami może być suchość, zaczerwienienie, wypryski oraz wiele innych problemów skórnych.

Doktor Shirazi powiedziała, że do pielęgnacji wystarczą nam tak naprawdę trzy produkty: środek, który oczyszcza skórę, krem nawilżający i krem z filtrem. Jeśli natomiast zmagamy się z trądzikiem lub chcemy działać przeciwstarzeniowo, możemy dodać odpowiedni krok pomiędzy środkiem oczyszczającym a nawilżeniem.

Jak dbają o siebie panowie i co na to ekspertka? Męska pielęgnacja bez tajemnic.

Zapominanie o kremie z filtrem

Drugim najczęściej popełnianym błędem jest nic innego, jak omijanie ochrony przeciwsłonecznej. To, jak ważne jest stosowanie kremów z filtrem wiadomo nie od dzisiaj. Najróżniejsi eksperci stresują, by używać go każdego dnia przez cały rok.

Dr Shirazi podkreśliła, że szczególnie osoby z cerą delikatną powinni o nim pamiętać, ponieważ są szczególnie narażeni na uszkodzenia słoneczne. Wyjawiła, że często ma pacjentów, którzy przychodzą do niej z rakiem skóry, na powiekach, ustach, uszach, szyi i dekolcie oraz na dłoniach. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremu z filtrem w codziennej pielęgnacji

Kopiowanie rutyny pielęgnacyjnej

Trzeci z błędów wymienionych przez ekspertkę może się niektórym wydać zaskakujący. Chodzi mianowicie o kopiowanie rutyny pielęgnacyjnej naszych znajomych, rodziny czy celebrytów. Wszystko dlatego, że to, co dla nich dobrze działa, niekoniecznie będzie korzystne dla nas.

Każdy powinien samodzielnie opracować idealnie dobrany dla niego schemat. Dermatolożka podkreśla, że musimy używać produktów, które będą dopasowane do rodzaju naszej skóry i jej problemów. 

Zanim więc chwycimy za "cudowny żel", którego używa influencerka bądź nasza znajoma, musimy upewnić się, że nie narobi on więcej szkód naszej skórze niż przyniesie jej korzyści.