Twierdzi, że wyleczyła trądzik czosnkiem. Wideo obejrzało ponad 25 mln ludzi

2024-06-26 9:38

Walka z trądzikiem nie jest ani szybka, ani prosta. Wiele osób szuka jak najskuteczniejszych sposobów, na pozbycie się tych niedoskonałości ze skóry. Pewna użytkowniczka TikToka stwierdziła, że jedzenie surowego czosnku pomogło jej w tym problemie. Czy to jednak jest możliwe?

Twierdzi, że wyleczyła trądzik czosnkiem. Wideo obejrzało ponad 25 mln ludzi
Autor: TikTok/@gracemayugc Twierdzi, że wyleczyła trądzik czosnkiem. Wideo obejrzało ponad 25 mln ludzi

W ostatnim czasie na mediach społecznościowych zrobiło się głośno o trendzie, który ma podobno pomagać w pozbyciu się trądziku. Polega on na jedzeniu surowych ząbków czosnku. Użytkowniczka o nazwie @gracemayugc, dokumentuje swoje postępy każdego dnia. Jej nagranie z dnia pierwszego zostało obejrzane przeszło 25 milionów razy. 

Nic jednak dziwnego. Czosnek może wydawać się łatwodostępną i niedrogą alternatywą dla leczenia trądziku, w szczególności jeśli nie mamy łatwodostępnego dermatologa. Pozostaje jednak pytanie, czy jedzenie surowego czosnku naprawdę działa?

Czosnek - dlaczego warto go jeść?

Czy surowy czosnek leczy trądzik? Eksperci o tiktokowym trędzie

Twierdzenie, że jedzenie surowego czosnku może być pomocne w walce z trądzikiem, wcale nie wydaje się być niemożliwe. W końcu czosnek od wieków był stosowany jako lek na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Wśród nich można wymienić na przykład wysoki poziom cholesterolu czy choroba wieńcowa.

Jeśli chodzi jednak o trądzik, to na tę chwilę nie ma wystarczających badań, by stwierdzić, że może on pomóc w jego leczeniu, jak twierdzi certyfikowana dermatolożka z Schweiger Dermatology Group, lek. Rachel Nazarian.

Nie ma wystarczających dowodów naukowych, które potwierdzałyby doustne przyjmowanie czosnku jako leczenia trądziku. Prawdą jest, że żadna ilość czosnku przyjmowana doustnie nie pomoże wyleczyć trądziku

- powiedziała ekspertka.

Jednak warto zaznaczyć, że choć sam czosnek nie ma większego wpływu na trądzik, to może być korzystny, jeśli włączymy go do diety. Jak twierdzi specjalistka, czosnek zawiera naturalne związki przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które mogą być pomocne w utrzymaniu zdrowej skóry.

Według przeglądu z 2014 roku, czosnek zawiera związki, które mogą zapobiegać rozwojowi niektórych bakterii i grzybów, potencjalnie pomagając w przypadku niektórych chorób skóry.

Czosnek na leczenie trądziku. Eksperci tłumaczą

Czy więc warto jeść czosnek, by zredukować swój trądzik, pomimo braku dowodów na jego działanie? Cóż, lek. Elizabeth Geddes-Bruce, twierdzi, że można, ale konieczne będzie zachowanie umiaru. W swojej rozmowie z verywellhealth.com, podpowiada, że najlepiej będzie po prostu zacząć od dodania większej ilości czosnku do naszych dań. 

Ekspertka zaznacza jednak, że nie powinniśmy codziennie zajadać się surowym czosnkiem w celu kontrolowania trądziku. Jak tłumaczy, zbyt duża jego ilość może być nie tylko irytująca, ale również nieładnie pachnieć. Podkreśliła, że mamy inne, bardziej skuteczne metody walki z trądzikiem.

Specjaliści również nie polecają wcierania czosnku w skórę. Surowa roślina może bowiem podrażnić naszą skórę.

Jedzenie czosnku, zwłaszcza w dużych dawkach, nie jest bezpieczne i zdrowe dla każdego. Osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny szczególnie uważać, ponieważ czosnek może wpływać na krwawienie i krzepnięcie - działa bowiem rozrzedzająco na krew.

Osoby, które biorą leki rozrzedzające krew, również powinny uważać. Czosnek może bowiem zmieniać ich skuteczność.

Sonda
Lubisz jeść czosnek?