Kosztuje grosze, a działa cuda. Babciny sposób na pryszcze i zmarszczki wraca do łask
Naturalne sposoby pielęgnacji wracają do łask. Coraz chętnie zamiast nowoczesnej chemii wybieramy tradycyjne produkty, znane i sprawdzone od pokoleń. Do takich substancji należy pasta cynkowa. Jest niedroga i przede wszystkim skuteczna. Kiedy warto stosować pastę cynkową? Kto powinien jej unikać?
Pasta cynkowa - co to jest, właściwości
Pasta cynkowa sprawdza się w przypadku chorób skóry. Niestraszny jej trądzik, zmarszczki czy przebarwienia.To oczywiście zasługa kluczowego składnika – cynku. To pierwiastek mający potwierdzone właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.
Pasta cynkowa, dostępna bez recepty za symboliczną kwotę kilku złotych, stanowi preparat powstający na bazie tlenku cynku. To sprawdzony środek, który został poddany wielu badaniom, a te z kolei potwierdzają korzystny wpływ pasty cynkowej na kondycję skóry. To dlatego pasta cynkowa jest skutecznym środkiem, stosowanym m.in. w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, takich jak m.in. trądzik.
Pasta cynkowa - jak stosować
Pasta cynkowa jest też prosta w użyciu - to kolejna zaleta. Z jej aplikacją poradzi sobie nawet niewprawiona osoba. Jak w przypadku większości środków do pielęgnacji, przed nałożeniem preparatu, zaleca się dokładne oczyszczenie skóry.
Następnie pasta powinna być równomiernie rozprowadzana na obszarze z niedoskonałościami. W przypadku trądziku efekty mogą pojawić się bardzo szybko, ale jeśli chodzi o sukces w walce z przebarwieniami czy zmarszczkami, na rezultat czasem trzeba poczekać.
W zależności od sytuacji pastę cynkową można nakładać na skórę 2-3 razy dziennie. Warto pamiętać, że pasta cynkowa zostawia białe plamy. Dobrze jest mieć ten fakt na uwadze i aplikować pastę, gdy nie planujemy np. wyjścia z domu.
Pasta cynkowa - zalety, działanie
Cynk jest antyoksydantem, o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym. Uważa się, że przeciwuteniające właściwości oddziałują też przeciwstarzeniowo. Jak zauważono, pasta cynkowa może sprzyjać redukcji zmarszczek. Dzięki stosowaniu maści lub pasty cynkowej można zmniejszyć przebarwienia, za to pobudzić produkcję kolagenu, co dodaje skórze jędrności i ją odmładza.
Korzystając z produktów na bazie cynku, ograniczamy ilość sebum. Maści z cynkiem chronią również przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Ponadto tlenek cynku działa regenerująco na skórę, a więc w przypadku ran, przyspiesza ich gojenie.
Czym się różni pasta cynkowa i maść cynkowa?
Pasta cynkowa i maść cynkowa to dwa produkty na bazie tlenku cynku, ale w paście cynkowej znajdziemy go więcej. Maść cynkowa zawiera ok. 10 proc. tlenku cynku, podczas gdy w omawianej paście jest go aż 25 proc.
W efekcie te dwie substancje mogą się różnić działaniem, mając te same właściwości, gdyż pasta działa mocniej, a przez to szybciej. Pasta cynkowa jest też gęstsza, co może utrudniać aplikację.
Pasta cynkowa - na co stosować
Z uwagi na korzystny wpływ na kondycję skóry i gojenie ran, pastę cynkową poleca się więc zarówno do codziennej pielęgnacji przy drobnych niedoskonałościach, jak i w przypadku niektórych chorób skóry, m.in.:
- ŁZS
- egzema
- trądzik
- trądzik różowaty
- dermatozy
Pasta cynkowa - jak używać, skutki uboczne
Pastę cynkową należy stosować, unikając nakładania na poważnie uszkodzoną skórę czy otwarte rany. Może mocno wysuszać, więc warto ostrożnie dawkować czas, jaki pasta pozostaje na skórze. Pastę cynkową można nakładać na całe ciało i twarz, w zależności od tego, gdzie umiejscowione są zmiany, których chcemy się pozbyć.
Jak wszystkie preparaty, pasta cynkowa może mieć skutki uboczne. Nie zaleca się jej osobom uczulonym na któryś ze składników. Osoby ciężarne i karmiące powinny omówić jej stosowanie z lekarzem. Warto też pamiętać, że cynk z maści lub pasty, może przedostawać się do organizmu, działając nie tylko zewnętrznie. Dlatego nie zapominajmy, aby przed rozpoczęciem stosowania pasty cynkowej omówić to z lekarzem.