Ekspresowy sposób naszych babć na pozbycie się sińców pod oczami. To bezpieczne?

2024-01-01 10:27

To najprostszy sposób świata nie tylko na cienie pod oczami, ale też na spuchnięte, podkrążone oczy. Nie usunie przyczyny, ale przez jakiś czas będziesz wyglądać lepiej. Ustal jednak, skąd te sińce pod oczami i zajmij się nimi na poważnie, bo mogą być sygnałem choroby.

Ekspresowy sposób naszych babć na pozbycie się sińców pod oczami. To bezpieczne?
Autor: GettyImages

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół o wszechstronnym działaniu. Towarzyszy nam od wczesnego dzieciństwa, pomagając się wyciszyć czy łagodząc dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Doceniają go też kobiety dbające o urodę, bo dzięki działaniu rozjaśniającemu i odkażającemu pozwala usuwać różne jej mankamenty. Uchodzi za roślinę bezpieczną, właściwie bez przeciwwskazań, ale czy dotyczy to również delikatnych przecież oczu?

Anemia. Jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Skąd się biorą sińce pod oczami

Zazwyczaj doskonale wiemy, skąd się wzięły cienie pod oczami. Po zarwanej nocy, imprezie, na której głównym "daniem" było wino z papierosami, trudno nie wyglądać źle.

W takiej sytuacji najskuteczniejszym lekarstwem okazuje się zdrowy sen, spacer, generalnie zmiana stylu życia. Doraźnie pomoże okład rumiankowy, bo działa maskująco, rozjaśniając skórę.

Niestety, zasinienia pod oczami mogą świadczyć nie tylko o zmęczeniu czy nieprawidłowej diecie, ale również o poważnych chorobach, w tym tarczycy i nerek. Czasem sygnalizują zaburzoną pracę śledziony lub układu krążenia, anemię. Zatem - jeśli problem się utrzymuje, trzeba porozmawiać z lekarzem.

Rumianek na oczy – kiedy pomaga

Medycyna niekonwencjonalna poleca rumianek na wiele dolegliwości i problemów z oczami, choćby na stany zapalne, gradówkę, obrzęki, zespół suchego oka. Nie wolno jednak zapominać, że oko to wyjątkowo delikatny narząd. Nawet pozornie błaha dolegliwość leczona nieprawidłowo może trwale uszkodzić struktury oka i pozbawić nas bezcennego zmysłu wzroku. Zatem, kiedy z okiem dzieje się coś niepokojącego, konieczna jest konsultacja okulistyczna.

Czytaj także: "Oko po prostu pękło, nie było co zbierać". Konsekwencje zbyt długich paznokci?

Rumianek na sińce pod oczami

Okłady z rumianku poprawiają z pewnością wygląd skóry wokół oczu, działając rozświetlająco i to zastosowanie nie wymaga konsultacji lekarskiej, chyba że jesteś alergikiem.

Rumianek rzadko wywołuje alergie, ale jest to możliwe, a wówczas, zamiast poprawić wygląd, dołożysz sobie kolejne problemy.

Jak przygotować okład z rumianku na oczy?

Możesz wykorzystać dwie torebki (herbatę ekspresową) rumianku  albo dwie łyżki suszu. Polecamy rumianek w torebkach, bo działa tak samo, a nie jest zdecydowanie mniejsze ryzyko, że drobinki kwiatów dostaną się do oka przeniesione niechcący na gaziku.

  • Rumianek zalej wrzątkiem (ok. 150 ml).
  • Trzymaj pod przykryciem przez 5 minut.
  • Zanurz w naprze dwa sterylne gaziki i delikatnie wyciśnij.
  • Połóż okłady z rumianku na zamknięte oczy.
  • Pozostaw rumianek na oczach przez 15-20 minut.
  • Napar z rumianku na oczy powinien być ciepły, ale nie gorący.
  • Jeśli twoim problemem jest też obrzęk oczu, postaw na zimne okłady. Przed zastosowaniem napar warto schłodzić w lodówce.