Depilacja twarzy. Metody depilacji nadmiernego owłosienia na twarzy
Depilacja twarzy to dla wielu kobiet konieczność i często źródło kompleksów i niskiej samooceny. Codzienne wyskubywanie włosów nie tylko podrażnia skórę, ale jest również pracochłonne i nietrwałe. Na szczęście istnieją skuteczne metody depilacji twarzy - trwałe i chwilowe. Warto również sprawdzić, czy nadmierne owłosienie nie jest objawem poważnej choroby.
Spis treści
Depilacja twarzy to konieczność tylko dla niektórych kobiet, choć warto wiedzieć, że włoski na twarzy ma każda kobieta, ale nie u każdej są one dobrze widoczne. Nadmierne owłosienie na twarzy zazwyczaj dotyczy brunetek, których włosy są zwykle twarde i grube, ale może być też objawem niektórych chorób. Niechciane włoski można rozjaśniać, ale to sposób na krótką metę, bo stale trzeba go będzie powtarzać. Dużo lepiej jest je po prostu usunąć, a można to zrobić na kilka sposobów.
Metody depilacji twarzy
To dobry sposób na pozbycie się włosków pod warunkiem, że jest ich niewiele, ale są na tyle długie i mocne, że łatwo można je chwycić pęsetą. Plusem tej metody jest to, że jest dość precyzyjna – dlatego najlepiej stosować ją do regulacji brwi, która takiej precyzji wymaga. Minusów jest więcej: usuwanie włosków pęsetą jest dość bolesne, żmudne i trwa dość długo. Jeśli więc włosków jest dość dużo, albo jesteś wrażliwa na ból, lepiej wypróbować inne sposoby.
Golenie włosów nożykiem do brwi
Mechaniczne usuwanie włosków z twarzy za pomocą ostrza nie jest wcale takim złym sposobem, jak mogłoby się wydawać – pod warunkiem jednak, że nie użyjesz do tego zwykłej golarki, ale specjalnego nożyka do brwi. Skórę poddawaną zabiegowi należy delikatnie napiąć, przyłożyć ostrze pod kątem 45 stopni i usuwać włoski krótkimi, delikatnymi posunięciami. W ten sposób można usuwać nie tylko pojedyncze włoski, ale także cały meszek z twarzy.
Uchodząca w niektórych krajach za ikonę piękna malarka Frida Kahlo szczyciła się swoimi wąsikami i brwiami, które niemal zrastały się ze sobą. Ale dzisiejsze kanony urody są jasne: im gładsza buzia, tym lepiej dla urody.
Tę metodę stosowały gwiazdy, m.in. Audrey Hepburn i Marylin Monroe – dzięki regularnemu usuwaniu całości owłosienia ich cera równomiernie odbijała światło, co dawało wrażenie nieskazitelności. Obecnie trend golenia twarzy lansują od pewnego czasu magazyny dla kobiet, w tym amerykański Vogue, podkreślając, że jest to dobry sposób nie tylko na depilację, ale także na usunięcie z twarzy martwego naskórka, dzięki czemu skóra wygląda młodziej, a kosmetyki wchłaniają się lepiej.
Minusem tego zabiegu jest to, że włoski szybko odrastają i jest to widoczne, dlatego zabieg trzeba powtarzać. Mogą się również zdarzać podrażnienia, a nawet zapalenie mieszka włosowego.
Jeśli włosków na twarzy jest naprawdę dużo, a usunięte szybko odrastają, warto skonsultować to z lekarzem, najlepiej ginekologiem lub endokrynologiem. Nadmierne owłosienie na twarzy bywa bowiem objawem problemów hormonalnych (np. zwiększonej produkcji prolaktyny), anoreksji, przerostu kory nadnerczy, a także niektórych chorób, w tym zespołu policystycznych jajników, zespołu Cushinga, a nawet guzów jajnika. Czasem jest też efektem przyjmowania leków działających androgennie, np. sterydów anabolicznych, czy niektórych antybiotyków i blokerów histaminy.
Wyrywanie włosów plastrami z woskiem
To popularna i co najważniejsze skuteczna metoda usuwania włosków. Daje dobre i długotrwałe efekty, bo twarz jest gładka przez około sześć do ośmiu tygodniu. Włoski usuwane są za pomocą plastrów nasączonych lekko rozgrzanym woskiem, które trzeba przyłożyć w miejsce poddawane depilacji.
Gdy wosk stygnie, włoski zastygają w nim – wystarczy wtedy szybko i zdecydowanie pociągnąć plaster, by wyrwać je razem z cebulkami. Zabieg ten można wykonywać samodzielnie, korzystając z wosku do domowego użytku, jak i w salonie kosmetycznym.
Po depilacji skóra jest podrażniona, zaczerwieniona, dolegliwości te mijają w ciągu kilku godzin. Minusem jest to, że poddawane zabiegowi włoski muszą mieć przynajmniej 3-4 milimetry długości, bo inaczej nie przykleją się do wosku.
Usuwanie włosów kremem do depilacji
To zabieg łatwy i bezbolesny, ale jego efekty widoczne są najwyżej przez kilka dni. Kremy do depilacji rozpuszczają keratynową strukturę włosków, dzięki czemu po kilku minutach od nałożenia preparatu można je łatwo usunąć. Ich stosowanie z reguły jest bezpieczne, jednak w przypadku wrażliwej skóry mogą zdarzyć się podrażnienia, dlatego wcześniej warto zrobić próbę alergiczną, czyli wypróbować taki krem na nadgarstku i depilować nim twarz dopiero, jeśli nie będzie żadnej niepożądanej reakcji skórnej.
Polecany artykuł:
Wyrywanie włosów pastą cukrową
To specjalna masa, która zawiera cukier, zioła i sok z cytryny. Pasta usuwa włoski na nieco innej zasadzie niż wosk: okleja włoski, ale nie przykleja się do skóry, dzięki czemu zabieg jest mniej bolesny. Za pomocą pasty można usunąć nawet bardzo krótkie włoski.
Można ją robić samodzielnie, albo kupić w sklepie – wtedy zazwyczaj rozwija się ją z aplikatora w formie rolki, co ułatwia nakładanie. Po dokładnym rozprowadzeniu pasty na skórze trzeba przyłożyć do niej paski materiału, chwilę odczekać, aż się do nich przyklei, a potem zerwać ją energicznym ruchem – włoski odejdą wraz z nią, ale w razie konieczności zabieg można od razu powtórzyć. Efekty tej metody depilacji utrzymują się do trzech tygodni.
To sposób skuteczny, ale trzeba liczyć się z podrażnieniami i zaczerwienieniem – można je złagodzić, smarując balsamem emoliencyjnym albo delikatną oliwką. Nie powinny go stosować panie o ciemnej karnacji albo opalone, bo zawarty w paście sok z cytryny lekko rozjaśnia skórę, przez co w wydepilowanych miejscach mogą pojawić się jaśniejsze plamy.
Polecany artykuł:
Zabieg polega na niszczeniu mieszków włosowych za pomocą wiązki światła. W zależności od tego, jakiego użyto lasera, zabieg może mieć różny przebieg. W przypadku laserów diodowych i aleksandrytowych składa się z kilku etapów. Ciepło, które dociera do naświetlanego fragmentu skóry, dociera najpierw do znajdującej się we włosie melaniny, która je pochłania i rozprasza do sąsiadujących z nią tkanek.
Energia cieplna uszkadza zarówno mieszek włosowy, jak i te komórki, które biorą udział w tworzeniu się nowego włosa. Uszkodzone, obumierają. Z kolei w trakcie zabiegu depilacji laserem neodymowo-yagowym światło lasera uszkadza naczynia krwionośne znajdujące się w mieszku włosowym i uszkadza je, na skutek czego cebulka obumiera. Zabiegi depilacji laserowej dają bardzo dobre i długo utrzymujące się efekty. Polecane są zwłaszcza paniom, które mają dobrze widoczne, ciemne i szybko odrastające włoski na twarzy.
Zabieg trwałego usuwania owłosienia za pomocą jednorazowej igiełki, którą wprowadza się do kanału mieszka włosowego, a następnie niszczy odpowiednio dozowanym prądem. W zależności od ilości włosków, jakie mają być usunięte, metoda ta wymaga jednak dużego zdyscyplinowania i od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu wizyt w ciągu roku, co związane jest z różnymi etapami wzrostu włosów.