Makijaż permanentny brwi: metody, gojenie, cena

2021-05-25 14:39

Makijaż permanentny brwi od kilku lat cieszy się niesłabnącym wśród Polek. W końcu pozwala zaoszczędzić cenne minuty w trakcie porannego makijażu i uzyskać efekt podkreślonych brwi i wyrazistego spojrzenia. Poznaj metody makijażu permanentnego brwi, dowiedz się, jak przebiega gojenie po zabiegu i jaka jest jego cena.

Makijaż permanentny brwi: metody, gojenie, cena
Autor: gettyimages.com Trwałość makijażu permanentnego brwi zależy od rodzaju naszej cery - na tłustej utrzyma się krócej, na suchej - dłużej.

Spis treści

  1. Metody makijażu permanentnego brwi
  2. Makijaż permanentny brwi: gojenie
  3. Makijaż permanentny brwi: przeciwwskazania
  4. Makijaż permanentny brwi: cena

Makijaż permanentny brwi, ale, co ważne, tylko ten dobrze wykonany, może być genialną alternatywą dla tradycyjnego makijażu szczególnie dziś, kiedy szerokie, grube brwi weszły do kanonu urody.

Jego niebywałą zaletą jest możliwość nadania brwiom nowego kształtu indywidualnie dopasowanego do owalu twarzy. W salonach kosmetycznych królują obecnie dwie metody makijażu permanentnego brwi. Pierwszą jest metoda włoskowa, a drugą zdobywającą coraz większą przewagę metoda pudrowa.

W obu walczy się o to, aby stworzyć jak najbardziej naturalną imitację gęstych, zdrowych brwi. Po dwóch godzinach spędzonych w salonie medycyny estetycznej brwi mogą wyglądać jak u ulubionej gwiazdy. Intensywność zależy od wyboru metody, ale także celu, w jakim wykonuje się zabieg.

Makijaż permanentny
Wady i zalety makijażu permanentnego brwi
Aleksandra Więcławska
Aleksandra Więcławska, właścicielka salonu Eye Atelier w Warszawie

Zaletą tego rodzaju zabiegu jest na pewno długotrwały efekt i zlikwidowanie asymetrii. Dzięki makijażowi permanentnemu uzyskujemy bowiem dokładnie taki kształt brwi, jaki chcemy. To wygodne rozwiązanie, które skraca czas porannego makijażu. Dzięki makijażowi permanentnemu zyskujemy również nowe - bardziej wyraziste - spojrzenie, a nasza twarz zyskuje na wyrazistości. Warto też dodać, że makijaż permanentny brwi pozwala na ich "odzyskanie" po chemioterapii.

Pamiętajmy jednak, że trwałość makijażu zależy od rodzaju skóry. Na cerze tłustej utrzyma się on około roku, na skórze mieszanej - od półtora roku do dwóch, a na skórze suchej aż od dwóch do trzech lat. Należy też uważnie wybrać osobę, która wykona makijaż - jeśli zrobi to źle, nasz wyraz twarzy zmieni się nie tak, jak tego oczekiwałyśmy. U niektórych osób dochodzi też do wywabiania się pigmentów na kolory: pomarańczowy, turkusowy bądź niebieski.

Sam zabieg makijażu permanentnego brwi powoduje dyskomfort. Co do bólu - może być odczuwalny, ale to indywidualna kwestia. Podczas zabiegu stosuje się środki łagodzące ból.

Osoby decydujące się na makijaż permanentny brwi mogą wybrać jedną z kilku metod: 

  • hairstrokes (metoda włosa)
  • soft powder brows (brwi delikatnie pudrowane)
  • ombre powder brows (pudrowe cieniowanie) - przód jaśniejszy, ogonki ciemniejsze lub podstawa ciemniejsza, a góra brwi jaśniejsza
  • bold combo (łączona=włos+pudrowe cieniowanie)
  • soft combo (włos+delikatne pudrowanie)

Metody makijażu permanentnego brwi

Metoda hairstrokes

Metoda hairstrokes, czyli metoda włoskowa, nazywana też piórkową pomaga osiągnąć efekt naturalnie bujnych brwi. Niektórzy opisują ją jako sposób na rekonstrukcję, jednak bliżej jej do zmywalnego tatuażu. Brwi stają się optycznie większe, zaznaczone, przez to też nieco ciemniejsze.

Metoda włoskowa jest polecana osobom posiadającym brwi cienkie lub brwi o nieokreślonym kształcie. Makijaż metodą piórkową wykonuje się przyrządem określanym jako "pióro" o sterylnym ostrzu (stąd nazwa metody), za pomocą którego wprowadza się tusz pod skórę.

Podczas zabiegu kosmetolog rysuje malutkie włoski, jeden po drugim pomiędzy naturalnymi brwiami klientki. Uczucie przypomina ukłucie igły i nie jest bardzo bolesne. Na skórze powstają ranki, ale znikają już po dwóch lub trzech tygodniach. 

Metoda pudrowa

Metoda pudrowa, inaczej też powder brows lub metoda cieniowania zapewnia efekt grubych, wyrazistych brwi w pełnym kolorze. Zabieg wykonywany jest przy użyciu jednorazowej igły, za pomocą której kosmetolog wprowadza pod skórę pigment.

Skóra pigmentowana jest dokładnymi, delikatnymi ruchami. Brwi stają się podkreślone, makijaż permanentny nadaje im kształt, niebywałą wyrazistość.

Istnieją dwa rodzaje tej metody: soft powder brows i ombre powder brows. Pierwszy rodzaj polecany jest osobom młodym, które mają np. gęste brwi, ale jasne, dlatego chciałyby je nieco podkreślić. Ombre powder brows jest bardziej skomplikowany i złożony w wykonaniu, ale efekt przypomina profesjonalne stylizowane brwi z pokazu mody i rzeczywiście robi wrażenie.

Wykorzystanie w metodzie ombre wielu odcieni pigmentu stwarza przejścia tonalne, które gwarantują trójwymiarowość, a co za tym idzie, dużą naturalność efektu.

Czytaj też:

Na czym polega rekonstrukcja brwi? Metody rekonstrukcji w gabinecie kosmetycznym

Kosmetyki do brwi: zastosowanie i rodzaje. Jakie kosmetyki do brwi wyróżniamy?

Permanentne tuszowanie rzęs: na czym polega trwały makijaż rzęs?

Na czym polega makijaż permanentny? Zalety tego rodzaju makijażu

Microblading: makijaż permanentny brwi - na czym polega?

Kiedy makijaż ombre wykonuje się z nasyceniem w poziomie, wtedy przód brwi jest jaśniejszy, a ogonki ciemniejsze. Po ombre z nasyceniem w pionie podstawa jest ciemniejsza, a góra brwi jaśniejsza. Wybór zależy od kształtu twarzy i oczu klientki.

Makijaż permanentny metodą pudrową rozpoczyna się od stworzenia rysunku nowego kształtu brwi kredką do makijażu. Następnie wybiera się odcienie pigmentu – w przypadku ombre jest to kilka odcieni. Dopiero po akceptacji tych najważniejszych czynników oraz podaniu miejscowego znieczulenia przystępuje się do wykonania właściwego zabiegu.

Tuż po wizycie w salonie brwi są nienaturalnie ciemne, jednak nie dzieje się to bez przyczyny. Ze względu na łuszczenie się naskórka nasycenie pigmentu po tygodniu spada aż o połowę, dlatego właśnie punktem wyjściowym jest efekt "przesadzony".

Po pierwszym starciu się pigmentu większość osób decyduje się na korektę, aby utrzymać wyrazisty wygląd brwi. Finalny efekt makijażu wykonanego metodą pudrową utrzymuje się od kilku miesięcy aż do dwóch lat.

Metody łączone

Metodę włoskową i pudrową można łączyć, aby skorzystać z korzyści każdej z technik. Metody łączone nazywane są soft combo oraz bold combo. Soft combo polega na wykonaniu makijażu permanentnego metodą włoskową i delikatnym pudrowaniu. Z kolei bold combo to metoda włoskowa w połączeniu z mocnym pudrowym cieniowaniem.

Na poniższej ilustracji można porównać efekty każdej z metod.

Metody makijażu permanentnego brwi
Autor: Fot,: archiwum Aleksandra Więcławska

Makijaż permanentny brwi: gojenie

Bez względu na wybraną metodę, po wykonanym makijażu permanentnym brwi należy zacząć dbać o nawilżenie łuku brwiowego i unikać częstej ekspozycji na słońce. Dzięki temu pigment będzie trzymał się w skórze długi czas.

Na brwiach mogą powstać małe strupki, których nie należy drapać, ale poczekać do wygojenia ran. Wiele kosmetologów i lingeristów poleca używanie kremów z witaminą A i witaminę E.

U niektórych osób pigment po roku potrafi zmienić kolor na zielony, ale dzieje się to coraz rzadziej i tylko przy metodzie włoskowej. Przez trzy tygodnie od zabiegu lepiej zrezygnować z wizyt w saunie i na basenie, żeby ograniczyć ryzyko wystąpienia infekcji na podrażnionej skórze.

Makijaż permanentny brwi: przeciwwskazania

Makijażu nie powinny wykonywać kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby chorujące na cukrzycę, łuszczycę, hemofilię, jak również osoby przyjmujące sterydy.

Makijaż permanentny brwi: cena

Wykonanie makijażu permanentnego brwi metodą hairstrokes to koszt od 500 złotych w górę. Efekt trzyma się przez rok, po czym powoli zaczyna blednąć i całkowicie znika około trzech lat od zabiegu.

Cena makijażu metodą pudrową zależy od poziomu skomplikowania, a zaczyna się od 300 złotych za soft powder brows i 400 złotych za ombre powder brows. Korekta pigmentu to dodatkowy koszt 200 złotych.

Warto dodać, że często można kupić kupony na tego rodzaju zabiegi w cenach nawet o 50-60% niższych niż zazwyczaj.