Te kosmetyki lubią niskie temperatury. 6 preparatów, które lepiej trzymać w lodówce

2024-05-06 12:34

Nieodpowiednie przechowywanie kosmetyków negatywnie wpływa na ich właściwości. Choć najczęściej trzymamy je w łazience, kuferku czy na toaletce, to niektóre z ich wymagają przechowywania w niskiej temperaturze. Wobec tego, które preparaty powinniśmy trzymać w lodówce? Przygotowaliśmy listę.

Kosmetyki w lodówce
Autor: Getty Images Te kosmetyki lubią niskie temperatury. 6 preparatów, które lepiej trzymać w lodówce

Spis treści

  1. Lista kosmetyków, które warto przechowywać w lodówce
  2. Tych kosmetyków nie należy trzymać w lodówce

Przechowywanie niektórych kosmetyków w niskiej temperaturze jest doskonałym rozwiązaniem. Część z nich, by nie utracić cennych właściwości i jednocześnie utrzymać przez dłuższy czas wysoką jakość, wymaga schłodzenia. Niska temperatura i brak dostępu światła słonecznego poprawiają działanie i wydłużają termin przydatności.

Lista kosmetyków, które warto przechowywać w lodówce

Kosmetyki pod oczy

Produkty do pielęgnacji skóry pod oczami, takie jak krem, żel czy serum warto trzymać w lodówce. Schłodzone składniki aktywne lepiej działają na skórę pod oczami. Niska temperatura koi podrażnioną skórę, zmniejsza opuchliznę i obrzęk, co jest szczególne istotne po nieprzespanej nocy czy wielogodzinnej pracy przy komputerze. Zimno sprawia, że skóra wokół oczu staje się bardziej napięta i odświeżona.

Kosmetyki z witaminą C i retinolem

Zarówno witamina C, jak i retinol, czyli pochodna witaminy A, są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, dlatego kosmetyki, w których składzie się znajdują, zaleca się przechowywać w lodówce. Powinniśmy jednak pamiętać, że zbyt niska temperatura działa niszcząco na witaminę C.

Skąd się wzięły kosmetyki mineralne? Pochodzenie kosmetyków

Kosmetyki organiczne

Kosmetyki organiczne nie zawierają barwników, konserwantów ani sztucznych substancji zapachowych. W ich składzie nie znajdziemy parabenów, syntetycznych tłuszczy pochodnych ropy naftowej, czy silikonów. Wyróżniają się zdecydowanie mniejszą trwałością w porównaniu do tych klasycznych, a tym samym najlepiej przechowywać je w lodówce.

Maska do twarzy

Maski do twarzy, które składają się z bawełnianego płata nasączonego składnikami żelowymi, wykazują najlepsze działanie po wcześniejszym schłodzeniu w lodówce. Niska temperatura chroni zawarte w nich składniki odżywcze, dzięki czemu wykazują lepsze działanie. Położona na twarzy wyjęta z lodówki maska daje przyjemne uczucie schłodzenia, zmniejsza opuchliznę i obkurcza naczynia krwionośne. Niską temperaturę uwielbiają także żelowe płatki po oczy.

Kremy przeciwzmarszczkowe

Lodówka to idealne miejsce do przechowywania kremów przeciwzmarszczkowych, w składzie których znajdziemy peptydy. Peptydy wpływają na syntezę elastyny i kolagenu, przyspieszają procesy naprawcze, a także chronią przed wolnymi rodnikami. Delikatnie schłodzone kremy przeciwzmarszczkowe pomogą nie tylko pozbyć się pierwszych oznak starzenia, ale także zmęczenia, które jakże widoczne jest na twarzy.

Szminki do ust

Niska temperatura korzystnie wpływa na konsystencję i trwałość szminki. Pomadka przechowywana w zbyt wysokiej temperaturze mogłaby się rozpuścić.

Tych kosmetyków nie należy trzymać w lodówce

Kosmetyki, które lubią niskie temperatury, już znamy. Warto jednak mieć na uwadze, że są i takie, które "chłodu" nie lubią. Te zawierające w składzie oleje, woski czy silikony zawsze trzymamy poza lodówką.

Olejki do włosów, twarzy czy ciała nie powinny być przechowywane w niskiej temperaturze. Tuszu do rzęs, kredki do oczu, podkładu czy korektora też nie schładzamy. A co z lakierem do paznokci? Nadmierne ochłodzenie lakieru może spowodować nieodwracalną zmianę w jego strukturze. Lakier trzymany w lodówce szybciej gęstnieje.