Pomadka: jak ją wybrać? 6 najtrwalszych szminek [GALERIA]

2019-06-06 9:41

Pomadka to jeden z najbardziej popularnych kosmetyków używanych przez kobiety. I to już od wielu, wielu lat. Czym kierować się podczas wyboru szminki i które z pomadek są najtrwalsze? Sprawdźcie w naszej galerii!

Spis treści

  1. Pomadka: jak ją wybrać?
  2. Pomadka: jak ją przechowywać?

Pomadka w formie znanej współczesnym kobietom weszła na rynek dopiero w latach 20. ubiegłego wieku, jednak już mieszkanki Starożytnych Indii i Mezopotamii, a potem Grecji i Rzymu barwiły swoje wargi.

Początkowo w roli barwnika występowały pokruszone szczątki martwych żuków, później miażdżone odłamki skał, kamieni, minerałów i metali takich jak rtęć. Ciężko wyobrazić sobie równe umalowanie ust kawałkiem gliny, ale czego nie robi się dla urody. W Europie w czasach Średniowiecza i Renesansu makijaż ust był uznawany za nieprzyzwoity, zarówno przez protestantów, jak i katolików.

Wrócił do łask dopiero z końcem XIX wieku, ale i wtedy jego popularność próbowały zatrzymać emancypantki. Profesjonalne pomadki w niewielkich opakowaniach z metalu (jak sprzedaje się dzisiaj niektóre balsamy do ust) weszły do obiegu w 1915 roku jako kosmetyk podkreślający usta. Około 1923 roku dzięki postępowi przemysłu kosmetycznego szminki przeniesiono do klasycznych odkręcanych tubek, które dzisiaj można zobaczyć w sklepie. Niedługo po tym wydarzeniu do szminki dołączył jej młodszy brat, czyli błyszczyk.

Pomadka została przyjęta w Hollywood z otwartymi ramionami, dlatego też w niemych czarno-białych filmach wielu bohaterów ma ciemne usta, aby emocje wyrażane przez ich twarze były dla widza wyraźniejsze.

Za sprawą Elizabeth Arden pomadki pojawiły się w kosmetyczce każdej kobiety. Zorientowała się, że do każdego typu urody pasuje inny odcień czerwieni i wprowadziła do swojej oferty również odcienie bordo, różu i pomarańczowego w sztyftach.

Już w XX wieku pojawiły się szminki w lejącej się postaci, przypominające błyszczyk, a w XXI wieku marka Clinique, a później Revlon wprowadziły w podobnym czasie pierwsze szminki w kredce.

Dzisiaj to prawie niemożliwe, żeby ktoś napotkał na problem podczas szukania koloru idealnie pasującego właśnie do jego urody albo wygodnej formy. Wystarczy pójść do dobrze zaopatrzonej drogerii. Tylko którą szminkę warto wybrać?

Czytaj też:

Czerwone usta - jak wykonać czerwony makijaż ust?

Piękne i młode usta - pielęgnacja i ćwiczenia ust

Wypełnianie ust i usuwanie zmarszczek wokół ust - popularne zabiegi estetyczne

Pomadka: jak ją wybrać?

Wśród pomadek można wyróżnić takie rodzaje jak: "long lasting" – czyli szminkę bardzo trwałą, "super gloss" – pomadkę bardzo błyszczącą, "matte/matt" – szminkę matową oraz "moisturizing" – pomadkę nawilżającą.

Każdy z rodzajów ma inne przeznaczenie, ale warto kierować się prostą zasadą i sięgać po pomadki, które nie wysuszają ust i nie rozmazują się w trakcie jedzenia, oczywiście w odpowiednio dobranym kolorze. Zawsze, jeśli znajdzie się czas, podczas malowania można posłużyć się również konturówką dla uzyskania perfekcyjnego efektu. Podczas kupowania szminki, należy szukać kosmetyku, gdzie sztyft nie ściera się zbyt łatwo i nie tworzy "paćki" już przy próbie koloru na dłoni.

Pomadka: jak ją przechowywać?

Ze względu na swoją recepturę, pomadki mają tendencję do topienia się w zbyt wysokich temperaturach. Większość pomadek z popularnych firm topi się w temperaturze 60°C, ale już temperatura 30ºC może źle wpłynąć na trwałość kosmetyku.

Idealnym rozwiązaniem byłoby przechowywanie szminek w chłodnym i ciemnym miejscu, ale jeśli nie ma się takiej możliwości, należy zadbać chociaż o to, aby nie znajdowały się one obok kaloryfera lub innego źródła ciepła.

Wiele pomadek ze średniej półki cenowej ma dwuletnią datę ważności. Po upływie tej daty szminka powinna zostać wymieniona na nową, nawet jeśli ciągle wydaje się odpowiednia do malowania.

Niestety, jest to kosmetyk najbardziej narażony na zarazki i bakterie, ponieważ przy każdej aplikacji styka się z ustami, czasem ze śliną, a jednocześnie nie nadaje się do umycia. Aby przedłużyć przydatność kosmetyku, można korzystać z pędzelka do ust, który po każdym użyciu można wyczyścić. Chociaż przy wielu pomadkach poprawki są nieuniknione, jest kilka godnych polecenia bestsellerów.

Zajrzyj do załączonej galerii i poznaj ranking 6 najtrwalszych pomadek!

O autorze
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Dziennikarka związana z serwisem Poradnikzdrowie.pl jako współpracownik. Miłośniczka naturalnej pielęgnacji i kosmetyków kolorowych, a także ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Współzałożycielka salonu kosmetycznego Naru w Warszawie.