Kosmetyki ekologiczne. Jakie są naturalne SKŁADNIKI KOSMETYKÓW?

2015-09-21 17:14

Kosmetyki naturalne, zwane też kosmetykami ekologicznymi lub organicznymi, są coraz bardziej popularne. Ich cena potrafi odstraszyć, ale warto pamiętać, że taki kosmetyk jest niemal całkowicie stworzony z organicznych, zdrowych składników. Nie wszystkie rośliny, minerały i produkty pochodzenia zwierzęcego nadaję do użycia w kosmetyce.  Sprawdź, które składniki znajdziesz w kosmetykach naturalnych i jakie mają właściwości.

Kosmetyki ekologiczne - naturalne SKŁADNIKI KOSMETYKÓW
Autor: Thinkstockphotos.com Kosmetyk naturalny powinien zawierać ok. 90% składników pochodzenia organicznego. Jakie naturalne składniki najczęściej znajdują się w takich kosmetykach?

Spis treści

 1. Naturalne składniki kosmetyków - testy i badania
 2. Naturalne składniki kosmetyków - aloes i kaktus
 3. Naturalne składniki kosmetyków - algi i glinka
 4. Naturalne składniki kosmetyków - herbata
 5. Naturalne składniki kosmetyków - miód Manuka
 6. Naturalne składniki kosmetyków - pestki i nasiona
 7. Naturalne składniki kosmetyków - zioła

Kosmetyki naturalne są produkowane niemal wyłącznie ze składników naturalnych. Takie produkty to substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Do produkcji takich kosmetyków można wykorzystywać jedynie naturalne procesy takie jak: destylacja, suszenie, tłoczenia, ekstrakcja itp. Naturalne kosmetyki są droższe niż kosmetyki chemiczne, drogeryjne, ponieważ proces ich produkcji i normy, które muszą spełniać są bardzo wymagające. Mimo wszystko kremy wytworzone jedynie ze składników naturalnych również mogą przyczynić się do reakcji alergicznej. Warto pamiętać, że nie tylko proces wytwarzania kosmetyków, ale również ich składniki nie zawsze są dobre dla naszej skóry. Zanim zdecydujemy się na zakup kosmetyku naturalnego, warto wypróbować na skórze jego niewielką ilość lub dowiedzieć się o właściwościach składników zawartych w kremie.

Naturalne składniki kosmetyków - testy i badania

Zanim ekstrakt z danego zioła czy kwiatu trafi do składu kremu lub mleczka do ciała, musi zostać poddany szczegółowej analizie chemicznej. Technolodzy muszą sprawdzić, czy dana roślina nie wywołuje skutków ubocznych i w jakim stężeniu jest najbardziej dobroczynna dla ludzkiej skóry. Ale nawet tak specjalistyczne testy nie gwarantują, że kosmetyk na bazie nowych ziół czy wyciągów roślinnych nie wywoła reakcji uczuleniowej. Wyciągi roślinne muszą pochodzić ze specjalnych, nadzorowanych plantacji - zanim plantacja zostanie założona, przez 3 lata jest sprawdzana jakość gleby, na której mają wyrosnąć rośliny. Do nawożenia i pielęgnacji roślin można używać jedynie certyfikowanych środków, badana jest również woda do podlewania i deszczówka.

Organizacje wydające certyfikaty dla kosmetyków naturalnych to:

 • ECOCERT - organizacja kontroli i organizacji produktów organicznych, ekologicznych.
 • BDIH - Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych, wydający certyfikaty ekologiczne np. kosmetykom.
 • SOIL ASSOCIATION - organizacja certyfikująca ekologiczną żywność, kosmetyki.
 • AIAB - Włoskie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego.

Naturalne składniki kosmetyków - aloes i kaktus

Kosmetyki naturalne cieszą się niesłabnącą popularnością. Miłośnicy kosmetyków ekologicznych, sięgają po produkty, które są najbardziej zbliżone do tych w 100 proc. naturalnych. Zaufaniem wciąż darzony jest aloes oraz ekstrakt z kaktusa. Miąższ aloesu ma działanie kojące i gojące - żele i kremy z aloesem stosuje się do pielęgnacji skóry problematycznej, trądzikowej, naznaczonej bliznami i przebarwieniami. Aloes doskonale nawilża i koi podrażnioną skórę (nawet podrażnienia po depilacji). Zamiast specjalistycznych kosmetyków można smarować skórę sokiem z aloesu wyciśniętym z prawdziwego listka aloesu. Pamiętaj, im większa (procentowo) zawartość aloesu w kosmetyku, tym działanie będzie mocniejsze.

Kaktus z kolei jest bogatym źródłem pektyn, żywicy i flawonolidów, które są pomocne m.in. przy egzemach i wysypkach skórnych.

Naturalne składniki kosmetyków - algi i glinka

Natura ma dla nas algi i rośliny morskie, które dostarczają niezbędnych mikroelementów i substancji odżywczych oraz zieloną glinkę kambryjską. Ta naturalna kopalina pochodząca z głębokich pokładów ziemi jest ceniona za unikatowy skład soli mineralnych. Zawiera około 22 „minerałów życia” (m.in. krzem, aluminium, fosfor, wapń, potas, selen, mangan, miedź). W sposób naturalny oczyszcza i stymuluje proces regeneracji odnowy skóry.

Naturalne składniki kosmetyków - herbata

Kojące działanie ma także wyciąg z herbaty. Zarówno zielonej, jak i czerwonej herbaty afrykańskiej, która została okrzyknięta istną bombą przeciwutleniaczową (zawiera bardzo dużo polifenoli chroniących przed wolnymi rodnikami). Jest też niezwykle cenna, biała herbata, wzmacniająca i odrestaurowująca skórę, a także opóźniająca proces starzenia.

Naturalne składniki kosmetyków - miód Manuka

Miód Manuka znany jest ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i głęboko oczyszczających. Miód stosuje się do leczenia dolegliwości skórnych, leczenia ran. Miód Manuka jest aktywny w stosunku do wielu bakterii występujących na skórze, w tym Propioniobacterium acnes wywołującej trądzik. Poza zwalczaniem trądziku przyspiesza także gojenie się ran potrądzikowych oraz zapobiega powstawaniu blizn. Miód ma również właściwości nawilżające i rozjaśniające skórę.

 • Miód Manuka jest składnikiem wielu kosmetyków, ale doskonale nadaj się do bezpośredniego stosowania na skórę. Jeden słoik miodu nie jest tani, ale jest to produkt w pełni naturalny. Miód Manuka można stosować jako maski na twarz lub punktowo na zmiany skórne. Przez położeniem miodu zrób próbę uczuleniową na niewielkiej powierzchni skóry.

Naturalne składniki kosmetyków - pestki i nasiona

W składzie kosmetyków eko znajdziemy nasiona grejpfruta, proszek z łusek nasion kakaowca - podstawowy składnik złuszczających maseczek oraz peelingów oraz masło z avocado, w odżywczych balsamach i lotionach.

Naturalne składniki kosmetyków - zioła

Popularnym składnikiem kosmetyków naturalnych jest skrzyp polny, który wzmacnia włosy oraz skórę i paznokcie podobnie jak pokrzywa – bogate źródło łatwo przyswajalnego żelaza. Piegi i przebarwienia skutecznie zwalczy ekstrakt z młodych listków dmuchawca. Na zaczerwienione dłonie pomoże kąpiel ziołowa z korą dębu, skrzypem polnym i pokrzywą. Oczyszczające i ściągające działanie ma łubin, a ziele żywokostu dzięki zawartości alantoiny przyspieszy gojenie. Można by tak wyliczać bez końca…

Warto wiedzieć

Jaki powinien być kosmetyk naturalny?

Według europejskich standardów, w ponad 95 proc. powinien składać się z surowców roślinnych i mineralnych. Żadnych syntetycznych barwników, aromatów ani zwierzęcych konserwantów. Nawet żelatyna czy kolagen pozyskiwane powinny być z roślin, np. z alg morskich, żywicy, nasion drzew. Roślinnym odpowiednikiem żelatyny może być guma guar, uzyskiwana z bielma nasion drzewa Cyamopsis tetragonolobus L. albo agar otrzymany z czerwonych glonów morskich Gelidium amansi.