Puder ryżowy: jakie ma właściwości i jak go stosować?
Puder ryżowy w Polsce jest popularny dopiero od kilku lat, choć Azjatki stosują go od wieków. Cenią go zwłaszcza za właściwości matujące i delikatność dla skóry. Poznaj właściwości pudru ryżowego i dowiedz się, jak go stosować!
Spis treści
Puder ryżowy uzyskiwany jest w wyniku przerobu ziaren rośliny Oryza Sativa, czyli ryżu siewnego. Nazywa się go również mąką ryżową. Puder ryżowy ma formę sproszkowaną i intensywnie białą barwę. Zazwyczaj jednak nie bieli twarzy - nałożony na nią pozostaje transparentny, choć u niektórych osób może się zdarzyć, że cera po jego nałożeniu stanie się bardziej biała. Przeczytaj, jakie właściwości ma puder ryżowy i jak możesz go nakładać!
Właściwości pudru ryżowego
1. Matuje skórę
Puder ryżowy poleca się szczególnie kobietom o cerze tłustej i mieszanej - do nakładania na całą twarz lub wyłącznie w ramach najbardziej kłopotliwej strefy T. Pudru w celu matującym mogą też używać posiadaczki cery suchej i normalnej, jednak najczęściej podkreślają one, że stosują puder ryżowy tylko od czasu do czasu - np. na tzw. wielkie wyjście, ponieważ po jego nałożeniu ich cera staje się bardzo matowa. Długotrwałe stosowanie pudru ryżowego może jednak w przypadku cery normalnej i suchej powodować ich wysuszenie.
Dzięki swoim silnym właściwościom matującym puder ryżowy jest często wykorzystywany przez profesjonalnych makijażystów podczas pracy przy produkcji filmów, na sesjach zdjęciowych.
2. Absorbuje sebum
Kolejny powód, dla którego posiadaczki cery tłustej często sięgają po puder ryżowy jest fakt, że kosmetyk pochłania sebum. Dzięki temu skóra nie "świeci się" i nie sprawia wrażenia przetłuszczonej. Z tego też powodu można używać pudru ryżowego jako kosmetyku do drobnych poprawek w ciągu dnia - nie tylko zmatowi cerę, ale i poradzi sobie z jej "świeceniem".
3. Działa kojąco
Puder ryżowy ma też działanie łagodzące i kojące - zwłaszcza, jeśli w swoim składzie zawiera bisabolol, który wykazuje takie właściwości, ponadto pomaga szybciej uporać się z dolegliwościami skórnymi.
4. Wygładza skórę
Puder ryżowy sprawia również, że cera wygląda na bardziej gładką, ale jednocześnie nie sprawia wrażenia "ciężkiej", nie pojawia się efekt maski. Makijaż uzyskany za pomocą pudru ryżowego jest lekki, nie zatyka porów.
5. Skład pudru ryżowego
Jak w przypadku każdego kosmetyku - im mniej w nim składników, tym lepiej.
Dobrej jakości puder ryżowy to kosmetyk hipoalergiczny, bez talków i parabenów. Pożądanymi w tego rodzaju kosmetyku są składniki naturalne - przede wszystkim sam proszek ryżowy (Oryza Sativa Powder), a nie Dimethylimidazolidinone Rice Starch, który jest otrzymywany na skutek reakcji ze skrobią ryżu. Choć ten ostatni nie musi ostatecznie skreślać kosmetyku - często zdarza się, że umieszcza się go w produktach cenionych przez użytkowniczki firm, których skład w ogólności nie należy do bardzo szkodliwych i przede wszystkim - co bardzo ważne - jest krótki.
Dobrze też, jak wspomniano wcześniej, jeśli puder ryżowy zawiera bisabolol, który naturalnie zawarty w rumianku.
Niestety, często pudry ryżowe zawierają nie tylko talk, ale i nylon (wykorzystywany także przy produkcji ubrań!), polipropylen - tworzywo sztuczne, które wykorzystuje się również przy produkcji plastiku, a także potencjalnie kancerogenne Isocetyl Stearoyl Stearate i Ethylhexyl Palmitate czy powodujące reakcje alergiczne substancje zapachowe. Warto więc przed zakupem sprawdzić np. w Internecie, jakie właściwości mają konkretne składniki pudru ryżowego.
Polecany artykuł:
Jak nakładać puder ryżowy?
Puder ryżowy może stanowić zarówno bazę pod makijaż, jak i zostać użyty do jego wykończenia.
Jako że zazwyczaj puder ryżowy dostępny jest w wersji sypkiej (choć zdarza się i prasowana), nakładamy go, jak każdy inny tego rodzaju kosmetyk. Najlepiej sprawdzi się pędzel (np. kabuki lub taki sam jak do pudru) - zanurzamy pędzel w pudrze, następnie lekko strzepujemy jego nadmiar i nakładamy na twarz kolistymi ruchami, ruchem od dołu ku górze.
Do nakładania pudru ryżowego możemy też użyć gąbki. Gąbeczkę trzeba najpierw delikatnie zamoczyć w wodzie umieszczonej w małym pojemniczku - należy ją odcisnąć, by była tylko wilgotna, a nie mokra. Puder nasypujemy na gąbkę, nie wkładamy jej do pojemniczka! Po posypaniu gąbki pudrem nakładamy go na twarz za pomocą szybkich dociśnięć - wykonując ruchy z góry w dół. W końcu puder powinien stopić się z podkładem. Nakładanie pudru za pomocą wilgotnej gąbki zwiększa trwałość i intensywność makijażu.
Puder ryżowy może też być nakładany puszkiem - najpierw delikatnie zwijamy puszek, zanurzamy go w pudrze i nakładamy delikatnymi kolistymi ruchami. Ta metoda lepiej sprawdzi się do pudrowania małych powierzchni - nakładania poprawek w ciągu dnia niż podczas porannego nakładania makijażu.
Jaki puder ryżowy wybrać?
Na rynku dostępnych jest niemało pudrów ryżowych, ale użytkowniczki mają swoich ulubieńców. Wśród nich znajdują się:
- Wibo Rice Powder
- Matujący puder ryżowy Fixer Ecocera
- Puder ryżowy Pease
- Kryolan Anti Shine Powder
- Puder ryżowy MOIA Kontigo
Polecany artykuł: