Pielęgnacja skóry na noc. Co zrobić, by obudzić się jeszcze piękniejszą?
Nocą nasza skóra intensywnie się regeneruje. Właśnie wtedy warto o nią szczególnie zadbać - intensywnie działające kremy są w nocy dużo bardziej skuteczne niż w ciągu dnia. Jak zadbać o skórę nocą i obudzić się jeszcze piękniejszą?
Spis treści
Noc to idealny czas na odżywianie i regenerowanie skóry. Nocą bowiem procesy regeneracyjne są bardziej intensywne, wzrasta temperatura skóry i mikrokrążenie. Między godziną 1:00, a godziną 2:00 organizm pozbywa się wszelkich zanieczyszczeń, wyrzuca nagromadzone toksyny do układu limfatycznego. Skóra wchłania aktywne składniki kremów, włókna elastyczne regenerują się, a warstwa ochronna na powierzchni naskórka ulega odbudowaniu. Skóra wyrównuje też poziom wody w swoich tkankach. Około godziny 3:00 wzrasta ciśnienie i temperatura, a tkanki są dobrze dotlenione i bardziej elastyczne.
Jakie kosmetyki stosować na noc?
Intensywnie pracującej skórze powinnaś pomóc stosując preparaty maksymalnie bogate w substancje regenerujące, dotleniające, nawilżające. Skóra w godzinach snu skorzysta z nich w znacznie większym stopniu niż w ciągu dnia.
Kremy na noc powinny zawierać:
- retinol: regeneruje naskórek, spłyca zmarszczki;
- kwasy owocowe: likwidują przebarwienia, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny, odblokowują pory;
- koenzym Q10: zwalcza wolne rodniki i ujędrnia skórę;
- substancje dotleniające: zalecane przede wszystkim palaczkom, pobudzają przemianę materii;
- witaminy: E, która zwalcza wolne rodniki. C, która przyspiesza syntezę komórkową.
Wybieraj kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry na noc. Dotyczy to głównie kremów do twarzy, ale nie powinnaś ograniczać się tylko do niej. Całe ciało wymaga szczególnej uwagi. Postaraj się nabierać dobrych nawyków w pielęgnacji. Przed snem wykonaj dokładny demakijaż i nałóż krem odżywczo-nawilżający. Również całe ciało posmaruj dokładnie gęstym kremem lub maską, np. olejem kokosowym, masłem karite. Rano skóra będzie bardziej naprężona, a po krótkim czasie znacznie poprawi się jej koloryt.
Jak dbać o skórę w nocy?
Oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków, ważne jest, by przestrzegać kilku zasad, które pomogą ci zregenerować skórę nocą.
- Zawsze zmywaj makijaż: demakijaż jest podstawą do dalszej pielęgnacji. Twarz przemywamy płynem do demakijażu lub mleczkiem, szczególną uwagę poświęcając okolicom oczu, a następnie pozbywamy się resztek zanieczyszczeń dostosowanym do naszej cery kosmetykiem myjącym; pozostawienie niezmytego makijażu na noc może skutkować pojawienie się wykwitów i poszarzałą cerą. Osoby o wyjątkowo wrażliwej i alergicznej cerze mogą korzystać ze specjalnych rękawiczek do demakijażu. Wystarczy zmoczyć rękawicę, by oczyścić całą powierzchnię twarzy. Tego typu rękawiczki można umyć szarym mydłem i letnia wodą, są to produkty wielorazowego użytku.
Zobacz: Jak zrobić demakijaż twarzy?
- Śpij na dwóch poduszkach: najlepiej, jeśli będziesz spać z nieco uniesioną głową, znajdującą się odrobinę wyżej niż reszta ciała. Podłóż pod głowę dodatkową poduszkę - dzięki temu limfa będzie spływać w dół, zamiast kumulować się pod oczami i na samej twarzy.
- Dobierz poszewkę poduszki: jeśli jesteś posiadaczką skóry wrażliwej lub suchej, jedwabna bądź satynowa poduszka pozwoli ci uniknąć odgnieceń; jedwab sprawi również, że twoje włosy nie będą się plątać w czasie snu. Jeśli natomiast masz skórę tłustą, wybierz bawełnę, która wchłonie nadmiar sebum. Pamiętaj, by zmieniać poszewkę przynajmniej raz w tygodniu. Regularne pranie poszewek w wysokiej temperaturze pozwala pozbyć się bakterii i zanieczyszczeń, które przenoszą się na włókna z włosów, brudnej skóry twarzy i ubrania.
- Śpij w rękawiczkach: zanim założysz rękawiczki, posmaruj skórę dłoni gruba warstwą kremu nawilżającego - kiedy się obudzisz skóra rąk będzie gładsza i bardziej miękka. Podobnie możesz postąpić ze stopami - wystarczy nałożyć na nie krem i spać w skarpetkach. Takie zabiegi działają nie tylko na skórę, ale i paznokcie. Osoby zmagające się z problemem łamliwych paznokci, powinny regularnie natłuszczać ich powierzchnię i wkładać rękawiczki, by zmiękczyć i nawilżyć płytkę.
Zobacz: Jak zrobić domowe spa dla stóp i dłoni?
- Nie zapominaj o kremie pod oczy: krem pod oczy to kosmetyk obowiązkowy niezależnie od wieku. Pamiętaj, by nie przesadzić z ilością - zbyt gruba warstwa wchłonie się w skórę i będzie wyglądać jak opuchlizna. Natomiast krem o lekkiej, żelowej konsystencji sprawi, że rano skóra wokół oczu będzie wyglądać świetliście i świeżo.
- Stosuj masła i oleje: natłuszczające masła i oleje pomogą zregenerować skórę. Masło shea to doskonały środek nawilżający i zmiękczający skórę, a olej z awokado chroni przed utratą wilgotności i utrzymuje naturalną równowagę skóry. Jeśli masz problemy ze skórą, to pamiętaj, że noc jest doskonałą porą na stosowanie nawilżających masek. Na co dzień lepiej stosować kremy o lekkiej konsystencji, ale na noc wskazane jest wklepywanie tłustych kremów nawilżających.
Zobacz: Właściwości masła shea, oleju kokosowego i makadamia
- Złuszczaj w nocy: stosuj maseczki złuszczające, które pozostawia się na skórze na całą noc, dzięki temu składniki kosmetyków nakładanych rano będą bardziej skuteczne. Kosmetyki złuszczające dają spektakularne efekty. Po przebudzeniu można mieć wrażenie, że obudziłaś się w nowej, lepszej skórze.
- Stosuj gęsty krem, ale z umiarem: krem na noc powinien być gęsty, może się bowiem długo wchłaniać; nie należy jednak przesadzać z jego ilością - zbyt dużo skoncentrowanego kremu może działać zapychająco, szczególnie w okolicach nosa. Głęboko nawilżające, gęste kremy przydają się szczególnie w pielęgnacji skóry suchej, skłonnej do podrażnień. Pamiętaj, że tego typu kremy nie muszą znajdować się na całej powierzchni twarzy. Podziel twarz na strefy odpowiadające konkretnym problemom, z którymi się zmagasz. Krem tłusty nakładaj tam, gdzie skóra się łuszczy i przesusza. Lekki krem lub żel nałóż jedynie w miejsca, w których widoczna jest nadmierna produkcja łoju.