INCI, czyli skład kosmetyków. Jak czytać i analizować skład kosmetyku?
Od czego pochodzi skrót INCI i czym właściwie jest tajemniczy Citric Acid? Czy alkohol musi być jednym ze składników twojego sprayu do włosów? Sprawdź, jak czytać skład produktów kosmetycznych i których składników unikać jak ognia.
Spis treści
- Jak czytać skład kosmetyku „ingredients”?
- Podstawowy skład kosmetyków. Co produkt ma w środku?
- Najbardziej popularne substancje stosowane w kosmetyce
- Substancje alergizujące w kosmetykach
Skrót INCI pochodzi od nazwy International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, co można przetłumaczyć jako międzynarodową nomenklaturę dla składników i substancji kosmetycznych.
Jest to ustandaryzowany system oznaczania produktów kosmetycznych obowiązujący m.in. w krajach należących do Unii Europejskiej, Chinach, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Obecnie INCI opisuje ponad 1600 substancji używanych w kosmetyce.
INCI opisuje wszystkie substancje używane w kosmetykach sprzedawanych na terytorium tych państw. Nazwy substancji chemicznych podawane są w języku angielskim, a substancji pochodzenia roślinnego i zwierzęcego w języku łacińskim, dzięki czemu są one łatwe do odczytania bez względu na miejsce produkcji.
Wszystkie składniki znajdujące się w produkcie muszą być wpisane na opakowaniu lub na ulotce dołączonej do opakowania. Ich kolejność nie jest przypadkowa, ani też alfabetyczna. Jako pierwsze wymienia się składniki o największym stężeniu, a na końcu składniki nie przekraczające 1%.
Jak czytać skład kosmetyku „ingredients”?
- Jeśli chcesz, żeby kosmetyk działał na konkretny problem, sprawdź, czy interesujący cię składnik jest w składzie wystarczająco wysoko. Co z tego, że krem ma drobinki złota, jeśli wymienione zostały na szarym końcu. Im wyżej znajduje się substancja, tym mocniej zadziała na twoją skórę albo włosy.
- Unikaj składników, które cię uczulają. Kiedy produkt wywoła u ciebie podrażnienie, zapisz sobie jego skład, żeby w przyszłości zrozumieć, co było przyczyną.
- Szukaj na opakowaniu informacji o tym, że kosmetyk jest niekomedogenny. To oznacza, że nie zatyka porów i pozwala skórze oddychać.
Podstawowy skład kosmetyków. Co produkt ma w środku?
- Woda najczęściej znajduje się na początku składu, ponieważ to w niej miesza się i rozpuszcza pozostałe substancje.
- Substancja oleista znajduje się również w pierwszej części składu i odpowiada za gęstość/formę kosmetyku.
- Środki konserwujące posiada większość produktów. Zazwyczaj im opakowanie bardziej narażone na działanie zewnętrzne (np. otwarte wieczko), tym więcej konserwantów w składzie.
- Substancje lotne i pomocnicze, które mogą mieć różne funkcje, np. pomagają kosmetykowi utrzymać stan, który zmienia po spotkaniu z tlenem. Po nałożeniu na skórę substancja lotna, jak sama nazwa wskazuje, odparowuje i znika.
- Silikony ułatwiają aplikację kosmetyku, dlatego znajdują się w wielu produktach do makijażu oraz do pielęgnacji włosów.
Najbardziej popularne substancje stosowane w kosmetyce
- Alkohol stosowany jest jako środek dezynfekujący, konserwant oraz rozpuszczalnik. Niektóre substancje rozpuszczają się tylko w nim, dlatego często widzisz go w odżywkach do włosów. Dezynfekuje, tonizuje, chłodzi i czyści.
- Citric Acid stosowany jest jako konserwant. Pomaga utrwalić działanie przeciwutleniaczy i zmiękcza niektóre substancje.
- Cetyl alcohol stosowany jest jako emolient. Powoduje wygładzenie i nawilżenie.
- Ethylparaben stosowany jako konserwant. Nie ma właściwości pielęgnujących.
- Propylene glycol stosowany jest jako rozpuszczalnik. Odpowiada za wilgotność.
- Linalool stosowany jest jako substancja uzupełniająca, zapachowa. Nie posiada właściwości pielęgnacyjnych.
- Olej parafinowy stosowany jest jako środek rozpuszczający i emolient, szczególnie w kosmetykach do włosów. Pomaga w rozczesywaniu, nawilża, chroni, wygładza.
- PPG-15 stosowany jest jako substancja aktywna. Ułatwia rozczesywanie włosów.
- Sodium Lauryl Sulfate stosowany jest jako substancja aktywna. Odpowiada za odtłuszczenie i spienianie.
Substancje alergizujące w kosmetykach
Nawet osoby bez skłonności do uczuleń spotkały się kiedyś z odczynem alergicznym wywołanym kosmetykiem. Dzieje się tak nie dlatego, że produkty są niedokładnie przebadane, ale ponieważ każdy kosmetyk testowany jest w określonym środowisku. Potem stosowany w innych warunkach i na innej skórze może wchodzić w reakcje, do których nie został przystosowany.
Zobacz: Jakie są objawy alergii na kosmetyki i jak z nimi walczyć?
Wiele substancji roślinnych potrafi uczulać mocniej od tych chemicznych, mimo że są zdrowsze. Niestety z tego powodu eko kosmetyki często nie mogą być stosowane przez osoby ze skórą wrażliwą.
Najczęściej uczulające substancje kosmetyczne to:
- aldehyd cynamonowy,
- olej cynamonowy,
- alkohol cynamonowy,
- eugenol,
- izoeugenol,
- melisa,
- hydroksycytonellal,
- geraniol,
- aldehyd a-amylocynamonowy,
- żywice poliestrowe,
- metaakrylan,
- nitroceluloza,
- miód,
- pyłek kwiatowy,
- propolis,
- mleczko pszczele,
- olej wazelinowy,
- olej parafinowy,
- parafina,
- wazelina,
- olejek miętowy,
- olejek tymiankowy,
- olejek cytonellowy,
- olejek lebiodkowy,
- olejek cytrynowy.
Producent ma obowiązek umieścić na opakowaniu informację, że w składzie produktu znajduję się np. barwnik (CI) lub zapach (,,perfum''). Nie ma jednak obowiązku wymieniać konkretnych zapachów lub barwników. Pod tymi nazwami ukrywają się setki substancji, które zaliczane są do potencjalnie uczulających. Jeśli masz skórę wyjątkowo wrażliwą, to staraj się unikać kosmetyków, które zawierają zapachy lub barwniki, a przynajmniej wybieraj te, które nie mają tych substancji wysoko w składzie.