Rozdwajanie paznokci - przyczyny i zapobieganie [Porada eksperta]

2010-07-14 1:23

Koszmarnie rozdwajają mi się paznokcie, końcówki są zawsze szczątkową wersją normalnej płytki, jestem bezsilna. Proszę o poradę - jakie są tego przyczyny i  jak zapobiec rozdwajaniu paznokci? Serdecznie pozdrawiam.

Porada stylistki paznokci
Autor: Getty Images

Droga Jolanto. Niestety jest wiele przyczyn, które towarzyszą rozdwajaniu się paznokci. Mam dla Ciebie kilka rad, które pomogą Ci na przyszłość wzmocnić paznokcie.

Przede wszystkim na stałe miej nawyk smarowania dłoni kremem do rąk i paznokci – szczególnie po ich myciu. Kolejna rada to pamiętać o ochronie rąk przed detergentami, jakich używasz w domu do prac porządkowych - zawsze zakładaj ochronne rękawiczki.

Kolejna rzecz - odpowiednie obcinanie paznokci. Przy rozdwajaniu paznokci pamiętaj o tym, że najlepiej nie obcinać ich nożyczkami, ale spiłowywać pilnikiem – TYLKO PAPIEROWYM. Nie używaj metalowych pilników. Idealny do zamykania rozdwojonej łuski paznokciowej jest też pilnik szklany. Przy rozdwajających się paznokciach staraj się spiłowywać paznokcie jak najkrócej - dzięki temu wzmocnisz je.

Z domowych sposobów na wzmocnienie rozdwajających się paznokci zachęcam do wymoczenia paznokci w ciepłej (nie gorącej) oliwie. Najlepiej oliwie z oliwek. Takie moczenie paznokci powinno trwać ok. 20 minut. Zabieg warto powtórzyć 2-3 razy w ciągu miesiąca.

Zachęcam również do zakupu odżywki wzmacniającej i utwardzającej – polecam Nail Tek II. Stosuję się ją jako kurację 7-dniową, kładąc warstwę na warstwę bez zmywania uprzedniej.

Pamiętaj też, że na rozdwajanie się paznokci wpływ ma również dieta. W tym, co jesz, nie powinno zabraknąć produktów zawierających potas, żelazo, wapń, białko, magnez i oczywiście witaminy – szczególnie z grupy B. Polecam skrzyp polny, który bez problemu zakupisz w aptece, a jest bardzo pomocny przy leczeniu łamliwych paznokci.

Dzięki powyższym zabiegom i radom Twoje paznokcie powinny stopniowo wracać do równowagi :)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta