Tatuaż z henny - jak zrobić? Ile kosztuje tatuaż z henny?
Tatuaż z henny - jak go zrobić? Jest łatwy do wykonania, dlatego może go wykonać każdy, kto ma artystyczną smykałkę. Tatuaż z henny to doskonała alternatywa dla tradycyjnego tatuażu, bo henna szybko się wymywa i nie pozostawia śladów na skórze. Sprawdź, jak zrobić tatuaż z henny i przygotować ciemną pastę domowym sposobem oraz dowiedz się, ile kosztuje tatuaż z henny.
Spis treści
- Tatuaż z henny: jak go zrobić?
- Ile kosztuje tatuaż z henny?
- Tatuaż z henny: czy może uczulać?
- Jak zrobić pastę z naturalnej henny?
Tatuaż z henny wykonywano już 5000 lat temu. Henna to naturalny barwnik pochodzenia roślinnego. Powstaje po sproszkowaniu liści i pędów rośliny o nazwie lawsonia bezbronna (lawsonia inermis).
Dzięki swoim właściwościom henna na szeroką skale wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym. Malowano nią skórę np. na obszarach Pakistanu, Indii, Iranu, czy w krajach Afryki.
W dzikich plemionach stosowana była nie tylko do wykonywania tatuażu z henny, ale i do zdobienia włosów, paznokci, także przez mężczyzn. Odpowiednimi wzorami na ciele i twarzy demonstrowali swoją pozycję w osadzie lub nastawienie do innych plemion.
Henna miała także swoje zastosowanie w Starożytnym Egipcie, gdzie po śmierci faraonów ozdabiano im ciała. Aktualnie w kulturze indyjskiej panna młoda przed ceremonią zaślubin ma malowane dłonie i stopy henną. Odpowiednie wzory tatuażu z henny są symbolem modlitwy o pomyślność na nowym etapie życia.
Tatuaż z henny: jak go zrobić?
Do zrobienia tatuażu z henny domowym sposobem będziesz potrzebować kilku akcesoriów. Oprócz niewielkich przyrządów musisz zaopatrzyć się w hennę - ciemną pastę kup w sklepie lub zrób samemu domowym sposobem.
Potrzebne akcesoria
Aplikator - możesz zainwestować w profesjonalny sprzęt i kupić go w specjalistycznym sklepie, na aukcjach internetowych lub po prostu wykorzystać pusty pojemniczek po kroplach do oczu, wodzie utlenionej lub innym płynie.
Ważne, by końcówka pojemnika miała odpowiednio małą średnicę. Powinna umożliwić wypływanie henny w momencie rysowania odpowiedniego wzoru i jednocześnie nie dopuścić do sytuacji, w której płyn będzie nadmiernie rozlewał się po skórze.
Ręcznik i gumowe rękawiczki - nawet najbardziej doświadczeni tatuatorzy zabezpieczają siebie oraz miejsce pracy przed ewentualnymi wypadkami przy pracy. Jeśli nie planujesz mieć czarnej plamy na środku pokoju lub czarnych rąk przez około cztery tygodnie, to przed przystąpieniem do samodzielnego zrobienia pierwszego tatuażu z henny kup gumowe rękawiczki.
W zależności od rodzaju użytej henny, tatuaż może utrzymywać się od siedmiu dni nawet do pięciu tygodni. Na jego trwałość mają także wpływ różne zabiegi pielęgnacyjne.
Są dostępne w aptekach i hurtowniach kosmetycznych. Zabezpiecz swoje ubrania ręcznikiem, by nie zabrudzić ich podczas wykonywania tatuażu.
Szablony do tatuażu z henny - możesz zdać się na wyobraźnię i namalować henną dowolny wzór lub napis. Jeśli natomiast nie masz pomysłu lub chciałbyś bardzo ambitny pod względem graficznym tatuaż, w internecie znajdziesz mnóstwo gotowych wzorów i grafik.
Tatuaż z henny krok po kroku
Po wydrukowaniu jednego z nich przenieś go na przygotowaną wcześniej kalkę. Później odciśnij wybrany przez siebie kontur na skórze. Pamiętaj, by podczas kalkowania nie używać markerów lub flamastrów, ponieważ może obniżyć to walory estetyczne tatuażu. Cienkie linie zdecydowanie lepiej prezentują się na skórze.
Aplikatorem nanieś hennę na odciśnięty na skórze wzór, a następnie poczekaj aż całkowicie wyschnie. Tatuaż nie powinien mieć kontaktu z wodą przynajmniej przez 5 godzin. Potrzebuje czasu, by dobrze się utrwalić.
Później możesz usunąć zaschniętą warstwę henny zalegającą na skórze i cieszyć się nowym tatuażem.
Czytaj też:
Jak samodzielnie malować brwi i rzęsy henną?
Ile kosztuje tatuaż z henny?
Decydując się na wykonanie tatuażu z henny na wakacjach, np. w nadmorskich kurortach, trzeba wziąć pod uwagę, że jest to koszt od kilku do kilkunastu złotych.
Bardziej zaawansowane i czasochłonne wzory mogą kosztować nawet około 40-50 zł. Jeśli nauczysz się, jak samemu zrobić tatuaż z henny w domu, to pozwoli ci to zaoszczędzić pieniądze.
Tatuaż z henny: czy może uczulać?
Henna o naturalnie intensywnej, czarnej barwie nie istnieje. Substancja, którą zazwyczaj wykorzystują tatuatorzy, to połączenie naturalnej henny (jaśniejszej, w odcieniach bordo, brązu) z toksycznym składnikiem PPD.
W związku z tym stosowanie jej nie wszędzie jest legalne. W Stanach Zjednoczonych zabroniono wykonywania tatuaży z tego rodzaju henny.
Reakcja alergiczna na tę substancję może objawiać się:
- swędzeniem,
- zaczerwienieniem,
- bólem skóry,
- wysypką,
- strupami,
- stanami zapalnymi skóry.
W gorszych przypadkach alergia może pozostawić blizny na skórze. Jeśli nieco jaśniejszy kolor tatuażu nie będzie ci przeszkadzał- warto wybrać hennę całkowicie naturalną nie martwiąc się o skutki uboczne.
Poświęcisz więcej czasu na przygotowanie takiej masy, ale efekt będzie utrzymywał się dłużej niż po kupieniu gotowej henny. Naturalną hennę możesz również kupisz w sklepach ekologicznych sprzedających kosmetyki naturalne.
Jak zrobić pastę z naturalnej henny?
- wsyp hennę w proszku do miseczki i dodaj sok z cytryny, by uzyskać konsystencję nieco rzadszą niż pasta do zębów;
- wymieszaj dokładnie składniki używając wyłącznie plastikowej lub drewnianej łyżeczki (metalowe może obniżyć trwałość tatuażu;
- dodaj pół łyżeczki miodu, by uzyskać lepszą konsystencję;
- uzyskaną masę odstaw i poczekaj aż będzie miała ciemno brązowy/bordowy odcień.
Gotową pastę możesz wykorzystać do zrobienia domowego tatuażu z henny na skórze.