Henna - właściwości i zastosowanie. Wykorzystanie henny w kosmetyce
Henna ze względu na swoje właściwości znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystuje się ją do produkcji kosmetyków do pielęgnacji i koloryzacji, a zabiegi z wykorzystaniem henny znajdziemy w każdym salonie kosmetycznym.
Spis treści
Henna, której właściwości są znane na Bliskim i Dalekim Wschodzie od tysiącleci, to barwnik produkowany z liści i pędów rośliny lawsonii bezbronnej, występującej na obszarach tropikalnych od Indii po Australię, Afrykę, a nawet Amerykę Łacińską. Krzew lawsonii często nazywany jest hennowym właśnie ze względu na pozyskiwaną z niego hennę, która powstaje po sproszkowaniu i ugotowaniu liści. Brunatna maź może zostać wysuszona, nie tracąc swoich walorów, a wystarczy dodać odrobinę wody, by przywrócić jej płynną konsystencję. Henna jest bogata w wapń, magnez, potas i liczne mikropierwiastki (cynk, żelazo, miedź, mangan). W jej składzie znajdują się również liczne enzymy, błonnik, witaminy A, D, B oraz kwasy oleinowy i linolowy.
Henna - właściwości kosmetyczne
Najbardziej znane są właściwości koloryzacyjne henny. W arabskich łaźniach hammam używa się henny, by nadać ciału równomiernego, lekko brązowego zabarwienia, dzięki czemu zawsze wygląda zdrowo i promiennie. Dodatkowo henna zmiękcza skórę, pozostawiając ją przyjemną w dotyku.
Hennę w postaci proszku można kupić w każdej drogerii za kilka złotych i na jej bazie stworzyć kosmetyki koloryzujące i pielęgnujące.
Powszechnie stosuje się kosmetyki barwiące do włosów na bazie henny dzięki temu, że wnika do włosa, wiążąc się z keratyną. Płukanki do włosów sprawią, że nabierają one ciemniejszego odcienia, który wygląda o wiele naturalniej niż po zastosowaniu szamponu czy farby koloryzującej. Henna nie niszczy włosów, dlatego nie ma niebezpieczeństwa uszkodzeń i nie zaszkodzi im nawet długotrwałe stosowanie. Należy jednak pamiętać, że w zależności od wyjściowego koloru włosów efekty na uzyskanie pożądanego koloru trzeba poczekać dłuższy czas. Hennę stosuje się również do przyciemniania rzęs i brwi. W większości gabinetów kosmetycznych można umówić się na zabieg, po którym na kilka tygodni będzie można zapomnieć o malowaniu brwi. Rzęsy są wyraźnie ciemniejsze, dlatego jeśli naturalnie są długie, można obejść się bez ich codziennego tuszowania.
Henna - właściwości lecznicze
Henna ma nie tylko właściwości kosmetyczne, ale również lecznicze. W tradycyjnej medycynie substancje pozyskiwane z lawsonii (proszek - henna i olej) wykorzystywano w leczeniu wielu dolegliwości: trądu, ospy wietrznej, odry, biegunki. Arabscy medycy odkryli, że różne części rośliny mają różne właściwości, dlatego w zależności od potrzeb wykorzystuje się wyciąg z liści do leczenia żółtaczki i chorób wenerycznych (rzeżączki), a nasiona do leczenia czerwonki i problemów z wątrobą. W tradycyjnej medycynie zastosowanie znalazła nawet kora, z której wytwarza się środek łagodzący oparzenia. Z kolei wyciąg z liści lawsonii z masłem i miodem leczy infekcje dróg oddechowych, natomiast sproszkowany korzeń w połączeniu z indygo wywołuje poronienie. Ponadto, dzięki swoim właściwościom łagodzącym hennę wykorzystuje się jako wsparcie w leczeniu egzemy, łuszczycy i innych chorób skórnych.
Tatuaże z henny mają walor nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Dzięki właściwościom bakteriobójczym zapobiegają rozmnażaniu się bakterii na skórze.
Już w starożytności odkryto, że henna działa przeciwłupieżowo. W połączeniu z dziegciem i oliwą tworzy pastę, dzięki której włosy są odżywione i wzmocnione, a łupież znika. Warto również dodać, że henna chroni włosy i skórę przed promieniowaniem słonecznym i UV. Poprawia również strukturę włosów i zamyka ich łuski, nadając im gładkość i połysk.
Henna - domowe kosmetyki na bazie henny
Koloryzacja włosów henną
W zależności od długości włosów i tego, jaki kolor chcemy uzyskać, mieszamy całe opakowanie (lub mniej) henny z ciepłą wodą do uzyskania gładkiej mazi, po czym dodajemy łyżeczkę soku z cytryny oraz łyżkę oliwy z oliwek lub oleju arganowego. Ponownie mieszamy i odstawiamy na kilka minut, by masa lekko stężała, po czym nakładamy ją na włosy i trzymamy od 30 minut do godziny. Należy pamiętać o tym, by nakładać hennę w rękawiczkach ochronnych - w przeciwnym razie możemy zafarbować sobie ręce. Do tego tradycyjnego sposobu koloryzacji włosów przy pomocy henny można dodać współczesną innowację - wystarczy do przygotowanego preparatu dosypać dwie łyżeczki rozpuszczalnej kawy. Dzięki temu uzyskany kolor będzie miał mocny, brązowy odcień.
Pielęgnacja ciała henną
Jak uzyskać naturalny odcień skóry muśniętej słońcem bez konieczności udania się na solarium? Warto zaaplikować na ciało preparat na bazie henny. 3 łyżeczki proszku dokładnie wymieszaj ze 100 ml oliwy z oliwek lub oleju arganowego, pozostaw na kilka godzin, by składniki zdążyły się połączyć. Weź ciepły prysznic i w wilgotną skórę wmasuj przygotowaną substancję. Nie spłukuj mieszkanki, tylko pozostaw na ciele na noc. W ten sposób rano będziesz mogła cieszyć się odżywioną skórą w pięknym kolorze.