Kosmetyki halal - religijnie ,,dozwolone''. Czym się charakteryzują?
Kosmetyki halal przeznaczone są dla kobiet, które z powodów religijnych nie mogą stosować popularnych produktów do makijażu i pielęgnacji. W rzeczywistości kosmetyki halal nie różnią się wcale od znanych nam dobrze kosmetyków wegańskich, ekologicznych, czy po prostu przyjaznych środowisku. Produkty kosmetyczne halal zyskują coraz większą popularność w Europie, a nawet w Polsce. Czym różnią się od kosmetyków tradycyjnych?
Spis treści
- Jak zrobić makijaż w stylu arabskim?
- Halal, czyli w zgodzie z religią i naturą
- Kosmetyki halal nie tylko dla muzułmanek
- Gdzie kupić kosmetyki halal?
Kosmetyki halal tworzone są na specjalne potrzeby kobiet wyznania muzułmańskiego. Nie oznacza to wcale, że różnią się od kosmetyków, które znamy z popularnych drogerii. Tak jak kosmetyki wegańskie, ekologiczne czy nietestowane na zwierzętach, kosmetyki halal również tworzone są z powodów światopoglądowych.
2/3 Polek uważa, że branża kosmetyczna wywiera zbyt dużą presję na to, by kobiety wyglądały w określony sposób. 1/3 pań czuje taką presję ze strony społeczeństwa i mediów.
Halal oznacza ,,dozwolone’’ według praw moralnych islamu. Termin tyczy się najczęściej muzułmańskiej diety, a w szczególności mięsa przeznaczonego do spożycia. W kulturze zachodniej dieta halal porównywana jest najczęściej do żydowskiej diety koszernej. Według praw islamu, zakazane jest spożywanie wieprzowiny, alkoholu oraz krwi. Dotyczy to również przemysłu kosmetycznego. Kobieta, szczególnie odbywając codzienną modlitwę, nie może korzystać z makijażu i preparatów do pielęgnacji, które są religijnie zakazane. W rzeczywistości kosmetyki halal muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów: nie mogą być testowane na zwierzętach i nie mogą zawierać żadnych substancji odzwierzęcych.
W składzie produktów kosmetycznych nie znajdziemy również alkoholu. Produkcji kosmetyków halal przyświeca również podejście holistyczne. Producenci, aby spełnić określone standardy, wykorzystują jedynie organiczne substancje, w większości pochodzenia roślinnego. Zarówno składy kosmetyków, jak i ich opakowania nie mogą stanowić zagrożenia dla środowiska – wykorzystuje się materiały biodegradowalne. Wynika z tego, że kosmetyki halal są przyjazne nie tylko środowisku, ale też człowiekowi i jego skórze.
Jak zrobić makijaż w stylu arabskim?
Halal, czyli w zgodzie z religią i naturą
Chociaż może się to wydawać zaskakujące, niełatwo jest znaleźć produkty, które spełniać będą te zasady. Alkohol oraz substancje takie jak parabeny, które mogą być przez Islam uważane ze szkodliwe, występują w wielu kosmetykach jako niezbędne konserwanty. Większość szminek na rynku w swojej formule kryje świński tłuszcz, a do uzyskania czerwonego koloru niejednokrotnie wykorzystuje się pancerze insektów.
W języku arabskim halal oznacza coś czystego lub dozwolonego. Przeciwieństwem halal jest określenie haram, które zyskują rzeczy niedozwolone.
Odzwierzęco pozyskiwane są także podstawowe składniki wielu kosmetyków, takie jak kolagen, allantoina, gliceryna, kwasy stearynowy czy oleinowy i wiele innych. W kosmetykach dozwolonych dla muzułmanów substancje te muszą być zastępowane wersjami roślinnymi lub syntetycznymi. Kosmetyki te nie powinny także być testowane na zwierzętach. Z tego powodu muzułmanki często wybierają także coraz bardziej popularne kosmetyki wegańskie. Co ciekawe, produkty halal nie powinny także zawierać składników wodoodpornych. Wiąże się to z wykonywanym przez muzułmanki kilka razy dziennie rytuałem wudu, czyli obmywaniem skóry przed modlitwą. Woda powinna móc bez przeszkód przenikać przez warstwę kosmetyków do skóry. Z tego powodu muzułmanki dotychczas miały bardzo ograniczone możliwości, jeśli chodzi o malowanie paznokci.
Kilka lat temu w świecie muzułmańskim furorę zrobiła polska firma Inglot, która wyprodukowała lakier do paznokci przepuszczający powietrze - przypadkiem okazał się on halal, co potwierdzone zostało przez jednego z islamskich teologów.
Kosmetyki halal nie tylko dla muzułmanek
Kosmetyki halal zyskują coraz większą popularność na rynkach krajów zachodnich, które zamieszkuje wiele nowoczesnych muzułmanek, które chcą zarówno żyć w zgodzie z zasadami swojej religii, jak i dbać o swój wygląd. Coraz częściej używają takich kosmetyków także ich koleżanki, niezwiązane z religią muzułmańską. Trudno im się dziwić, gdyż składy tych kosmetyków często są dużo lepsze od tych używanych przez nas na co dzień. Warto, aby kosmetykami halal zainteresowały się osoby, które z przyczyn etycznych nie chcą korzystać z produktów odzwierzęcych. Sprawdzą się one także w pielęgnacji i makijażu osób o skórze wrażliwej na pochodne alkoholu i konserwanty czy uczulonych na składniki pochodzenia zwierzęcego.
Gdzie kupić kosmetyki halal?
W Polsce, póki co, rynek kosmetyków halal nie jest duży. Poza wspomnianym wcześniej Inglotem, znana w świecie arabskim jest jeszcze jedna polska firma – Annabelle Minerals. Jej produkty to mineralne cienie, pudry oraz róże i bronzery o bardzo krótkich, przyjaznych skórze składach. Marka stara się o zdobycie oficjalnego certyfikatu halal. W polskim Internecie można kupić kosmetyki certyfikowanych marek halal takich jak PBH Ethical Beauty, Paul Penders czy Inika. W przypadku innych producentów pozostają zakupy w sklepach zagranicznych.