Pryszcze na pośladkach: dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

2022-06-24 14:58

Pryszcze na pośladkach to dla wielu osób ważny problem skórny, o którym rzadko się mówi. Wszystko przez to, że o pryszczach na pośladkach wspominać się wstydzimy. Warto jednak pamiętać, że z wypryskami w tym miejscu, podobnie jak wtedy, gdy pojawiają się na twarzy czy dekolcie, można walczyć skutecznie. Poznaj przyczyny powstawania pryszczy na pośladkach oraz dowiedz się, jak doprowadzić do ich zniknięcia!

Kobieta ogląda pośladki w lustrze
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pryszcze na pośladkach: przyczyny
  2. Pryszcze na pośladkach: leczenie

Pryszcze na pośladkach mogą mieć różną przyczynę wystąpienia, jednak bez względu na nią każdy wolałby ich jednak nie mieć - oprócz kształtu pupy i cellulitu to kolejne zmartwienie związane z wyglądem tylnej części ciała. Choć rzadko o nich mówimy, szukamy sposobów, jak się pryszczy na pośladkach pozbyć. Dla wielu osób wypryski są bowiem powodem rezygnacji z basenu, ćwiczeń na siłowni czy nawet lekcji wf-u, w niektórych przypadkach pryszcze mogą też być bolesne, co prowadzi do kolejnego dyskomfortu. Aby wiedzieć, jak poradzić sobie z wypryskami na pośladkach, należy najpierw poznać przyczynę ich wystąpienia.

Pryszcze na pośladkach: przyczyny

1. Trądzik skupiony

Jeden z najbardziej dokuczliwych rodzajów trądziku - jak sama nazwa wskazuje, występuje on nie pojedynczo, a w formie skupionej, towarzyszą mu ropnie, zaskórniki, a gdy torbiel pęka, wypływa z niej ropa, co może też prowadzić do powstania blizny.

Trądzik skupiony powstaje w miejscach z dużą ilością gruczołów łojowych - najczęściej na twarzy, ale także plecach, na skórze głowy czy właśnie na pośladkach. Trądzik skupiony znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

2. Rogowacenie okołomieszkowe

Rogowacenie często bywa mylone z trądzikiem, choć jego przyczyny są inne - pojawia się na skutek nadmiernej keratynizacji naskórka, która prowadzi do zatykania ujścia mieszków włosowych przez martwe komórki skóry. Dochodzi do powstania krostek - różowawych (podobnych w odcieniu do koloru skóry), czerwonawych, brunatnych (w rzadkich przypadkach).

Rogowacenie poznasz po tym, że skóra wokół niego jest bardzo sucha i zaczerwieniona - dlatego właśnie nazywa się je potocznie "gęsią skórką" - w dotyku krostki przypominają te, które pojawiają się, gdy nam zimno lub bardzo się przestraszymy. Rogowacenie występuje nie tylko na pośladkach, ale i twarzy, ramionach.

Sprawdź, jakie są domowe sposoby na opryszczkę

Wypryski na pośladkach może też powodować pojawiająca się w okolicy odbytu opryszczka narządów płciowych.

3. Opryszczka

Opryszczka wargowa to problem, z którym boryka się niemało osób, niewielu jednak wie, że opryszczka genitalna może się pojawić i na pośladkach. Do zakażenia może dojść na skutek bezpośredniego kontaktu uszkodzonej skóry lub błony śluzowej osoby zdrowej ze śliną bądź zmianami skórnymi zakażonego.

Rozdrapując rany spowodowane opryszczką wargową, można też samodzielnie przenieść zakażenie w inne części ciała, m. in. właśnie na pośladki.

Aby poradzić sobie z tym problemem najlepiej udać się do dermatologa lub lekarza POZ. 

Zobacz też:

Na czym polega wybielanie odbytu?

Odparzenia skóry - jak sobie z nimi radzić?

Jak się pozbyć rozstępów?

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY

Pytanie 1 z 5
Które zdanie najlepiej opisuje Twoją skórę?

4. Potówki

Potówki występują nie tylko u niemowląt - mogą się pojawić również u dorosłych i to w takich miejscach jak pośladki. Jak sama nazwa wskazuje, ich przyczyną jest nadpotliwość. Jak rozpoznać potówki na pośladkach?

Przypominają małe pęcherzyki i znajdują się pod naskórkiem. Zdarzają się również potówki czerwone - zaczerwienione i bardziej dokuczliwe niż zwykłe potówki.

Jeśli chcesz się pozbyć potówek, ubieraj luźne ubrania z przewiewnych tkanin - dostosuj swój ubiór do temperatury. Pomóc może również chłodna kąpiel oraz zastosowanie na potówki żelu aloesowego. Gdy domowe sposoby zawiodą, udaj się do dermatologa.

5. Czyrak

Czyraki nie dość, że są brzydkie, to jeszcze bolesne. Najpierw wyglądem przypominają krostkę, później w tej krostce zaczyna zbierać się ropa. Czyrak jest chorobą bakteryjną, wywoływaną zazwyczaj przez gronkowca złocistego, jego objawem, oprócz ropnych wyprysków, jest również podwyższona temperatura.

Czyrak może też występować przy powikłaniach egzemy, świerzbu, atopowego zapalenia skóry (AZS).

6. Niewłaściwa higiena

Niewłaściwa higiena intymna nie musi oznaczać, że mycie i pielęgnowanie "tych" miejsc zaniedbujemy, lecz że dbamy o nie w niewłaściwy sposób.

Jeśli więc zauważasz, że podrażnienia pojawiły się na pupie po zakupie konkretnego środka do mycia, oznacza to najprawdopodobniej, że ten akurat preparat działa na twoją skórę drażniąco i warto go zamienić na inny.

Do pielęgnacji pośladków możesz stosować te same kosmetyki, co do twarzy - powinny mieć one właściwości złuszczające, co zapobiegnie powstawaniu kolejnych wyprysków.

7. Noszenie nieodpowiedniej bielizny

W ostatnich latach modne stało się noszenie stringów czy koronkowych majtek z materiałów syntetycznych (m. in. nylonu, poliestru, akrylu). Niestety, choć wizualnie niektórym się podobają, mogą powodować powstawanie wyprysków. Pupie jest w nich po prostu ciasno, poci się, a pot zostaje dodatkowo zatrzymany blisko skóry.

Pojawiają się podrażnienia, które choć typowym trądzikiem nie są, mogą go z wyglądu przypominać. Zanim przystąpisz do leczenia wyprysków, spróbuj przez tydzień-dwa nosić bieliznę z naturalnych materiałów i zobacz, jakie będą efekty - być może to właśnie niewłaściwie dobrana bielizna (zwłaszcza powodujące dodatkowe otarcia stringi) jest przyczyną wysypu krostek.

8. Alergia

Przyczyną powstania krostek na pośladkach może być również alergia na konkretny składnik kosmetyku - jeśli ją podejrzewasz, warto na czas co najmniej tygodnia zrezygnować ze stosowania konkretnego preparatu. Alergicznie mogą też działać detergenty używane do prania bielizny. W tym przypadku zmiana stosowanego produktu również będzie dobrym rozwiązaniem.

Zobacz też: Jak wymodelować i ujędrnić POŚLADKI

Warto wiedzieć

Dbaj o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną

Przyczyną powstawania pryszczy, również tych na pośladkach jest niewłaściwa dieta. Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się wyprysków są dania fast-food, słodycze, ale też palenie papierosów czy spożywanie alkoholu. Niewskazany jest również siedzący tryb życia - im mniej się ruszamy, tym większe ryzyko powstania podrażnień, zwłaszcza gdy siedzimy w ciasnych i dopasowanych strojach.

Pryszcze na pośladkach: leczenie

Jak sobie poradzić z pryszczami na pośladkach? Postępowanie zależy od przyczyny ich pojawienia się. Jeśli podrażnienie spowodowane jest alergią na składnik danego kosmetyku, trzeba sięgnąć po inny, podobnie z noszeniem niewłaściwej bielizny - wystarczy jej zmiana na np. bawełnianą.

Natomiast czyrak, trądzik skupiony i rogowacenie okołomieszkowe wymagają wizyty u dermatologa, który wdroży odpowiednie postępowanie.

Warto też zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry na pośladkach. Na ich stan dobrze wpłynie stosowanie peelingów enzymatycznych (w przypadku wyprysków ropnych, z koniecznym późniejszym nawilżeniem) oraz peelingów gruboziarnistych, np. kawowych, gdy pryszcze nie mają zmian ropnych.

Peeling przeprowadzaj miękką szczoteczką lub specjalnie do tego przeznaczoną gąbką. Na skórę pośladków dobrze też działają witamina A i witamina B5.

Z trądzikiem radzą sobie również: nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy, znajdujące się w składzie wielu kosmetyków na wypryski - można je bowiem stosować nie tylko na twarz, ale i na pupę, choć ten ostatni czasem powoduje lekkie pieczenie.

Preparat na pryszcze na pupie możesz też samodzielnie przygotować w domu - pomocny będzie roztwór z winianem potasu (do picia), sok z cytryny i octu jabłkowego (do aplikowania na pośladki) czy maseczka z aspiryny.

Tak - maseczkę można kłaść również na pośladki. Jak ją przygotować? Tego dowiesz się z artykułu zamieszczonego poniżej!

Zaskórniki - jak się ich pozbyć?