DEPILACJA MĘŻCZYZN. Jakie są najlepsze metody męskiej depilacji?

2016-07-11 13:44

Mężczyźni coraz częściej dbają o swój wygląd i decydują się na depilację. Usuwanie owłosienia spod pach, z klatki piersiowej, pleców i miejsc intymnych to dla wielu panów standardowy zabieg pielęgnacyjny. Męska depilacja jest nie tylko modna, ale pomaga również lepiej zadbać o higienę. Jakie są najpopularniejsze metody depilacji mężczyzn?

DEPILACJA MĘŻCZYZN. Jakie są najlepsze metody męskiej depilacji?
Autor: Thinkstockphotos.com Po co mężczyzna ma się depilować? Depilacja u mężczyzn to nie wymóg, ale moda i wygoda. Usuwanie zbędnego owłosienia może być szybkie i wygodne albo bolesne i bardzo skuteczne.

Spis treści

  1. Męska depilacja - maszynka do golenia
  2. Męska depilacja - laser
  3. Męska depilacja - pianki i kremy do depilacji
  4. Męska depilacja - wosk

Mężczyźni coraz bardziej dbają o swoje ciało, i śmiało wchodzą na tereny do niedawna zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Dlatego depilacja mężczyzn nie jest to już postrzegana jako zniewieściałość, tylko troska o higienę, dobry wygląd i zapach. A w przypadku hipertrychozy (nadmierny porost włosów) czy nadpotliwości jest wręcz obowiązkiem. Depilować czy nie depilować? Takie pytanie pada coraz rzadziej na rzecz: jak to robić? Co lepsze: wosk, maszynka czy może depilator?

Każda z metod depilacji, czy to wosk, czy maszynka, laser czy depilator ma swoich zwolenników i przeciwników. Wybór uzależniony jest od tego, jaki zarost ma mężczyzna - co innego sprawdza się przy słabym owłosieniu, a co innego w przypadku bujnego zarostu. Warto też wiedzieć, że ogolenie klatki piersiowej czy brzucha sprawi, że mięśnie będą ładnie wyeksponowane (panowie „z brzuszkiem”, ale też wyjątkowi chudzielcy powinni się nad depilacją tych miejsc zastanowić – owłosienie może pomóc lekko ukryć mankamenty figury).

Męska depilacja - maszynka do golenia

Zdecydowanie najpopularniejszą wśród mężczyzn metodą depilacji jest tradycyjne golenie maszynką jednorazową lub elektryczną. Dlaczego? Bo umożliwia szybkie, sprawne i bezbolesne pozbycie się zbędnego owłosienia w domu, w czasie prysznica lub kąpieli, bez dodatkowych kosztów. Maszynka jednorazowa goli włosy precyzyjnie, tuż przy powierzchni skóry, bez pozostawienia wyczuwalnej szczecinki.

Wady maszynki do golenia: nietrwały efekt, a przy częstym goleniu włosy odrastają szybciej, są bardziej sztywne i kłujące. Łatwo też, szczególnie u debiutantów, o zacięcie się. Panowie wybierają maszynkę jednorazową do golenia całego ciała. Maszynka elektryczna sprawdza się przy skórze wrażliwej. Trudno nią ogolić miejsca trudno dostępne – sprawdza się głównie przy zaroście na klatce piersiowej (włoski, podobnie jak przy użyciu maszynki jednorazowej są ucinane, a więc szybko odrastają, do tego sztywniejsze).

  • Depilując maszynką jednorazową miejsca intymne należy wcześniej skrócić włoski maszynką elektryczną bądź nożyczkami, i posmarować skórę żelem do golenia. Do depilacji jąder lepiej wybrać maszynkę elektryczną z nakładką – unikniesz zacięcia się. Po goleniu przez kilka dni trzeba używać kosmetyków łagodzących skórę po depilacji.
To ci się przyda

O czym należy pamiętać bez względu na stosowaną metodę?

Przed zabiegiem ciało musi być czyste, dobrze też, aby skóra była zmiękczona, dlatego idealnym czasem na tego typu zabiegi jest kąpiel lub prysznic, jeśli wybieramy maszynkę, lub czas zaraz po.

Męska depilacja - laser

Depilację laserową wybierają mężczyźni hojnie obdarzeni przez naturę owłosieniem. Zabieg taki niszczy komórki mieszka włosowego, z których powstaje włos, powodując zahamowanie ich wzrostu. W następstwie kilku powtórzeń włosy stają się coraz słabsze, delikatniejsze, rosną wolniej, aż w końcu w ogóle przestają się pojawiać. Pod wieloma względami zabiegi te mają największą skuteczność właśnie u mężczyzn. Decyduje o tym ciemna barwa włosów oraz ich sztywność i grubość.

Wady depilacji laserowej: zabiegi mogą być bolesne, szczególnie przy grubych i mocnych mieszkach włosowych. Wadą depilacji laserowej jest również cena. Zabiegi należy wykonywać w seriach (po 5-6 zabiegów na wybraną partię ciała), a średni koszt jednego zabiegu to ok. 180-200 zł.

Męska depilacja - pianki i kremy do depilacji

Pianki i kremy cieszą się mniejszym powodzeniem u panów. Dlaczego? Męskie włosy są przeważnie sztywne, mocne i grube, co zmniejsza efektywność kosmetyków do depilacji. Jednak coraz więcej firm produkuje pianki i kremy do golenia przeznaczone specjalnie dla mężczyzn, więc może niechęć do tego kosmetyku depilacyjnego będzie mniejsza. Warto, bo to prosta, bezproblemowa i szybka (kilkanaście minut), niebolesna metoda, dodatkowo osłabiająca odrastające włoski. Jeśli podczas próby uczuleniowej nie wystąpiło uczulenie – można mieć pewność, że kosmetyk nie podrażni skóry (jednak nawet wtedy nie należy depilować kremem jąder – na nich skóra jest znacznie cieńsza i łatwiej o podrażnienia).

Wady pianek i kremów: efekty nie są trwałe, gładka skóra utrzymuje się tylko przez kilka dni. Pianki i kremy bardzo często uczulają, ponieważ mają silnie chemiczny skład.

Męska depilacja - wosk

To jedna z najmniej popularnych metod depilacji u panów. Mniejszą popularność wosku łatwo wytłumaczyć: przy dużym owłosieniu zabiegi z woskiem są niczym tortury, choć wosk daje trwalsze efekty (nawet 3-, 4-tygodniowe), bo włosy usuwane są wraz cebulkami. Warto wiedzieć, że z każdym zabiegiem ból jest mniejszy, bo włoski stają się słabsze, a depilacja mniej dokuczliwa. Depilacja woskiem to jedna z najlepszych metod likwidacji niechcianych włosów z trudno dostępnych miejsc, jak plecy i pośladki. Najlepiej wykonywać ją w gabinecie kosmetycznym. Można również wypróbować domowej depilacji woskiem w domu. Wystarczy kupić w drogerii paski z woskiem do depilacji lub pastę cukrową i stosować się do instrukcji zawartych w ulotce.

Zobacz: Depilacja pastą cukrową. Kto może depilować się pastą?

Wady depilacji woskiem: ta forma depilacji jest bardzo bolesna i dla wielu panów jest to bariera nie do pokonania. Depilacja woskiem (dla osób niedoświadczonych) może być również ryzykowna. Zbyt mocne oderwanie wosku lub przyklejanie wosku, który nie jest dostatecznie rozgrzany może spowodować pojawienie się siniaków i wybroczyn na skórze.