Nadmierna potliwość stóp to wstydliwy problem. Pomóc mogą te sposoby
Nadpotliwość stóp to udręka. Często przysparza wstydu i zakłopotania. Parę prostych sposobów pozwoli zmniejszyć uciążliwy problem nadmiernej potliwości stóp do minimum. Chcesz trwale pozbyć się problemu z nieprzyjemnym zapachem stóp? Możesz skorzystać z ostrzykiwania toksyną botulinową.
Spis treści
- Dlaczego stopy się pocą?
- Jak dbać o pocące się stopy?
- Kąpiel dla spoconych stóp
- Zabieg na nadmierną potliwość stóp
Kto z nas nie zna problemu spoconych stóp? Upał i plastikowy but, w którym pływa stopa, to jedno z mniej przyjemnych letnich wspomnień. Są jednak osoby, które bez względu na porę roku i jakość obuwia zmagają się z wiecznie mokrymi stopami, których zapach przeraża nawet właściciela. Problem spoconych stóp potrafi przybierać chorobliwą postać i w pewnym momencie trzeba podjąć decyzję o leczeniu. Warto jednak wiedzieć, że potliwość stóp ma swoje przyczyny i od znalezienia źródła problemu należy zacząć walkę z mokrą stopą.
Dlaczego stopy się pocą?
Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym. Najmocniej pocą się stopy i dłonie, ponieważ właśnie w tych miejscach znajduje się najwięcej gruczołów potowych. Bywa jednak, że stopy pocą się tak mocno, że nie można czuć się swobodnie we własnej skórze. Najczęściej potliwość stóp jest objawem innych chorób organizmu i dlatego warto, by problemowi przyjrzał się lekarz.
Intensywne pocenie się stóp często spowodowane jest zaburzeniami organizmu, chorobami metabolicznymi (np. cukrzyca, nadczynność tarczycy), chorobami neurologicznymi, niektórymi chorobami zakaźnymi i zaburzeniami hormonalnymi - szczególnie w okresie dojrzewania i pokwitania. Przyczyną nadmiernej potliwości może być również głęboki stres, nerwice, zaburzenia emocjonalne.
Przyczyną potliwości bywa nieodpowiednia dieta, w tym spożywanie ostrych potraw i przypraw. Potliwość pojawia się również z powodu noszenia skarpet ze sztucznych włókien (nasilają pocenie się i trwale magazynują nieprzyjemny zapach, którego nie usuwa pranie), całodziennego chodzenia w butach ze sztucznych, nieprzepuszczalnych włókien i nieutrzymywania higieny stóp.
Jak dbać o pocące się stopy?
Codziennie myjemy stopy, ścieramy zrogowaciały naskórek (w nim też „przechowuje się” przykry zapach potu) i wkładamy czyste, bawełniane skarpety lub rajstopy. Zawilgocone buty odstawiamy, aby porządnie wyschły. Codziennie używamy dezodorantów do stóp o właściwościach antybakteryjnych. Dostępne są też skarpety z dodatkiem specjalnych włókien węglowych, które pochłaniają brzydki zapach. Warto także wypróbować wkładki z trawy morskiej lub ziół, które neutralizują zapach potu.
Przeczytaj także: Nadmierne pocenie stóp zimą. Skuteczne sposoby na potliwe stopy
Jeśli przestrzeganie higieny nie pomaga, pomocy należy szukać u lekarza medycyny estetycznej, dermatologa lub chirurga. Być może ulgę przyniosą przepisane przez lekarza maści przeciwgrzybicze, antybiotykowe lub antybakteryjne.
Kąpiel dla spoconych stóp
Przy nadmiernej potliwości dobrze jest myć stopy w chłodnej wodzie. Kąpiel w niskiej temperaturze obkurcza malutkie naczynia krwionośne i hamuje pracę gruczołów potowych. Woda zbyt ciepła pobudzi gruczoły potowe do intensywniejszej pracy. Po dokładnym umyciu ważne jest staranne osuszenie stóp, szczególnie między palcami. Potem warto wetrzeć w skórę środek przeciwpotowy w płynie, kremie lub żelu. Nie tylko zmniejsza on wydzielanie potu, ale także hamuje namnażanie się bakterii, dzięki czemu zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
W nawyk powinno również wejść używanie talku do stóp, który wchłania wilgoć. Ważne są też buty i skarpetki – powinny one umożliwiać stopom swobodne „oddychanie”.
Zabieg na nadmierną potliwość stóp
Niekiedy nadpotliwość jest tak duża, że bardzo utrudnia życie. Wtedy można wykonać ostrzykiwanie stóp toksyną botulinową. Zabieg bardzo skutecznie hamuje wydzielanie potu. Wystarcza na 3 do 12 miesięcy. Każde następne ostrzyknięcie przedłuża efekt. Nowoczesne środki znieczulające gwarantują, że zabieg jest bezbolesny. Wykonuje go lekarz dermatolog-kosmetolog. Cena jednego zabiegu to 1800–2000 zł. Nadmiernie pocące się stopy poddaje się również zabiegom jonoforezy.
Polecany artykuł:
miesięcznik "Zdrowie"