Liposukcja ultradźwiękowa: usuwanie tłuszczu bez bólu
Liposukcja ultradźwiękowa nie nadaje się do znacznego zmniejszenia masy ciała pacjenta, nie jest również zabiegiem leczącym nadwagę. Zadaniem liposukcji ultradźwiękowej jest redukcja złogów tłuszczu oraz cellulitu, a celem wyszczuplenie ciała. Czym liposukcja ultradźwiękowa różni się od liposukcji tradycyjnej?
Spis treści
- Liposukcja ultradźwiękowa: jak to działa?
- Liposukcja ultradźwiękowa: przeciwwskazania
- Liposukcja ultradźwiękowa - czy zabieg jest bolesny?
- Liposukcja ultradźwiękowa - rekonwalescencja i efekty
Liposukcja ultradźwiękowa pozwala na bezbolesne wyszczuplanie sylwetki. Dzięki liposukcji ultradźwiękami można usunąć tkankę tłuszczową ze wszystkich problematycznych obszarów ciała, w sposób dużo bardziej bezpieczny, precyzyjny, mało bolesny i z dużo krótszą rekonwalescencją niż dzieje się to w przypadku liposukcji tradycyjnej. - Co istotne to metoda i dla osób pragnących delikatnej redukcji tkanki tłuszczowej i dla tych, którzy muszą poddać się większemu zabiegowi – tłumaczy dr hab. n. med. Paweł Surowiak, prof. nadzw. z Instytutu Dermamed we Wrocławiu.
Liposukcja ultradźwiękowa: jak to działa?
Liposukcja ultradźwiękowa to metoda opierająca się na używaniu energii ultradźwiękowej do dokładnego odseparowania tkanki tłuszczowej od tkanek okalających. - W przypadku tego zabiegu kluczem jest energia ultradźwięków. Znana od lat i wykorzystywana w medycynie, w końcu znalazła zastosowanie w walce z niechcianym tłuszczykiem. Nowa technika liposukcji jest wynikiem najnowszych badań nad ultradźwiękami. Przy tym zabiegu istotne jest, że energię ultradźwięków nakierowuje się bezpośrednio na tkankę tłuszczową, której chcemy się pozbyć. Jest to na tyle precyzyjne, że nie działa na otaczające tkanki i nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia tkanki łącznej, nerwów czy naczyń krwionośnych. Tym samym pacjent szybciej widzi efekt w postaci nowej sylwetki i wraca do normalnej aktywności życiowej - dodaje Paweł Surowiak. Liposukcja ultradźwiękowa jest obecnie najbardziej precyzyjną formą tego zabiegu.
Liposukcja ultradźwiękowa: przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do zabiegu liposukcji ultradźwiękowej są:
- ciąża i karmienie piersią,
- choroby przewlekłe narządów wewnętrznych,
- zmiany na skórze: wysypki, rany, blizny,
- słaba krzepliwość krwi,
- choroby nowotworowe,
- osteoporoza,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby endokrynologiczne,
- przyjmowanie leków hormonalnych.
Liposukcja ultradźwiękowa - czy zabieg jest bolesny?
Dawna metoda klasycznej liposukcji odeszła w zapomnienie. W sieci można zobaczyć filmiki z zabiegów, podczas których lekarz przeprowadzający zabieg rozmawia z przytomną, jedynie znieczuloną miejscowo pacjentką. Największe wrażenie robi fakt, że pacjentka podczas zabiegu się uśmiecha. Ta sama pacjentka po zabiegu wstaje o własnych siłach i zdecydowanie nie wygląda, jakby była poddawana torturom. Pokazują one dokładnie przebieg zabiegu, który zdecydowanie należy do bezkrwawych.
- Co zawsze podkreślam, liposukcja ultradźwiękowa to nie jest normalna liposukcja. Wykonujemy znieczulenie nasiękowe tkanki tłuszczowej, w którą wprowadza się końcówkę aparatu. Wytwarza ona częstotliwości specjalnie dobrane, które powodują odłączenie się tkanki tłuszczowej od reszty tkanek, a następnie zmieniają ją w emulsję, w połączeniu z płynami nasiękowymi. Można ją łatwo usunąć z organizmu za pomocą specjalnie zaprojektowanej, cienkiej kaniuli, a także masażu. Dzięki tak małej inwazyjności zabiegu, proces gojenia przebiega bardzo szybko, a skóra samoistnie wygładza się i zyskuje pożądaną gładkość. Po zabiegu należy nosić specjalną bieliznę, by osiągnąć jak najlepszy efekt - tłumaczy Paweł Surowiak.
Liposukcja ultradźwiękowa - rekonwalescencja i efekty
W przypadku liposukcji ultradźwiękowej czas rekonwalescencji uzależniony jest od ilości tłuszczu, jaki został usunięty z organizmu oraz od liczby partii ciała, w jakie ingerowano. Różnice pomiędzy ciałem przed zabiegiem i ciałem po nim wielu pacjentów zauważa od razu. W tym wypadku nie chodzi o różnice wagowe.
Należy pamiętać, że tłuszcz sam w sobie jest lekki. Różnice widać po smukłości sylwetki, miejsc z których pozbyto się zbędnej tkanki tłuszczowej. W czasie jednego zabiegu nie powinno się jednak usuwać więcej niż 0,5 litra tkanki tłuszczowej, by nie przeciążać wątroby. - Najlepsze efekty widać po trzech - sześciu miesiącach. To bardzo indywidualne kwestie. Najlepiej ustalić to przed zabiegiem z lekarzem wykonującym zabieg. Dobry specjalista od razu powie w jakim czasie możemy zobaczyć efekt - dodaje Paweł Surowiak. Dobrą zachętą do wykonania zabiegu powinna być informacja, iż raz usunięty tłuszcz, więcej nie powróci. Nie oznacza to jednak, że po wykonaniu liposukcji ultradźwiękowej nie powinniśmy zwracać uwagi na zdrowy i racjonalny tryb życia oraz odżywiania.
Materiały prasowe