Usuwanie błony dziewiczej. Na czym polega hymenotomia?

2015-11-27 15:15

Ból podczas stosunku zawstydza szczególnie młode kobiety i potrafi zniechęcić do współżycia na długi czas. Przyczyną może być częściowe zrośnięcie błony dziewiczej, które wymaga wykonania hymenotomii. Dowiedz się, w jakich przypadkach należy przeciąć błonę dziewiczą i na czym polega zabieg hymenotomii.

Usuwanie błony dziewiczej. Na czym polega hymenotomia?
Autor: Thinkstockphotos.com Zarośnięta błona dziewicza uniemożliwia stosunek lub wywołuje ból, często jest też przyczyną braku menstruacji. Zabieg hymenoplastyki pozwala pozbyć się tego problemu na zawsze.

Spis treści

  1. Co to jest hymenotomia?
  2. Hymenotomia a hymenoplastyka
  3. Przygotowanie do zabiegu
  4. Jak wygląda zabieg?
  5. Przeciwwskazania do zabiegu

Hymenotomia często błędnie włączana jest do zabiegów upiększających okolice intymne bywa jedynym ratunkiem dla kobiet z wrodzoną wadą pochwy. Zabiegi z zakresu ginekologii to bardzo często temat tabu. Szczególnie młode kobiety wstydzą się pójść do lekarza i opowiedzieć o objawach, które odbiegają od ogólnie przyjętych standardów. Warto wiedzieć, czym jest hymenotomia i jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu. Dorosłe kobiety mogą w ten sposób pomóc własnym córkom lub dzieciom bliskiej rodziny i przyjaciół.

Co to jest hymenotomia?

Hymenotomia to zabieg polegający na usunięciu błony dziewiczej, wchodzący w zakres ginekologii plastycznej. Wykonuje się go u kobiet, których błona dziewicza jest częściowo lub całkowicie zrośnięta. Zrośnięcie objawia się ogromnym bólem podczas współżycia, bólem podbrzusza, parciem na pęcherz, ale także brakiem menstruacji. Rozpoznanie odbywa się najczęściej u nastolatek, które fizycznie prawidłowo się rozwijają, ale nie miesiączkują (po wykluczeniu problemów hormonalnych).

Hymenotomia jest zabiegiem koniecznym u kobiet z wrodzoną wadą pochwy, u których błona dziewicza blokuje odpływ śluzu i krwi menstruacyjnej, co skutkuje gromadzeniem się substancji w kanale pochwowym. Szacuje się, że 0,1% kobiet na świecie musi przejść zabieg hymenotomii.

Hymenotomia a hymenoplastyka

  • Hymenoplastyka to zabieg przywrócenia błony dziewiczej polegający na sfałdowaniu śluzówki, naciągnięciu jej i zszyciu. Brak błony dziewiczej nie zagraża zdrowiu kobiety, dlatego zabieg hymenoplastyki jest wykonywany z przyczyn czysto estetycznych lub kulturowych.
  • Hymenotomia to zabieg dokładnie odwrotny, polegający na usunięciu błony dziewiczej i konieczny ze względów zdrowotnych. Czasem tuż po hymenotomii następuje hymenoplastyka, która w takim przypadku ma na celu odbudowę prawidłowego kształtu błony dziewiczej u pacjentki.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem trzeba wykonać następujące badania:

  • morfologia krwi z rozmazem,
  • określenie grupy krwi,
  • pomiar stężenia elektrolitów,
  • pomiar glukozy,
  • rozpoznanie układu krzepnięcia krwi,
  • analiza moczu,
  • anty HBs i EKG.

Tydzień przed operacją nie należy stosować leków zawierających kwas acetylosalicylowy (np. aspiryny), pić alkoholu i palić tytoniu, ponieważ wszystkie te substancje obniżają krzepliwość krwi i mogą spowolnić rekonwalescencję.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg trwa od 40 do 60 minut i wykonuje się go przy użyciu skalpela, a czasem też lasera w zależności od stopnia zrośnięcia. Na początku pacjentce podawane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Następnie błona dziewicza jest nacinana na kształt krzyża. Twardy fałd śluzówki, który był przyczyną powstania zastoju, jest usuwany. Po zabiegu nakładane są szwy samorozpuszczalne, które wchłaniają się po ok. 40 dniach.

Przeciwwskazania do zabiegu

  • Przeciwwskazania do zabiegu to:
  • cukrzyca,
  • słaba krzepliwości krwi,
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwe,
  • nadciśnienie tętnicze oraz stany zapalne narządów płciowych lub dróg moczowych.

Ostateczne zatwierdzenie pacjentki do zabiegu podejmuje na podstawie wywiadu oraz wyników badań lekarz.