OPERACJE PLASTYCZNE miejsc intymnych: pochwy, warg sromowych, błony dziewiczej, penisa

2018-06-27 10:40

Operacje plastyczne miejsc intymnych: pochwy, warg sromowych, błony dziewiczej, penisa są w Polsce nowością, dlatego, jak każda nowość, wzbudzają kontrowersje. Ale co roku liczba osób, które poddają się zabiegom korekty narządów płciowych - pochwy, warg sromowych, błony dziewiczej czy penisa, wzrasta o ok. 50 proc. Decydują się na nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Zabiegi, które poprawią życie seksualne kobiety
Autor: thinkstockphotos.com Zabiegi, które poprawią życie seksualne kobiety

Spis treści

  1. Operacje plastyczne miejsc intymnych: waginoplastyka
  2. Operacje plastyczne miejsc intymnych: hymenoplastyka
  3. Operacje plastyczne miejsc intymnych: clitoroplastyka
  4. Operacje plastyczne miejsc intymnych: labioplastyka
  5. Operacje plastyczne miejsc intymnych: zabiegi dla mężczyzn

Operacje plastyczne obejmujące wargi sromowe, pochwę czy błonę dziewiczą lub penisa przestały być tematem tabu. Od lat praktykowana w świecie i w Polsce chirurgia intymna staje się coraz bardziej popularna. Minęła epoka, gdy dążenie do osiągnięcia pięknego wyglądu ograniczało się do korekty nosa czy odstających uszu. Pojęcie atrakcyjności wiąże się teraz również z wyglądem narządów płciowych.

Do gabinetów wyspecjalizowanych chirurgów plastycznych zgłaszają się pacjenci w różnym wieku i z różnymi problemami. Kobiety narzekają na asymetrię w budowie tej strefy ciała albo zmiany po porodzie. Rzadko takie operacje plastyczne odbywają się ze wskazań medycznych. Zwykle decydują względy estetyczne – kobiety najczęściej chcą skorygować kształt warg sromowych, mężczyźni – powiększyć prącie.

Każdy, kto decyduje się na operację intymną, powinien mieć świadomość, co czeka go po zabiegu. Rekonwalescencja trwa do kilku tygodni (zależnie od kondycji pacjenta) i może wiązać się z silnym bólem. Należy zachować całkowitą abstynencję seksualną i przestrzegać restrykcyjnych zasad higieny, aby zniwelować ryzyko wystąpienia infekcji. Za zabieg trzeba zapłacić od ok. 1 tys. zł (hymenoplastyka) do ok. 5 tys. zł (waginoplastyka).

Operacje plastyczne miejsc intymnych: waginoplastyka

Zabieg poprawia wygląd pochwy poprzez jej zwężenie. Jest stosowany u kobiet, które już rodziły i ich pochwa uległa dużemu rozciągnięciu, przez co są bardziej podatne na infekcje, a ich doznania seksualne straciły na intensywności. Celem zabiegu jest więc przede wszystkim przywrócenie dawnej jakości życia seksualnego. Waginoplastykę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Operacje plastyczne miejsc intymnych: hymenoplastyka

To rekonstrukcja błony dziewiczej. Taka operacja ma czasami całkiem prozaiczne powody – gdy kobieta chce uchodzić za dziewicę albo chciałaby jeszcze raz przeżyć utratę niewinności. Zabieg nie polega wbrew pozorom na odtworzeniu błony dziewiczej, a jedynie zszyciu fałdów jej pozostałości.

Ważne

Operacje plastyczne miejsc intymnych a zadowolenie pacjentów

Lekarze od dawna mają umiejętności niezbędne do wykonywania tego typu zabiegów, jednak dopiero w XXI wieku zanotowano w Polsce intensywnie rosnące zainteresowanie chirurgią zewnętrznych narządów płciowych. Popularność wiąże się bezpośrednio z dużym zadowoleniem pacjentów: 93 proc. kobiet, które poddały się zabiegom, ma po operacji wyższą samoocenę, u 71 proc. poprawia się jakość pożycia seksualnego - tłumaczy dr.n. med. Sławomir Łoń, chirurg plastyczny.

Operacje plastyczne miejsc intymnych: clitoroplastyka

Jej cel to odkrycie schowanej pod fałdami skóry łechtaczki, aby zwielokrotnić przeżycia seksualne. Podobną funkcję pełni G-shot, czyli uwypuklenie punktu G za pomocą kolagenu lub własnego tłuszczu pacjentki.

Operacje plastyczne miejsc intymnych: labioplastyka

Polega na korekcie kształtu warg sromowych mniejszych i większych, najczęściej gdy są zbyt duże lub nadmiernie pofałdowane. Choć duże wargi sromowe nie są żadną ułomnością ani tym bardziej schorzeniem, to mogą być przyczyną np. problemów higienicznych. Najczęstszym powodem ich zmniejszenia pozostaje jednak subiektywna ocena estetyczna kobiety. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Wargi sromowe można też powiększyć, dokonując autonomicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej lub korzystając z innych wypełniaczy tkankowych.

Operacje plastyczne miejsc intymnych: zabiegi dla mężczyzn

Najczęściej panowie wybierają operacje wydłużania i zwiększania średnicy członka. Niektórzy bowiem na co dzień borykają się z ograniczeniami – wielkość i kształt zewnętrznych narządów płciowych utrudniają lub uniemożliwiają im czerpanie przyjemności z seksu. Operacje intymne w takich przypadkach w znaczącym stopniu podnoszą jakość życia.

  • Dzięki chirurgii rekonstrukcyjnej mężczyznom, którzy chorowali na raka albo stracili jądra w wypadku, mogą być odtwarzane jądra. Związana z tym poprawa samooceny ma bezpośredni wpływ na ich zdrowie psychiczne.
  • Zabiegi przedłużania i zwiększania grubości członka niosą duże ryzyko komplikacji w postaci trwałego uszkodzenia penisa i zaburzeń jego funkcjonowania (m.in. problemów z erekcją). Jednak to ryzyko nie przeraża panów – takie zabiegi należą do najczęściej wybieranych operacji intymnych. Wydłużenia prącia, w rzeczywistości tylko optycznego, dokonuje się poprzez przecięcie więzadła nabłonkowego. Natomiast pogrubienie polega na zaaplikowaniu w skórę członka wypełniacza, np. z własnej tkanki tłuszczowej. Obie operacje wymagają noszenia przez kilka tygodni specjalnych opatrunków.
  • Obrzezania napletka dokonuje się zwykle ze względów higienicznych i religijnych. Zabieg polega na precyzyjnym wycięciu napletka, aby odsłonić żołądź prącia. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

miesięcznik "Zdrowie"