Powiększanie ust kwasem hialuronowym. Jak powiększyć usta?
Powiększanie ust kwasem hialuronowym jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów estetycznych ostatnich lat. Właściwości kwasu hialuronowego są niezwykle szerokie, dlatego jest on wykorzystywany głównie w celu zniwelowania asymetrii ust, poprawienia napięcia skóry, nawilżenia, czy uwydatnienia czerwieni wargowej. Dowiedz się, jakie wady i zalety ma powiększanie ust kwasem hialuronowym.
Spis treści
- Powiększanie ust kwasem hialuronowym
- Ile kosztuje powiększanie ust?
- Jak wygląda powiększanie ust?
- Po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym
- Przeciwwskazania do powiększania ust
- Negatywne skutki powiększania ust kwasem hialuronowym
Powiększanie ust to najpopularniejszy zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Pomimo że sam zabieg ma służyć modelowaniu ust (i takiej nazwy się używa), to większość kobiet pragnie właśnie ich powiększenia. Powiększanie ust kwasem hialuronowym wykonuje się, gdy naturalne są zbyt wąskie, asymetryczne.
Naturalnie wargi różnią się od siebie wielkością. Zrównywanie ich za wszelką cenę sprawia, że usta i twarz wyglądają groteskowo.
Kolejnym powodem, dla którego kobiety chętnie korzystają z tego zabiegu powiększania ust tą metodą jest starzenie się. Efektem tego powolnego procesu jest mniejsze napięcie skóry, opadanie kącików ust, pojawianie się zmarszczek i zdecydowany zanik czerwieni wargowej. Zabieg z zastosowaniem kwasu hialuronowego nawilża usta, wypełnia je i nadaje im zmysłowy wygląd.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym w organizmach związkiem. U człowieka kwas występuje m.in. w ciele szklistym oka, tkance łącznej. Cząsteczki kwasu hialuronowego mają doskonałą zdolność wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu wiąże nawet 250 cząsteczek wody). Ponieważ z wiekiem zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w organizmie, a tym samym poziom nawilżenia skóry, kobiety chętnie korzystają z zabiegów powiększania ust z użyciem kwasu. Już po jednym zabiegu usta są bardziej nawilżone, jędrne, sprężyste i ponętne.
Kwas hialuronowy zyskał sławę dzięki wszechstronności, wysokiej skuteczności i bezpieczeństwu w regularnym stosowaniu. Łatwo się go podaje i w szybki sposób można go usunąć, jeśli efekt nie będzie satysfakcjonujący. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że efekt zastosowania widać od razu. Nie jest niestety trwały i zabiegi trzeba powtarzać regularnie. Kwas hialuronowy nie jest również skuteczną metodą odmładzania, ponieważ maskuje oznaki starzenia się skóry, ale nie hamuje samego procesu.
Usta to jedna z najbardziej delikatnych i wrażliwych części naszego ciała, dlatego zabieg modelowania ust powinien zostać zaplanowany i wykonany z najwyższą starannością.
Podczas konsultacji lekarz wybiera odpowiedni preparat i technikę podania. W Klinice dr Kossut używamy nowoczesnych wypełniaczy z linii RHA firmy Teoxane, które mają niezwykłą zaletę - elastyczność i współpracę z okolicznymi tkankami. Dzięki temu gdy się uśmiechamy czy mówimy usta wyglądają i zachowują się bardzo naturalnie.
Zabieg wykonujemy przy użyciu tępo zakończonej kaniuli, a nie ostrej igły. Niweluje to ryzyko zwłóknienia ust, ponieważ tkanki nie są uszkadzane. Zmniejsza się też ryzyko powstania krwiaków i siniaków, gdyż kaniula nie narusza ciągłości naczyń krwionośnych.
Przy modelowaniu ust, szczególnie tych wąskich, małych czy asymetrycznych, rozkładamy zabieg na etapy. Podajemy mniejsze ilości preparatu w czasie jednego zabiegu, przez co usta zdążą się zaadaptować i nie dojdzie do nadmiernego rozciągnięcia tkanek. Usta pozostaną jędrne, nawet po wchłonięciu preparatu.
Aby zabieg był komfortowy dla naszych pacjentek, stosujemy znieczulenie przewodowe. Ktokolwiek z nas był u dentysty ten wie, że samo podawanie znieczulenia jest nieprzyjemne. Dlatego w naszej Klinice używamy specjalnego sprzętu komputerowego do bardzo powolnego podawania leku znieczulającego, przez co komfort pacjentki jest wysoki, a zabieg bezbolesny.
Efekt zabiegu utrzymuje się około 12 miesięcy.
Ile kosztuje powiększanie ust?
Koszt jednorazowego zabiegu powiększania ust waha się od 700 do 1300 zł za 1 ml żelu hialuronowego. Jeżeli podczas jednokrotnej aplikacji nie zostanie zużyty 1 ml wypełniacza, można umówić się na kolejną wizytę i w ramach pierwotnej ceny ponownie wypełnić usta pozostałą ilością kwasu.
Polecany artykuł:
Jak wygląda powiększanie ust?
Na trzy dni przed zabiegiem należy powstrzymać się od przyjmowania aspiryny i leków przeciwzapalnych. W dniu zabiegu należy unikać nagrzewania ciała (np. w solarium lub saunie) oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zmyć z ust makijaż.
Lekarz przeprowadza wywiad dotyczący przebytych chorób, obecności alergii i przyjmowanych leków. Następnie odbywa się konsultacja z pacjentem, podczas której omówiony zostaje pożądany efekt wypełnienia i powiększenia ust. Sam zabieg trwa ok. 30 minut. Jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym za pomocą kremu lub silniejszym znieczuleniu przewodowym - dentystycznym. Preparat jest precyzyjnie wprowadzany w skórę właściwą ust za pomocą igły i ampułko-strzykawki.
Ewentualne efekty uboczne ustępują szybko i nie wymagają leczenia
Istnieje wiele różnych technik wypełniania ust, narzędzia mamy tylko dwa – igła oraz kaniula.
Kaniula jest tępo zakończoną rurką, która, wprowadzana w tkanki przechodzi delikatnie, nie powodując ich uszkodzenia. Skutkuje to znacznie mniejszym ryzykiem występowania krwiaków czy wspomnianego włóknienia.
W przypadku zastosowania kaniuli niezbędne jest wykonanie znieczulenia przewodowego (dentystycznego), ponieważ odczucie przechodzenia kaniuli między tkankami jest mało komfortowe. Aby uniknąć bólu przy podawaniu leku miejscowo znieczulającego, w naszej Klinice stosujemy nowoczesne urządzenie do powolnego podawania leku, przez co komfort pacjentów jest wysoki, a ból nie występuje.
Wyzwaniem dla lekarza nie są duże, równe usta, lecz małe, asymetryczne czy wąskie. W takim przypadku warto rozłożyć leczenie w czasie, pozwolić tkankom na zaadoptowanie się do nowych warunków. Jeśli będziemy dodawać mniejsze ilości preparatu co kilka tygodni (aż do uzyskania zadowalającego efektu), nie musimy obawiać się utraty jędrności ust, ani o to, jak będą wyglądały one po wchłonięciu się preparatu.
Po aplikacji lekarz masuje usta, by rozprowadzić preparat i nadać im pożądany kształt. Okres rekonwalescencji po tego rodzaju zabiegach jest niezwykle krótki. Zazwyczaj od razu po zabiegu można wrócić do normalnego trybu życia. Może jednak wystąpić opuchlizna, rumień, krwiak lub miejscowe zasinienie.
Po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym
Przez kilka godzin po zabiegu należy ograniczyć ekspresję mimiczną ust oraz powstrzymać się od ich rozciągania. Przez 3 dni należy unikać nadmiernego ciepła, chodzenia na siłownię, wizyt u dentysty i ekspozycji na promienie słoneczne. Pełen efekt jest widoczny w 2-3 dni po zabiegu. 2-4 tygodnie po zabiegu zalecana jest wizyta kontrolna.
Udowodniono, że po każdym kolejnym zabiegu efekt utrzymuje się dłużej. Z tego powodu zabieg można powtarzać rzadziej.
Efekt powiększenia lub modelowania ust utrzymuje się zazwyczaj ok. 6 miesięcy, jednak czas absorpcji wypełniacza zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i prowadzonego przez niego stylu życia. Ilość wprowadzanego w usta wypełniacza zależy od indywidualnych potrzeb i ustaleń z lekarzem.
Przeciwwskazania do powiększania ust
- nadwrażliwość na kwas hialuronowy,
- opryszczka i inne zmiany skórne typu zapalnego,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- leczenie antybiotykami,
- choroby układu immunologicznego,
- immunoterapia.
Negatywne skutki powiększania ust kwasem hialuronowym
Jeśli wypełnianie ust kwasem hialuronowym powtarza się zbyt często i nadużywa się tej formy ,"upiększania", to skutkiem może być nadmiar błon śluzowych i zwłóknienia prowadzące do obwisłych ust. Niestety, wtedy koniecznością staje się ciągłe wypełnianie ust, by zniwelować nadmierną wiotkość skóry. Przesada przynosi zatem całkiem odwrotne skutki, a negatywne efekty pozostają na zawsze - w ekstremalnych przypadkach kwas hialuronowy znacznie rozciąga skórę.
Bibliografia: Dr Marek Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016