Jak korzystać z sauny? Jak często można chodzić do sauny?

2015-07-01 10:00

Jak korzystać z sauny? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Sauna jest miejscem, które zazwyczaj dzielimy z innymi osobami, dlatego należy przestrzegać nie tylko zasad higieny, lecz także np. dobrego wychowania. Kultura saunowania to bowiem cały szereg rytuałów. Sprawdź, jak korzystać z sauny i jak często można pozwalać sobie na taki relaks.

Jak korzystać z sauny? Jak często można chodzić do sauny?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak korzystać z sauny? Jak się przygotować do pierwszej wizyty w saunie?
  2. Do sauny najlepiej wybrać się wieczorem
  3. Do sauny nie można iść głodnym lub z pełnym żołądkiem
  4. Jak się wchodzi do sauny?
  5. Przed i po zabiegu opłucz siedzisko wodą
  6. Jak się "ubrać" do sauny?
  7. Ręcznik nie zawsze jest potrzebny
  8. Rób przerwy
  9. Nie wychodź nagle z sauny
  10. Po kąpieli schłódź ciało i odpocznij
  11. Jak zachować się w saunie?
  12. Jak często można korzystać z sauny?
  13. Co zabrać ze sobą do sauny?

Jak korzystać z sauny? Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym kąpiel parowa będzie prawdziwym zabiegiem relaksacyjnym. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju sauny korzystasz, suchej (tzw. fińskiej), parowej czy na podczerwień (ifrared), pamiętaj, że kultura saunowania to cały szereg rytuałów.

Jak korzystać z sauny? Jak się przygotować do pierwszej wizyty w saunie?

Do sauny najlepiej wybrać się wieczorem

Kąpiel w saunie powinna być ostatnim punktem dziennego planu zajęć. Wizyta w łaźni parowej jest dość wyczerpująca dla organizmu i po zakończeniu sesji można poczuć lekkie zmęczenie.

Do sauny nie można iść głodnym lub z pełnym żołądkiem

Nie należy wchodzić do sauny ani głodnym (grozi to omdleniem), ani z pełnym żołądkiem. Organizm zajęty trawieniem nie jest przygotowany na właściwą regulację procesów cieplnych, dlatego z uroków saunowania można bezpiecznie skorzystać  po godzinie od spożycia posiłku. Sauny nie zażywamy również przed i po wysiłku fizycznym.

Jak się wchodzi do sauny?

Przed wejściem do sauny należy umyć się i wytrzeć do sucha. Tę zasadę powinny stosować także osoby, które brały prysznic w domu. W saunie, pod wpływem wysokiej temperatury, pory skórne rozszerzają się, a gruczoły potowe zaczynają aktywniej pracować. Dochodzi wtedy do przyśpieszenia procesu usuwania toksyn i zanieczyszczeń z organizmu. Pamiętaj, że wchodząc do sauny, należy zostawić obuwie przed wejściem.

Przed i po zabiegu opłucz siedzisko wodą

Przy wejściu do sauny powinien znajdować się wąż z wodą. Należy z niego korzystać po wejściu do łaźni, aby opłukać miejsce po poprzednim saunowiczu, i przy wychodzeniu, aby zmyć po sobie ślady potu.

Jak się "ubrać" do sauny?

W saunie jest tzw. strefa nagości, dlatego podczas kąpieli ciało nie powinno być osłonięte kostiumem kąpielowym (zwłaszcza mokrym), ponieważ może poparzyć skórę. Ciało, do którego przylega kostium lub ręcznik nie oddaje i nie pobiera ciepła, a tym samym zakłóca proces wymiany ciepła w saunie. Ponadto ważne są względy higieniczne - mokry kostium czy ręcznik zostawia ślady naszego potu i wydzielin na deskach. Przed wejściem do sauny należy także zdjąć zegarek i biżuterię, ponieważ rozgrzane mogą później narazić na oparzenia skóry.

Ręcznik nie zawsze jest potrzebny

W saunie parowej ręcznik jest zbędny, ponieważ w związku z wysoką temperaturą i wilgotnością tam panującą wszelkie materiały po chwili stają się mokre i ciężkie. Przed seansem relaksacyjnym wystarczy umyć wodą siedzisko.

Ręcznik należy zabrać do łaźni suchej, gdzie sesja odbywa się w temperaturze niższej niż ta, jaka panuje w saunie parowej. W saunie suchej ręcznik rozłóż pod całą powierzchnią ciała (pod stopami też) i usiądź na nim nagim ciałem.

Pamiętaj, że zabieranie mokrego ręcznika z łaźni parowej do sauny fińskiej i moczenie nim desek jest niedopuszczalne.

Przed siadaniem na kamieniach, umyj wodą siedzisko, zmyjesz ewentualny pot innych uczestników. - See more at: http://sauny-w-polsce.pl/2012/jak-korzystac-z-sauny-parowej/#sthash.fOEnG3pF.dpuf
Przed siadaniem na kamieniach, umyj wodą siedzisko, zmyjesz ewentualny pot innych uczestników. - See more at: http://sauny-w-polsce.pl/2012/jak-korzystac-z-sauny-parowej/#sthash.fOEnG3pF.dpuf

Rób przerwy

W saunie można przebywać bez przerwy 5-15 minut, a nawet krócej, jeśli korzystasz z sauny po raz pierwszy. Dzięki temu organizm będzie mógł się stopniowo przystosować do warunków w niej panujących. Pamiętaj, że w przerwach między cyklami kąpieli, należy powstrzymywać się od przyjmowania płynów.

Ważne

Jeżeli podczas kąpieli parowej doświadczysz zawrotów głowy lub poczujesz, że zaraz zemdlejesz, wyjdź z pomieszczenia i odpocznij do czasu, aż temperatura twojego ciała i tętno powrócą do normy. Przyczyną ww. objawów może być odwodnieniem organizmu. Z tego względu min. 60 minut przed rozpoczęciem kąpieli wypij wodę mineralną. Nawodnienie organizmu jest konieczne także po zakończeniu sesji w saunie.

Nie wychodź nagle z sauny

Po wstaniu z pozycji leżącej należy odczekać w pozycji siedzącej około 1-2 minut, by w ten sposób zapobiec nagłemu odpływowi krwi z mózgu (może to skutkować omdleniem). Warto także pamiętać, że po wejściu do komory, należy stopniowo zajmować coraz wyższe stopnie łaźni. W ten sposób unikniesz szoku termicznego.

Po kąpieli schłódź ciało i odpocznij

Po zakończeniu kąpieli i wyjściu z sauny należy udać się pod prysznic w celu schłodzenia ciała (należy doprowadzić do zatrzymania procesu pocenia). Pamiętaj, aby po ostatnim wyjściu ze sauny nie myć ciała mydłem. Po prysznicu ważny jest 10-20 minutowy odpoczynek. Należy także przyjmować napoje (najlepiej owocowe) w umiarkowanej ilości, by uzupełnić niedobór wody i soli mineralny utraconych podczas kąpieli wraz z potem.

Gdy temperatura ciała wróci do normy, można się ubrać. Poważnym błędem jest ubranie się bezpośrednio po wyjściu z sauny. Może to się skończyć przepoceniem ubrań, ponieważ ciało ludzkie długo oddaje ciepło, które skumulowało w saunie. Przed ubraniem się, jeśli warunki na to pozwalają, warto dokonać dezynfekcji stóp (np. preparatem przeciwgrzybiczym).

Jak zachować się w saunie?

W saunie należy przestrzegać także zasad dobrego wychowania. Wchodząc do komory grzewczej wypada powiedzieć „dzień dobry” osobom, które znajdują się w środku. Pomoże to zachować przyjazną i swobodną atmosferę. Podczas sanowania należy unikać głośnych rozmów czy śmiechów - sauna to miejsce relaksacyjne. Wychodząc z sauny, pożegnaj się z osobami pozostającymi w środku.

Jak często można korzystać z sauny?

Z sauny należy korzystać jeden raz w tygodniu (wyjątkowo 2-3 razy), kontrolując stan zdrowia u lekarza.

To ci się przyda

Co zabrać ze sobą do sauny?

Przed wejściem do komory grzewczej, należy wziąć prysznic, dlatego wybierając się do ośrodków Wellness i SPA, warto wziąć ze sobą:

  • 2-3 duże ręczniki kąpielowe,
  • klapki,
  • gąbkę do ciała,
  • żel pod prysznic,
  • preparat dezynfekujący do stóp.