Perineoplastyka. Na czym polega odmładzanie krocza?

2016-01-11 13:10

Okolice krocza to jedna z tych części ciała, których wygląd zazwyczaj nie ma większego znaczenia. Są jednak sytuacje, kiedy z różnych względów wymaga poprawy. To możliwe dzięki zabiegowi perineoplastyki.

Perineoplastyka. Na czym polega odmładzanie krocza?
Autor: Thinkstockphotos.com Perineoplastyka to zabieg odmładzania/rewitalizacji krocza. Modelowanie krocza pomaga odzyskać satysfakcję seksualną i pozbyć się infekcji pęcherza.

Spis treści

  1. Na czym polega perineoplastyka, ile kosztuje?
  2. Jak się przygotować do perineoplastyki?
  3. Pierwsze dni po perineoplastyce

Porody, urazy fizyczne, ubytek tkanki a nawet fizjologiczne starzenie się to najczęstsze powody, dla których kobiety poddają się zabiegom medycyny estetycznej przeprowadzanym w okolicach krocza, czyli obszaru zlokalizowanego między sromem, a odbytem. Powodem jest nie tyle chęć zmiany wyglądu skóry, lecz poprawa jakości życia i odczuć seksualnych.

Ubytek tkanki lub jej zwiotczenie zmniejsza doznania seksualne. Część kobiet ma tzw. wąskie krocze, kiedy odległość między sromem a odbytem jest bardzo krótka – to często utrudnia lub nawet uniemożliwia udane kontakty intymne, bywa też przyczyną problemów z defekacją i nawracających infekcji pęcherza moczowego. Zabieg plastyki krocza eliminuje te problemy.

Na czym polega perineoplastyka, ile kosztuje?

Zabieg modelowania krocza wykonywany jest bądź przy użyciu konwencjonalnych metod chirurgicznych, bądź za pomocą lasera, który daje więcej możliwości. Operacja przeprowadzana jest od strony sromu. Pacjentka układa się na fotelu w pozycji podobnej do tej, jaka wymagana jest podczas badania ginekologicznego. Okolice krocza znieczulane są miejscowo, za pomocą kremu znieczulającego i nawiewu mroźnego powietrza, ale możliwe jest też wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym.

Zabieg trwa od kilkunastu minut do godziny. W tkankach poddawanych działaniu promieni lasera pobudzany jest proces wytwarzania nowego kolagenu i elastyny, co ujędrnia i napina skórę, zmniejsza rozstępy tych okolic, rozjaśnia także skórę. Zadowalające efekty można uzyskać już po jednym zabiegu, zazwyczaj jednak trzeba wykonać dwa lub trzy w miesięcznych odstępach (koszt jednego zabiegu w zależności od rozległości i metody to od 2 do 4,5 tys. zł).

Jak się przygotować do perineoplastyki?

Operację plastyki krocza poprzedza wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz przeprowadza wywiad zdrowotny. Przeciwwskazaniem do zabiegu są infekcje w okolicy krocza, a także krwawienie z dróg rodnych niewiadomego pochodzenia oraz ciąża i okres karmienia piersią.

Przed zabiegiem trzeba również wykonać badania krwi:

Trzeba również zrobić badanie ogólne moczu, RTG klatki piersiowej (jeśli nie było przeprowadzane w ostatnim półroczu), a po 40 roku życia także badanie EKG. Wskazane jest także zaszczepienie się przeciwko wirusowi HBV (lub oznaczenie przeciwciał anty HBs, jeśli szczepienie było wykonane w przeszłości). Operacji nie wykonuje się podczas miesiączki – najkorzystniejszy termin to okres pomiędzy 7, a 15 dniem cyklu. Dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem zabiegu nie wolno przyjmować aspiryny ani jej pochodnych, witaminy E, leków przeciwkaszlowych ani przeciwgrypowych. Trzeba też ograniczyć palenie (do 3 papierosów dziennie) lub z niego zrezygnować. Dzień przed zabiegiem trzeba stosować dietę lekkostrawną, a w dniu zabiegu być na czczo.

Pierwsze dni po perineoplastyce

  • Tuż po operacji trzeba zostać w klinice – zazwyczaj na kilka godzin, jednak jeśli zabieg był rozległy, konieczna bywa jednodniowa hospitalizacja.
  • Po dwóch – czterech godzinach można wstać z łóżka.
  • W pierwszych dniach po zabiegu można odczuwać osłabienie, a okolice intymne pieką i bolą (dolegliwości skutecznie łagodzą doustne środki przeciwbólowe).
  • Przez tydzień, dwa po zabiegu krocze może być obrzęknięte. Skóra goi się zazwyczaj bez powikłań, nie ma również blizn.
  • Przez kilka tygodni trzeba zrezygnować z kontaktów seksualnych .