OPERACJE PIERSI - co trzeba wiedzieć, zanim się zdecydujesz

2008-05-05 5:47

Na liście najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej pierwsze miejsce zajmuje powiększanie piersi. Przy użyciu skalpela można poprawić także inne mankamenty biustu. Decyzja o operacji piersi musi jednak zostać dobrze przemyślana - rozważ plusy i minusy zabiegu.

Mammoplastyka - zabieg zmniejszania piersi. Na czym polega mammoplastyka?
Autor: Thinkstockphotos.com Na operację zmniejszenia piersi decydują się najczęściej kobiety, których biust przewyższa wagę ok. 4 kilogramów

Spis treści

 1. Świadoma decyzja o operacji piersi
 2. Zanim lekarz podejmie decyzję
 3. Jak wybrać chirurga, który wykona operację piersi?
 4. Co można zmienić przy pomocy operacji piersi
 5. Czy po powiększeniu piersi można karmić dziecko?

Zanim poddasz się zabiegowi plastycznemu, starannie wszystko przemyśl. Właściwą decyzję podejmij po konsultacji ze specjalistami. Zastanów się, czego spodziewasz się po operacji piersi, i dokładnie wyjaśnij to lekarzowi. Ekspert powie, czy twoje oczekiwania można zrealizować i jaką techniką.

Świadoma decyzja o operacji piersi

To odpowiedni moment, by zrobić prosty rachunek: co zyskam, czym ryzykuję. Po pierwsze musisz się liczyć z tym, że rezultat zabiegu może być inny od oczekiwanego. Po drugie operacje plastyczne to drogie przedsięwzięcie, więc rozważ, czy rzeczywiście chcesz wydać tyle pieniędzy. Odpowiedz sobie też na kolejne ważne pytania. Czy bez problemu zniesiesz ból, jaki pojawi się po poważnej interwencji chirurgicznej? Czy będziesz w stanie podporządkować się reżimowi rehabilitacji pooperacyjnej, np. obowiązkowi noszenia dzień i noc specjalnego ubrania obciskającego? Czy – mimo korzystnych zmian w wyglądzie piersi – zaakceptujesz blizny, które są naturalną konsekwencją interwencji chirurga? I wreszcie najważniejsze: musisz liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań pooperacyjnych czy też związanych z zastosowaniem narkozy, bo te, jak wiadomo, mogą się zdarzyć nawet przy najlepszym przygotowaniu do zabiegu.

Ważne

Zanim lekarz podejmie decyzję

Decyzję o operacji plastycznej trzeba dobrze przemyśleć. Pamiętaj też, że wszelkie choroby przewlekłe z reguły wykluczają przeprowadzenie zabiegu. Operacji plastycznych piersi nie wykonuje się też u pań, które mają torbiele piersi lub inne zmiany wymagające interwencji chirurgicznej. Lekarz zleci wykonanie serii badań. Od uzyskanych wyników zależy, czy zabieg będzie można wykonać, o ile nie masz jakichś schorzeń, o których wcześniej nie wiedziałaś. Zwykle robi się: morfologię krwi, RTG klatki piersiowej, EKG (po 40. roku życia), ocenę krzepliwości krwi, USG i mammografię piersi oraz szczepienie przeciwko żółtaczce typu B.

Jak wybrać chirurga, który wykona operację piersi?

Musisz wiedzieć, czy chirurg posiada odpowiednie certyfikaty i należy do Polskiego Towarzystwa Chirurgów Plastyków oraz czy specjalizuje się w zabiegu, któremu chcesz się poddać. Dowiedz się również, jakie opinie na jego temat mają inni pacjenci (tu pomocne są fora internetowe). Idealny lekarz powinien wyjaśnić, czego możesz się spodziewać po danej operacji, odpowiedzieć na wszystkie pytania, przedstawić szczegółowy plan leczenia oraz prawdopodobne rezultaty zabiegu, krok po kroku wyjaśnić, co będzie robił, jakie są możliwe powikłania i jak klinika jest przygotowana do zapewnienia ci bezpieczeństwa. Powinien też porozmawiać z tobą na temat motywacji, która skłoniła cię do podjęcia decyzji o operacji plastycznej. W domu jeszcze raz wszystko przeanalizuj. Oceń, czy lekarz udzielił konkretnych i wyczerpujących odpowiedzi, czy interesował go twój stan zdrowia, czy nie obiecywał zbyt wiele, czy używał określeń "najlepsza”, „najnowocześniejsza” itp. Im bardziej zachwalał swoje metody, tym bardziej bądź czujna. Zastanów się też, czy za supernowoczesny zabieg nie podał podejrzanie niskiej ceny. Przemyśl wszystko starannie jeszcze raz, przecież chodzi o twoje bezpieczeństwo.

Co można zmienić przy pomocy operacji piersi

Chirurgicznej korekcie można poddać każdą część piersi. Najczęściej likwiduje się defekty, które zdaniem kobiet szpecą je.

 • Powiększenie piersi

Zwykle pod tkankę gruczołową lub mięsień piersiowy wszczepia się implant wypełniony silikonem. Na przeprowadzenie operacji w znieczuleniu ogólnym chirurg potrzebuje ok. godziny. Pacjentka pozostaje w klinice dobę. Chociaż zdarza się to rzadko, po operacji mogą się pojawić alergiczne reakcje na ciało obce. Szwy zdejmuje się po 2 tygodniach lub stosuje się szwy wchłanialne. Zanim to jednak nastąpi, należy nosić stanik formujący i podtrzymujący biust, nie dźwigać i nie spać na brzuchu. Nawet po zdjęciu wszystkich szwów i zagojeniu się ran stanik trzeba nosić całą dobę przez co najmniej 6 tygodni po operacji. Formę odzyskuje się po 2–3 miesiącach. Bezpośrednio po operacji nowe piersi mogą się wydawać nieco obrzęknięte, słabiej reagować na dotyk. Większość objawów ustępuje. Za zabieg trzeba zapłacić 7–8 tys.

 • Czasowe powiększenie piersi

To najnowszy i mało inwazyjny sposób powiększania piersi. Do zabiegu wykorzystuje się gęsty żel zawierający stabilizowany kwas hialuronowy, który jest ważnym strukturalnym elementem skóry, tkanki podskórnej, łącznej. Żel utrzymuje się w organizmie 1–2 lata w zależności od stanu tkanek miękkich, wieku, stylu życia i aktywności fizycznej. Preparat ten jest stosowany do powiększania wyniosłości piersiowych, niwelowania asymetrii piersi, np. w przypadku wrodzonej wady. Najlepsze rezultaty osiąga się przy powiększaniu piersi symetrycznych, gdy np. z miseczki A chcemy osiągnąć B. Żel jest wstrzykiwany w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym pod gruczoł piersiowy. Wykonanie zabiegu jest proste i nie wymaga szczególnego postępowania po jego przeprowadzeniu. Zaleca się jednak noszenie specjalnego biustonosza przez pierwsze tygodnie. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących, u pań po powiększeniu piersi implantami, zagrożonych rakiem piersi, mających torbiele lub inne zmiany w zapisie USG lub mammografii. Do ogólnych przeciwwskazań zalicza się choroby tarczycy, schorzenia wątroby i nerek, ostre i przewlekłe infekcje, nadwrażliwość na kwas hialuronowy, zaburzenia krzepliwości krwi, miesiączkę. Po zabiegu może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie przez 1–2 tygodnie, zaburzenia czucia. Koszt to ok. 14 tys. zł.

 • Wciągnięte brodawki

Operuje się je dość rzadko. Taka deformacja jest skutkiem zbyt krótkich przewodów mlekowych. Zabieg przeprowadza się zazwyczaj u tych kobiet, które raczej nie planują już urodzenia dziecka. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 1,5 godziny. Tego samego dnia wraca się do domu. Szwy usuwa się po około 10 dniach. Po operacji brodawki mogą być przez pewien czas mniej wrażliwe na dotyk i w większości przypadków kobieta traci możliwość karmienia piersią. Zabieg kosztuje 1,5–2 tys. zł.

 • Korekcja asymetrii piersi

Asymetria piersi dotyczy wszystkich kobiet. Ale gdy jest bardzo wyraźna, bywa przyczyną skrzywienia kręgosłupa. Utrudnia też kupno odpowiedniej bielizny i ubrań. Istnieją trzy sposoby rozwiązania tego problemu. Można powiększyć zbyt małą pierś, zmniejszyć lub podnieść większą albo połączyć obie techniki. Uzyskanie odpowiedniego kształtu piersi zajmuje chirurgowi 2–3 godziny. Po operacji zwykle nie ma powikłań. Koszt zabiegu to 8–10 tys. zł.

 • Zmniejszenie piersi

Przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa 3,5–4 godziny. Polega na usunięciu części tkanki gruczołu piersiowego i skóry. Blizny goją się ok. 2 tygodni. Kobieta traci możliwość karmienia piersią. Operacje takie przeprowadza się u pań, dla których duży biust stanowi problem psychiczny lub jest przyczyną deformacji lub bólów kręgosłupa. Zakres zabiegu ustala się indywidualnie, ale zwykle piersi zmniejsza się o kilka numerów. To jedna z trudniejszych operacji. Przy dużym biuście trudno jest przesunąć szypułę, na której osadzona jest brodawka. Jeśli zostanie ona przeniesiona nieumiejętnie, może dojść do martwicy tkanek. Dlatego często najpierw wycina się brodawkę wraz z otoczką, a następnie przeszczepia się ją we właściwe miejsce, już po usunięciu nadmiaru tkanki i skóry. Operacja kosztuje 8–9 tys. zł.

 • Podniesienie piersi

Polega na usunięciu nadmiaru skóry i podniesieniu oraz odpowiednim ukształtowaniu gruczołu piersiowego. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a szwy są usuwane po 2 tygodniach. Blizny są prawie niewidoczne, a po zabiegu rzadko występują powikłania. Koszt operacji to 7–8 tys. zł.

Problem

Czy po powiększeniu piersi można karmić dziecko?

U pań, które nie rodziły albo planują kolejne ciąże, implanty umieszcza się pod mięśniem klatki piersiowej. Taki zabieg nie powoduje z reguły kłopotów z karmieniem piersią. Nie wpływa też na powstawanie nowotworów piersi czy chorób autoimmunologicznych. Po zakończeniu karmienia trzeba wymienić implanty i wykonać tzw. lifting, który podniesie i ujędrni piersi. Po zmniejszeniu biustu natomiast karmienie piersią jest często niemożliwe.

miesięcznik "Zdrowie"