Jakie zabiegi do cery dojrzałej? Odmładzające zabiegi medycyny estetycznej 40+

2019-07-10 14:35

Skóra dojrzewa i zdradza wiek. Pojawiające się zmarszczki nadają często srogiego lub smutnego wyrazu. Utrata jędrności skóry, jej opadanie, potrafi całkowicie zmienić rysy twarzy i wygląd człowieka. Zabiegi odmładzające i rewitalizujące stosuje się, aby zatuszować procesy starzenia się skóry i odzyskać młody wygląd nawet na kilka następnych lat. Najpopularniejsze zabiegi cechuje natychmiastowy efekt i niewielka inwazyjność.

Jakie zabiegi do cery dojrzałej? Odmładzające zabiegi medycyny estetycznej 40+
Autor: Thinkstockphotos.com Cerę dojrzałą poznasz po utracie jędrności skóry, pojawieniu się zmarszczek i głębokich bruzd. Dzięki wypełnieniu zmarszczek, poprawieniu owalu twarzy i naciągnięciu skóry, można uzyskać zdrowy i młody wygląd nawet na kilka następnych lat.

Spis treści

  1. Zabiegi odmładzające - lifting wolumetryczny twarzy
  2. Zabiegi odmładzające - wypełniacze zmarszczek
  3. Zabiegi odmładzające - nici liftingujące

Skóra dojrzała to skóra zaawansowana wiekiem, która utraciła elastyczność, blask, stały stopień nawilżenia. Przyjmuje się, że skórę dojrzałą posiadają kobiety i mężczyźni po 40 roku życia, jednak oprócz metryczki wpływ na to ma również dieta, poziom stresu, geny, wystawienie skóry na słońce oraz oczywiście pielęgnacja. Co jeszcze kryje się za określeniem „dojrzała”? Przede wszystkim nielubiane przez wszystkich zmarszczki.

Wiele kobiet zastanawia się, czy po 25 roku życia ich skóra już osiągnęła dojrzałość. Przecież już wtedy niechciane linie pojawiają się w kącikach oczu, na czole, w okolicach dekoltu. Są to zmarszczki mimiczne spowodowane naturalną ekspresją twarzy, które nie zmieniają owalu twarzy. Powstają, kiedy się śmiejesz, płaczesz albo… robisz głupie miny. Drugi typ zmarszczek to zmarszczki grawitacyjne i z tymi już można walczyć. Z ich powstaniem wiąże się zmniejszona ilość kolagenu i elastyny w skórze, spowodowana oczywiście upływem lat. Wtedy skóra wiotczeje, zaczyna „zwisać” z twarzy, naturalny owal zanika, mięśnie słabiej podtrzymują skórę.

Pojawianie się zmarszczek jest oznaką, że warto zintensyfikować dotychczasowe działania pielęgnacyjne lub dodać do nich całkowicie nowe metody. Medycyna estetyczna różni się tym od pielęgnacji domowej, że działa na skórę od wewnątrz, a jej efekty są bardziej efektowne. Jeśli będzie to twoja pierwsza wizyta w gabinecie, nie wybieraj z cennika przypadkowego zabiegu, który akurat oferuje kosmetyczka pod twoim domem. Najlepiej przeczytaj istotne informacje o każdym z polecanych zabiegów dla skóry dojrzałej, a następnie umów się na konsultację.

Zabiegi odmładzające - lifting wolumetryczny twarzy

Zabieg polega na wstrzyknięciu pod skórę wypełniacza zwiększającego objętość tkanek, którym jest kwas hialuronowy lub kwas polimlekowy. Lifting wolumetryczny trwa od 30 do 60 minut. Podczas zabiegu pacjent odczuwa kłucie i uczucie rozpychania pod skórą. Ogromną zaletą liftingu wolumetrycznego jest natychmiastowy efekt. Za pomocą wybranego kwasu można wygładzić zmarszczki i bruzdy, ale też podnieść policzki, ujędrnić skórę. Jednak najważniejsze podczas wolumetrii jest wymodelowanie owalu twarzy.

Zabieg kosztuje od 800 zł do 3000 zł w zależności od partii twarzy.

Efekt utrzymuje się od pół roku do dwóch lat. Różnica w czasie to wynik stosowania preparatów o różnej mocy. Po zabiegu mogą wystąpić opuchlizna, swędzenie, siniaki, przebarwienia. Przeciwwskazania do wolumetrii to: uczulenie na kwas hialuronowy/polimlekowy, skóra trądzikowa, opryszczka, skłonność do bliznowców.

Dr n. med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog
Dr n. med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog

Godna polecenia, nawet dla osób pragnących zatrzymać pojawiające się pierwsze oznaki starzenia, jest mezoterapia z zastosowaniem preparatów kwasu hialuronowego. Substancja ta, wprowadzana bezpośrednio za pomocą licznych zastrzyków na głębokość paru milimetrów, gwarantuje głębokie nawilżenie naskórka i utrzymanie turgoru naskórka przez dłuższy czas. Najlepsze efekty uzyskuje się po serii zabiegów (minimum 4 zabiegi w odstępach 20-30 dniowych).

Dla osób, u których pojawiły się zmarszczki mimiczne wokół oczu czy na czole, przeznaczony jest zabieg wykorzystujący działanie toksyny botulinowej. Popularny BOTOX blokuje przewodzenie bodźców z nerwów do drobnych, odpowiedzialnych za mimikę twarzy, mięśni. To zapobiega skurczowi tych mięśni, a jednocześnie marszczeniu i fałdowaniu się skóry, a więc utrwalaniu i pogłębianiu się zmarszczek. BOTOX działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas.

Nowością w niektórych gabinetach dermatologii estetycznej jest zabieg wykorzystujący równocześnie działanie kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej tzw. Botoxlift czy Mezobotulina. Zabieg ten przeznaczony jest dla osób o skórze suchej pokrytej siecią drobnych mimicznych zmarszczek.

Do wypełnienia zmarszczek i bruzd polecamy preparaty z kwasem hialuronowym, gwarantujące ładny, naturalny efekt.

Wszystkie inwazyjne zabiegi odmładzające powinny być wykonywane przez lekarza, w odpowiednich warunkach sanitarnych i z wykorzystaniem dopuszczonych, przebadanych preparatów. 

Zabiegi odmładzające - wypełniacze zmarszczek

Jak sama nazwa wskazuje, podczas tego zabiegu największą uwagę przykłada się do wygładzenia zmarszczek i wypełnienia bruzd. Dzieje się to za pomocą wstrzyknięcia cienką igłą kwasu hialuronowego pod skórę pacjenta. Zabieg wypełniania zmarszczek trwa ok. 30 minut. Preparat wstrzykuje się w różne warstwy skóry w zależności od wieku i kondycji skóry.

Koszt wypełnienia zmarszczek/bruzd to ok. 1000 zł.

Wypełniacze to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej dla skóry dojrzałej, ponieważ nie wymaga żadnego przygotowania, efekt widoczny jest od razu po wyjściu z gabinetu, a obrzęki i siniaki znikają już następnego dnia.

Efekt utrzymuje się od pół do półtora roku. Do przeciwwskazań zalicza się: uczulenie na kwas hialuronowy, zmiany skórne w obrębie twarzy, opryszczka, zmiany trądzikowe. Zaletą zabiegu jest ograniczona ingerencja w skórę. W czasie, gdy działa kwas hialuronowy, skóra pacjenta wygląda młodo, jest pełna blasku, mocno wygładzona, napięta. Po upływie tego czasu wraca do swojego normalnego stanu (jak przed zabiegiem). Preparat nie uzależnia i nie pogarsza stanu skóry, czyli efekt nie jest nieodwracalny. Zabieg wypełniania zmarszczek i bruzd można powtarzać, gdy efekty przestana być już widoczne.

Zabiegi odmładzające - nici liftingujące

Nici liftingujące zwane są też liftingiem bez skalpela. Dlaczego? Pacjent poddawany jest znieczuleniu, a następnie lekarz wprowadza pod skórę cienką igłę z nicią, która zostaje wtedy umieszczona w tkance. Dzięki temu zabieg jest mało inwazyjny, a jednocześnie może znacząco podnieść wybrane miejsca na twarzy i ciele. Polecany jest m.in. do zmiany kształtu łuków brwiowych, wymodelowania żuchwy, poprawy wyglądu szyi i dekoltu, ujędrnienia biustu, zlikwidowania rozstępów.

Zmiany uzyskane dzięki niciom mogą być naprawdę bardzo widoczne, ale wszystko zależy od decyzji pacjenta. Należy pamiętać, że nawet niewielkie podniesienie łuków brwiowych stworzy zupełnie inne spojrzenie.

Koszt zabiegu z wykorzystaniem nici liftingujących zamyka się w przedziale 1000-5000 zł.

Wprowadzenie nici liftingujących trwa od 15 do 60 minut. Pełen efekt widoczny jest po miesiącu od dnia zabiegu. W tym czasie nici pobudzają produkcję kolagenu, syntezę elastyczny oraz nawilżenie tkanki podskórnej. Efekt utrzymuje się od roku do półtora.

Przez pewien czas po zabiegu należy ograniczyć intensywną mimikę twarzy, spanie na brzuchu lub na boku, śmianie się i pocieranie skóry, ponieważ podczas takich czynności nici mogą się przemieścić. Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z użyciem nici liftingujących to choroby psychiczne, epilepsja, stosowanie antykoagulantów, zaburzenia krzepliwości krwi i stany zapalne skóry.