Flamboyage: na czym polega ta metoda koloryzacji włosów?
Flamboyage to kolejna - obok ombre, sombre czy balejażu - metoda koloryzacji włosów. Przeczytaj, na czym polega flamboyage: jak dokładnie przebiega proces koloryzacji i jakie efekty daje flamboyage.
Spis treści
- Na czym polega flamboyage?
- Zobacz, jak wykonuje flamboyage twórca tej metody
- Jak zrobić flamboyage w domu?
- Jakie efekty daje flamboyage?
- Ile kosztuje flamboyage?
Flamboyage jest sposobem koloryzacji włosów opracowanym przez włoskiego fryzjera Angelo Seminarę, który twierdzi, że nie wyobraża sobie swojej pracy bez ciągłych eksperymentów. Flamboyage jest jednym z nich - ma dodawać kobiecej fryzurze naturalności, spontaniczności. Według jego twórcy, flamboyage nie ma sprawiać wrażenia artystycznego nieładu, a naturalnego uczesania.
Na czym polega flamboyage?
Flamboyage w pewien sposób przypomina sombre - farbowanie włosów tą techniką również sprawia, że wyglądają one jak muśnięte słońcem. Z drugiej strony włosy po flamboyage są podobne do tych po balejażu, z tą kluczową różnicą, że pofarbowane dzięki flamboyage pasemka wyglądają bardziej naturalnie, nie ma tak ostrych kontrastów między nimi.
Balejaż i flamboyage rozróżnia również sama technika farbowania. Podczas wykonywania flamboyage nie korzysta się z technik szydełkowych (czyli nie zabezpiecza się poszczególnych - i wydzielonych szpikulcem - pasm włosów folią), a ze specjalnych samoprzylepnych przezroczystych pasków, które łatwo przyklejają się do włosów i w żaden sposób ich nie uszkadzają. Pasmo włosów zawija się tak, by środek paska obejmował je od spodu, a dwie części paska przyklejały się do włosów po dwóch stronach. Warto zaznaczyć, że fryzjer może nakładać na każde z pasm różne odcienie farb.
Czytaj też: Podstawy samodzielnego farbowania włosów
"Flamboyage" to francuskie słowo, które oznacza "blask", "płomień", ale i "ekstrawagancję".
Po około 30-40 minutach pasma są z włosów zdejmowane poprzez nawilżenie ich ciepłą wodą. Warto dodać, że pasma nigdy nie są koloryzowane od samego czubka głowy - chodzi bowiem o to, by włosom nadać refleksów, by wyglądały one naturalnie. Dzięki temu włosy pofarbowane techniką flamboyage rzadziej trzeba odświeżać, a odrosty widać na nich zdecydowanie mniej wyraźnie niż gdyby wykonano na nich tradycyjne farbowanie.
Flamboyage można wykonywać zarówno na włosach długich, jak i krótkich, ciemnych i jasnych, choć najlepsze efekty można uzyskać na długich jasnych włosach. Warto podkreślić, że flamboyage nie oznacza tylko rozjaśniania włosów - za pomocą tej metody można też uzyskać ciemniejsze pasma.
Zobacz, jak wykonuje flamboyage twórca tej metody
Jak zrobić flamboyage w domu?
Flamboyage, jak każdy inny rodzaj koloryzacji, najlepiej wykonywać w salonie fryzjerskim. Takie wyjście jest zdecydowanie bardziej bezpieczne, a i lepszych efektów możemy się dzięki temu spodziewać. Jeśli jednak chcesz wykonać koloryzację samodzielnie w domu, musisz zaopatrzyć się w:
- farby w odcieniach, których zamierzasz użyć do koloryzacji;
- pędzel do rozprowadzania farby;
- taśmy samoprzylepne do flamboyage - dostępne w przeróżnych cenach - od 20 do nawet 200 zł - ilość tych tańszych zdecydowanie wystarczy do domowego użytku.
Przydatne będzie też wsparcie drugiej osoby, która pomoże ci wydzielić pasma z tyłu głowy.
Czytaj też: Farbowanie włosów w domu: jak działają farby, półfarby i szamponetki?
1. Pierwszym krokiem w samodzielnie wykonywanym flamboyage jest wydzielenie palcami pasm włosów, które chcesz pofarbować.
2. Następnie do wybranych pasm przyklej przezroczyste paski - jedną część paska przyklej z jednej strony włosa, rozprowadź na całej jej długości farbę, a następnie przyklej pasek z drugiej strony - tak, by połowa paska wypadała u dołu włosa - i sklej pasek z obu stron (wewnętrznej i zewnętrznej). Pamiętaj, by nie wybierać takich pasm, które zaczynają się od czubka głowy - flamboyage polega właśnie na tym, że pasma są rozłożone bardziej swobodnie.
3. Poczekaj około 30-40 minut. Dzięki przezroczystym pasmom możesz "na żywo" obserwować, jak przebiega koloryzacja.
4. Po upływie 30-40 minut zmyj paski z włosów za pomocą ciepłej wody - powinny się odklejać z łatwością, właściwie same schodzić.
Czytaj też: Olaplex - rozjaśnianie i regeneracja włosów
Jakie efekty daje flamboyage?
Jak wspomniano, flamboyage sprawia, że fryzura wygląda naturalnie - koloryzowane pasemka nie odstają od wyjściowego koloru włosów. Wszystkie barwy różnią się między sobą tylko o jeden, dwa tony, nadają fryzurze wielowymiarowości i objętości. Dlatego flamboyage poleca się przede wszystkim kobietom o cienkich włosach, których na dodatek jest dość mało.
Czytaj też: Włosy ombre krok po kroku
Ile kosztuje flamboyage?
Cena flamboyage zależy, jak w przypadku każdej metody farbowania włosów, od doświadczenia fryzjera (choć eksperci zaznaczają, że akurat flamboyage nie powinno sprawić kłopotów nawet początkującemu fryzjerowi) czy wielkości miejscowości, w której korzystamy z jego usług. Uogólniając, ten rodzaj koloryzacji, w porównaniu z innymi, nie należy jednak do najtańszych - zazwyczaj ceny wahają się od 200 do 400 zł.
Źródło: Youtube.com/DavinesChannel