Flamboyage: na czym polega ta metoda koloryzacji włosów?

2018-04-18 14:01

Flamboyage to kolejna - obok ombre, sombre czy balejażu - metoda koloryzacji włosów. Przeczytaj, na czym polega flamboyage: jak dokładnie przebiega proces koloryzacji i jakie efekty daje flamboyage.

Flamboyage: na czym polega ta metoda koloryzacji włosów?
Autor: thinkstockphotos.com Flamboyage sprawdzi się również na włosach, które nigdy wcześniej nie były farbowane.

Spis treści

  1. Na czym polega flamboyage?
  2. Zobacz, jak wykonuje flamboyage twórca tej metody
  3. Jak zrobić flamboyage w domu?
  4. Jakie efekty daje flamboyage?
  5. Ile kosztuje flamboyage?

Flamboyage jest sposobem koloryzacji włosów opracowanym przez włoskiego fryzjera Angelo Seminarę, który twierdzi, że nie wyobraża sobie swojej pracy bez ciągłych eksperymentów. Flamboyage jest jednym z nich - ma dodawać kobiecej fryzurze naturalności, spontaniczności. Według jego twórcy, flamboyage nie ma sprawiać wrażenia artystycznego nieładu, a naturalnego uczesania.

Na czym polega flamboyage?

Flamboyage w pewien sposób przypomina sombre - farbowanie włosów tą techniką również sprawia, że wyglądają one jak muśnięte słońcem. Z drugiej strony włosy po flamboyage są podobne do tych po balejażu, z tą kluczową różnicą, że pofarbowane dzięki flamboyage pasemka wyglądają bardziej naturalnie, nie ma tak ostrych kontrastów między nimi.

Balejaż i flamboyage rozróżnia również sama technika farbowania. Podczas wykonywania flamboyage nie korzysta się z technik szydełkowych (czyli nie zabezpiecza się poszczególnych - i wydzielonych szpikulcem - pasm włosów folią), a ze specjalnych samoprzylepnych przezroczystych pasków, które łatwo przyklejają się do włosów i w żaden sposób ich nie uszkadzają. Pasmo włosów zawija się tak, by środek paska obejmował je od spodu, a dwie części paska przyklejały się do włosów po dwóch stronach. Warto zaznaczyć, że fryzjer może nakładać na każde z pasm różne odcienie farb.

Czytaj też: Podstawy samodzielnego farbowania włosów

Jak wzmocnić osłabione włosy

"Flamboyage" to francuskie słowo, które oznacza "blask", "płomień", ale i "ekstrawagancję".

Po około 30-40 minutach pasma są z włosów zdejmowane poprzez nawilżenie ich ciepłą wodą.  Warto dodać, że pasma nigdy nie są koloryzowane od samego czubka głowy - chodzi bowiem o to, by włosom nadać refleksów, by wyglądały one naturalnie. Dzięki temu włosy pofarbowane techniką flamboyage rzadziej trzeba odświeżać, a odrosty widać na nich zdecydowanie mniej wyraźnie niż gdyby wykonano na nich tradycyjne farbowanie.

Flamboyage można wykonywać zarówno na włosach długich, jak i krótkich, ciemnych i jasnych, choć najlepsze efekty można uzyskać na długich jasnych włosach. Warto podkreślić, że flamboyage nie oznacza tylko rozjaśniania włosów - za pomocą tej metody można też uzyskać ciemniejsze pasma.

Zobacz, jak wykonuje flamboyage twórca tej metody

Jak zrobić flamboyage w domu?

Flamboyage, jak każdy inny rodzaj koloryzacji, najlepiej wykonywać w salonie fryzjerskim. Takie wyjście jest zdecydowanie bardziej bezpieczne, a i lepszych efektów możemy się dzięki temu spodziewać. Jeśli jednak chcesz wykonać koloryzację samodzielnie w domu, musisz zaopatrzyć się w:

  • farby w odcieniach, których zamierzasz użyć do koloryzacji;
  • pędzel do rozprowadzania farby;
  • taśmy samoprzylepne do flamboyage - dostępne w przeróżnych cenach - od 20 do nawet 200 zł - ilość tych tańszych zdecydowanie wystarczy do domowego użytku.

Przydatne będzie też wsparcie drugiej osoby, która pomoże ci wydzielić pasma z tyłu głowy.

Czytaj też: Farbowanie włosów w domu: jak działają farby, półfarby i szamponetki?

1. Pierwszym krokiem w samodzielnie wykonywanym flamboyage jest wydzielenie palcami pasm włosów, które chcesz pofarbować.

2. Następnie do wybranych pasm przyklej przezroczyste paski - jedną część paska przyklej z jednej strony włosa, rozprowadź na całej jej długości farbę, a następnie przyklej pasek z drugiej strony - tak, by połowa paska wypadała u dołu włosa - i sklej pasek z obu stron (wewnętrznej i zewnętrznej). Pamiętaj, by nie wybierać takich pasm, które zaczynają się od czubka głowy - flamboyage polega właśnie na tym, że pasma są rozłożone bardziej swobodnie.

3. Poczekaj około 30-40 minut. Dzięki przezroczystym pasmom możesz "na żywo" obserwować, jak przebiega koloryzacja.

4. Po upływie 30-40 minut zmyj paski z włosów za pomocą ciepłej wody - powinny się odklejać z łatwością, właściwie same schodzić.

Czytaj też: Olaplex - rozjaśnianie i regeneracja włosów

Jakie efekty daje flamboyage?

Jak wspomniano, flamboyage sprawia, że fryzura wygląda naturalnie - koloryzowane pasemka nie odstają od wyjściowego koloru włosów. Wszystkie barwy różnią się między sobą tylko o jeden, dwa tony, nadają fryzurze wielowymiarowości i objętości. Dlatego flamboyage poleca się przede wszystkim kobietom o cienkich włosach, których na dodatek jest dość mało.

Czytaj też: Włosy ombre krok po kroku

Ile kosztuje flamboyage?

Cena flamboyage zależy, jak w przypadku każdej metody farbowania włosów, od doświadczenia fryzjera (choć eksperci zaznaczają, że akurat flamboyage nie powinno sprawić kłopotów nawet początkującemu fryzjerowi) czy wielkości miejscowości, w której korzystamy z jego usług. Uogólniając, ten rodzaj koloryzacji, w porównaniu z innymi, nie należy jednak do najtańszych - zazwyczaj ceny wahają się od 200 do 400 zł.

Źródło: Youtube.com/DavinesChannel