Z wiekiem tracimy "białko młodości". Co zrobić, żeby zatrzymać ten proces?

2023-05-11 14:37

Kolagen jest zwany także "białkiem młodości". Wraz z upływem lat mamy go coraz mniej. W efekcie skóra traci jędrność, pojawiają się pierwsze zmarszczki. Jak zatrzymać ten proces?

Z wiekiem tracimy białko młodości. Co zrobić, żeby zatrzymać ten proces?
Autor: Getty Images Z wiekiem tracimy "białko młodości". Co zrobić, żeby zatrzymać ten proces?

Kolagen to materiał budulcowy większości narządów, kości, skóry, chrząstek, ścięgien, naczyń krwionośnych i innych. W organizmie pełni wiele przydatnych funkcji. Jest także głównym składnikiem tkanki łącznej skóry, dzięki czemu jest gładka, sprężysta i jędrna. 

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dermatologa?

Kiedy spada produkcja kolagenu?

Produkcja kolagenu ulega spowolnieniu już po 25. roku życia. 

- Spada o ok. 10 proc. co dekadę i niestety my kobiety mamy gorzej, bo w okresie okołomenopauzalnym niestety też ta produkcja spada o dodatkowe 30 proc. - powiedziała w jednym z popularnych programów śniadaniowych dr Aleksandra Jagielska, dermatolożka.

Jak pobudzić proces wytwarzania kolagenu?

Ekspertka zdradziła także, jak "zmusić" organizm do produkcji kolagenu.

- Możemy fibroblasty, komórki naszej skóry, odpowiednio stymulować do produkcji nowych, dobrej jakości, włókien kolagenowych. Do tego służą codzienne nawyki, np. domowej pielęgnacji, które będą w kosmetykach dostarczać składniki aktywne, które po pierwsze, będą chronić kolagen, który mamy w skórze, a po drugie, będą stymulować w skórze komórki do produkcji nowej jakości włókien kolagenowych - tłumaczyła.

Warto więc wyposażyć się w kosmetyki, zawierające w składzie protinol, aktywną substancję, która pobudza produkcję kolagenu.

- Nie dość, że ma on działanie ochronne na kolagen, który jest w naszej skórze, stymuluje jego produkcję, to jeszcze wyróżnia się w stosunku do innych aktywnych związków, które stymulują jedynie produkcję kolagenu typu 1 - to jest ta siateczka podporowa w naszej skórze, która świadczy o tym, że skóra jest jędrna, gładka, odpowiednio napięta - tłumaczyła Aleksandra Jagielska.

Nie bez znaczenia pozostaje także regularna pielęgnacja skóry wokół oczu. - Skóra wokół powiek jest tą najcieńszą skórą w całym naszym organizmie - dodała dr Aleksandra Jagielska.