Tak "zmusisz" skórę do produkcji kolagenu. Dermatolożka: szukaj kosmetyków z tym składnikiem

2023-09-27 16:20

Utrata jędrności skóry jest dla wielu osób powodem do zmartwień. Istnieją jednak skuteczne sposoby na zmarszczki i pobudzenie produkcji kolagenu w skórze. Dermatolożka dr Aleksandra Jagielska zdradziła, jaki składnik w kosmetykach najskuteczniej odmłodzi cerę.

Kobieta z kremem pod oczami uśmiecha się
Autor: GettyImages Z wiekiem tracimy białko młodości, czyli kolagen. Ten składnik spowolni proces starzenia

Kolagen to materiał budulcowy większości narządów, kości, skóry, chrząstek, ścięgien, naczyń krwionośnych i innych. W organizmie pełni wiele przydatnych funkcji. Jest także głównym składnikiem tkanki łącznej skóry, dzięki czemu jest gładka, sprężysta i jędrna. 

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Kiedy spada produkcja kolagenu?

Produkcja kolagenu ulega spowolnieniu już po 25. roku życia. - Spada o ok. 10 proc. co dekadę i niestety my kobiety mamy gorzej, bo w okresie okołomenopauzalnym niestety też ta produkcja spada o dodatkowe 30 proc. - powiedziała w jednym z popularnych programów śniadaniowych dr Aleksandra Jagielska, dermatolożka.

Jednak istnieje sposób, by "zmusić" organizm do produkcji kolagenu.

Jak pobudzić proces wytwarzania kolagenu?

- Możemy fibroblasty, komórki naszej skóry, odpowiednio stymulować do produkcji nowych, dobrej jakości, włókien kolagenowych. Do tego służą codzienne nawyki, np. domowej pielęgnacji, które będą w kosmetykach dostarczać składniki aktywne, które po pierwsze, będą chronić kolagen, który mamy w skórze, a po drugie, będą stymulować w skórze komórki do produkcji nowej jakości włókien kolagenowych - wyjaśniała dermatolożka.

Warto więc wyposażyć się w kosmetyki, zawierające w składzie protinol, aktywną substancję, która pobudza produkcję kolagenu.

- Nie dość, że ma on działanie ochronne na kolagen, który jest w naszej skórze, stymuluje jego produkcję, to jeszcze wyróżnia się w stosunku do innych aktywnych związków, które stymulują jedynie produkcję kolagenu typu 1 - to jest ta siateczka podporowa w naszej skórze, która świadczy o tym, że skóra jest jędrna, gładka, odpowiednio napięta - tłumaczyła Aleksandra Jagielska.

Nie bez znaczenia pozostaje także regularna pielęgnacja skóry wokół oczu. - Skóra wokół powiek jest tą najcieńszą skórą w całym naszym organizmie - dodała dr Aleksandra Jagielska.