Jak pozbyć się trądziku - fakty i mity o domowym leczeniu pryszczy

2016-01-25 17:39

Każdy ma własną teorię na temat krostek i zaskórników, jednak sposobów na walkę z nimi nie przybywa. Dlaczego? Bo przez lata urosły jedynie mity na temat trądziku. Sprawdź, co naprawdę działa, a w co nie warto wierzyć. Poznaj 8 mitów na temat trądziku i pielęgnacji skóry trądzikowej.

Jak pozbyć się  trądziku - fakty i mity w domowym leczeniu pryszczy
Autor: Thinkstockphotos.com Wyciskanie pryszczy, opalanie w solarium, wysuszanie krost spirytusem - to niektóre z domowych sposobów leczenia trądziku. Większość popularnych metod leczenia pryszczy pogarsza znacznie stan skóry.

Spis treści

  1. Trądzik jest chorobą nastolatków
  2. Skóra trądzikowa to skóra tłusta
  3. Sposoby na pozbycie się trądziku [WIDEO]
  4. Słońce wyleczy trądzik
  5. Zaskórniki można wyciskać samodzielnie
  6. Zaskórniki może wyciskać kosmetyczka
  7. Pryszcze trzeba zdezynfekować spirytusem
  8. Codziennie trzeba stosować kosmetyki antybakteryjne
  9. Brak makijażu poprawi wygląd cery

Trądzik do niedawna był zmorą nastolatków. Ponad 80 proc. młodych ludzi ma problem z cerą (w mniejszym lub większym stopniu). Główną przyczyną trądziku młodzieńczego jest burza hormonalna, która pojawia się w okresie dojrzewania. Zjawiskiem stosunkowo nowym (ale niezwykle częstym) jest trądzik u osób dojrzałych. Dermatolodzy obserwują coraz częstsze występowanie zmian trądzikowych u osób, które dawno burzę hormonalną mają już za sobą. Przyczyną występowania trądziku u osób starszych jest głównie stosowanie antykoncepcji hormonalnej, życie w głębokim stresie, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, zanieczyszczenia powietrza.

Trądzik może zaostrzać zła pielęgnacja cery - zła opieka nad skórą, nieodpowiednio dobrane kosmetyki, chlorowana woda, dieta wysokoproteinowa, leki ze sterydami. Ile osób, tyle teorii na temat sposobów leczenia trądziku. Czas przerwać pasmo niepowodzeń i raz na zawsze obalić mity na temat zwalczania pryszczy. Jakie teorie dotyczące leczenia trądziku są najczęstsze?

Trądzik jest chorobą nastolatków

Do niedawna nawet dermatologom wydawało się, że trądzik jest chorobą wieku dojrzewania. Po części to prawda, bo najczęściej pojawia się u osób w wieku 13 - 25 lat, jednak rzadko potem znika. Na początku chorzy słyszą, że „z wiekiem przejdzie”. Jeśli nawet przy odrobinie szczęścia tak będzie, nieleczony trądzik zostawia trwałe ślady w postaci blizn i ciemnych plamek. Dla młodych ludzi bywa też powodem do wstydu, dlatego problemów skórnych lepiej nie lekceważyć i udać się z nastolatkiem do zaufanego dermatologa. Warto pamiętać, że trądzik pojawia się wraz z zaburzeniami hormonalnymi, a antybakteryjny żel do twarzy z górnej półki nie wyleczy go bez wsparcia odpowiednich leków.

Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?

Skóra trądzikowa to skóra tłusta

Trądzik pojawia się też na skórze suchej i mieszanej, dlatego notoryczne łączenie tych dwóch pojęć jest mylne. Z kolei nawet co druga osoba posiadająca tłusty typ skóry myśli, że ma skórę trądzikową. Chociaż trądzik bezpośrednio wiąże się z łojotokiem i nieprawidłową pracą gruczołów, to jest o wiele poważniejszym problemem niż małe krostki na przetłuszczającej się skórze. A przede wszystkim - jest chorobą. Skóra tłusta wykazuje skłonności do zaskórników, ale właściwie oczyszczana nigdy nie dojdzie do stanu, w jakim znajduje się skóra trądzikowa. Nie warto nadwyrężać jej kondycji silnymi preparatami i lekami do zwalczania prawdziwego trądziku.

Sposoby na pozbycie się trądziku [WIDEO]

Sposoby na walkę z trądzikiem

Słońce wyleczy trądzik

Promienie UV spowalniają pracę gruczołów łojowych, więc w pierwszych dniach opalania osoba z trądzikiem widzi znaczną poprawę. Nie oznacza to niestety, że problem został usunięty. Po zaprzestaniu opalania wszystko wraca ze zdwojoną siłą. Skóra, która przez określony czas była wysuszona przez słońce, stara się szybko nawilżyć i „nadrobić” straty, produkując więcej łoju. Trzeba jednak przyznać, że przy ciemnej karnacji wszelkie zmiany skórne są po prostu mniej widoczne.

Zaskórniki można wyciskać samodzielnie

Podczas takiego domowego zabiegu trudno utrzymać właściwy poziom higieny. Między innymi dlatego wyciskanie pryszczy powoduje rozprzestrzenianie się chorobotwórczych bakterii po całej twarzy, ale też na innych obszarach, w które przeniesiemy zarazki. Większość krost znajduje się głęboko w skórze właściwej, pod warstwą naskórkową. Z kolei podczas wyciskania mamy dostęp tylko do naskórka, więc jest to technicznie niemożliwe, aby usunąć zmianę ropną całkowicie. Nieumiejętne wyciskanie zamiast usunąć zaskórnik, posuwa go głębiej, a w ostatecznym rozrachunku trądzik się nasila. Oprócz tego łatwo rozdrapać to miejsce, tworząc bliznę, która jest o wiele bardziej widoczna niż normalny zaskórnik.

Zaskórniki może wyciskać kosmetyczka

Z wyżej wymienionych powodów należy też ograniczyć manualne oczyszczanie skóry w gabinecie kosmetycznym. Jeśli trafi się do doświadczonej kosmetyczki, można przynajmniej liczyć na profesjonalną obsługę. Gorzej, kiedy ktoś słabo znający fach będzie próbował walczyć z naszym trądzikiem i zostawi na skórze brzydkie czerwone plamy. Oczyszczanie manualne zawsze powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym i wykonywane nie częściej niż raz na trzy miesiące.

Pryszcze trzeba zdezynfekować spirytusem

To kolejny „wysuszający” mit do obalenia. Pewna grupa osób wierzy, że po wyciśnięciu krostki trzeba przemyć ją alkoholem w postaci perfum, spirytusu lub toniku. Inni próbują tak zwalczać dopiero co powstałe pryszcze. Tym samym czynią na swojej skórze ogromne szkody. Alkohol posiada silne właściwości wysuszające, dlatego pogarsza kondycję cery i spowalnia gojenie się blizn. Rany po krostkach powinny być dobrze nawilżone - dzięki temu poprawi się elastyczność skóry, która będzie mogła lepiej dopasować się do zmienionej faktury danego miejsca. Alkohol w każdej postaci hamuje ten proces.

Codziennie trzeba stosować kosmetyki antybakteryjne

Trądzik jako choroba jest wywoływany przez zmiany hormonalne, a nie bezpośrednio przez bakterie. Leczenie skóry musi odbywać się najpierw od wewnątrz, a dopiero później można wspomagać się delikatnymi preparatami oczyszczającymi. Niestety antybakteryjne linie kosmetyków dla młodzieży wciąż cieszą się dużą popularnością wśród nastolatków i ich rodziców. Rano żel antybakteryjny na bazie mydła, potem krem matujący, na noc antybakteryjny scrub i emulsja z alkoholem - dla trądzikowej skóry nie ma nic gorszego niż takie połączenie. Gruczoły otrzymują sygnał o nadmiernym wysuszeniu i zaczynają pracować jeszcze mocniej. Myjący żel do twarzy w 20 sekund nie przedostanie się do skóry właściwej, ale za to złuszczy naskórek do granic możliwości. W najgorszym wypadku takie metody przesłonią dobre działanie leczenia hormonalnego.

Brak makijażu poprawi wygląd cery

Osoby dotknięte trądzikiem nie muszą całkowicie rezygnować z malowania się. Kryjący makijaż jest odpowiedni dla skóry trądzikowej, jeśli składa się z maksimum dwóch warstw. Wystarczy trzymać się ustalonych reguł: stosować lekkie podkłady matujące, używać niekomedogennych pudrów (najlepiej sypkich) i regularnie czyścić aplikatory do makijażu. Wtedy ukryjemy trądzik, nie blokując porów.

Sprawdź także: