Chcesz się pozbyć worków pod oczami? To pierwszy krok, by je wyeliminować

2024-05-17 9:52

Tak zwane worki pod oczami to problem nie tylko estetyczny. Chociaż wizualnie mogą dodawać lat, często stanowią efekt chorób i dolegliwości, które trapią organizm. By się ich pozbyć, a przy okazji poprawić wygląd - i oczywiście stan zdrowia - trzeba najpierw znaleźć przyczynę worków pod oczami.

Nie wiesz, jak się uporać z workami pod oczami? Lepiej sprawdź ich przyczynę, bo mogą być objawem choroby
Autor: GettyImages Nie wiesz, jak się uporać z workami pod oczami? Lepiej sprawdź ich przyczynę, bo mogą być objawem choroby

Worki pod oczami - skutek stresu

Chociaż dla wielu osób tzw. worki pod oczami to problem przede wszystkim związany z wyglądem, w rzeczywistości może być to objaw niektórych dolegliwości lub niewłaściwego trybu życia.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że stres widać na twarzy. Przewlekły stres również może przekładać się na worki pod oczami m.in. wskutek niedoboru snu, który może towarzyszyć sytuacjom stresowym, jak również jako efekt zatrzymania wody w organizmie.

Zdrowo Odpytani: Jak zadbać o skórę twarzy i ciała po zimie? Ekspertka: "Dwie kwestie, na które warto zwrócić uwagę to..."

Chociaż nie możemy wyeliminować wszystkich sytuacji stresujących z życia, to możemy zadbać o to, jak będziemy na nie reagować. Codzienny relaks po ciężkim dniu, chwila dla siebie z ulubioną kawą lub herbatą, rozmowa z kimś bliskim, wyjście do spa, medytacje – metod jest wiele, więc wybierz tę, która najlepiej sprawdza się w twoim przypadku.

Palenie papierosów może być przyczyną worków pod oczami

Palenie tytoniu ma długą listę szkód, jakie może powodować w organizmie. Choć w obliczu zwiększonego ryzyka szeregu nowotworów taki problem, jak kiepska cera i worki pod oczami mogą wydawać się błahą dolegliwością, warto mieć na uwadze fakt, że jest to kolejny znakomity argument przemawiający za tym, aby palenie rzucić. Osoby, które regularnie sięgają po wyroby tytoniowe, szybciej się starzeją.

Zbyt mało snu sprzyja workom pod oczami

Nierzadko zdarza się, że worki pod oczami to skutek niedosypiania. Również nadmiar snu może powodować, że pod oczami tworzą się „poduszeczki” wskutek nagromadzenia płynu pod oczami.

Optymalna ilość snu to przepis nie tylko na zmniejszenie ryzyka worków pod oczami. To również sposób na zachowanie właściwej kondycji psychofizycznej.

Niedoczynność tarczycy widać na twarzy

U pacjentów z niedoczynnością tarczycy, częstym objawem jest obrzęk wskutek zatrzymania wody. W konsekwencji na twarzy może pojawiać się opuchlizna, także w formie worków pod oczami.

Jednocześnie pacjenci z chorą tarczycą często miewają ścieńczony naskórek, przez co oczy mogą wyglądać na podkrążone.

Masz AZS? Możesz mieć worki pod oczami

Do przyczyn worków pod oczami zalicza się również atopowe zapalenie skóry. Wynika to z faktu, że skóra takich pacjentów jest delikatniejsza i cieńsza niż u innych osób.

Skóra pod oczami, która jest jeszcze delikatniejsza, może w takiej sytuacji sprzyjać powstawaniu cieni i worków pod oczami.

Worki pod oczami mogą być dziedziczone

Nie na wszystko mamy w życiu wpływ, a jednym z takich czynników są geny. Bywa, że worki pod oczami to charakterystyczna cecha wyglądu naszych przodków i krewnych.

Wtedy możemy mieć problem, żeby jakkolwiek zredukować worki pod oczami i zwykle nie pozostaje nic innego, jak się z nimi pogodzić. Można korzystać też z kosmetyków lub zabiegów, które nieco złagodzą dolegliwość.

Zapalenie skórno-mięśniowe a zmiany wokół oczu

Na worki pod oczami narzekają też pacjenci z zapaleniem skórno-mięśniowym. W tym schorzeniu pojawiają się dolegliwości bólowe, łatwa męczliwość oraz zmiany skórne, polegające na charakterystycznym rumieniu heliotropowym wokół powiek.

Wspomniany rumień bywa mylnie rozpoznawany jako worki pod oczami, szczególnie że jeśli znika po leczeniu, to może pozostawić ciemniejsze zasinienia.