Masło cupuacu - właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Masło cupuacu to naturalny kosmetyk, który upora się z problemem suchości, podrażnienia i braku elastyczności skóry. Występuje jako składnik kosmetyków drogeryjnych. Sprawdź też, jak wykorzystać czyste, nierafinowane masło cupuacu w domu.
Spis treści
- Właściwości masła cupuacu
- Zastosowanie masła cupuacu
- Skład masła cupuacu
- Domowe stosowanie masła cupuacu
- Masło cupuacu w codziennej pielęgnacji skóry
- Masło cupuacu w codziennej pielęgnacji włosów
Masło cupuacu, wyrabiane jest z nasion owoców cupuacu (wymawiane jako kupasu). To owoce drzewa z rodziny kakaowców, rosnącego w lasach tropikalnych Amazonii. Owoce cupacu są duże, mogą ważyć do 2 kg, są słodkie i przy tym bardzo zdrowe – zawierają dużą ilość flawonoidów, czyli roślinnych antyoksydantów. W polskich sklepach nie możemy kupić świeżych owoców, za to coraz popularniejsze na rynku kosmetycznym jest masło tłoczone na zimno z nasion cupuacu.
Ceny masła cupuacu zaczynają się od ok. 15 zł za 50 g.
Masło cupacu (INCI: Theobroma Grandiflorum Seed Butter) jest popularnym składnikiem kosmetyków o działaniu nawilżającym. W drogeriach internetowych możemy kupić czyste, organiczne masło i używać go jako składnika domowych kosmetyków.
Właściwości masła cupuacu
Masło sprzedawane jest w postaci nierafinowanej, zachowuje więc swój naturalny słodko – orzechowy zapach. Ma beżowy kolor i dosyć twardą konsystencję – temperatura topnienia to 25-37 stopni Celsjusza. Z tego względu, jeśli chcemy używać samego masła, należy lekko je rozpuścić w kąpieli wodnej. Poleca się też łączyć je w proporcji 95-99% z naturalnymi olejkami, aby ułatwić aplikację na skórę. Masło cupaucu powinno się przechowywać w lodówce.
Zastosowanie masła cupuacu
Masło cupuacu można stosować na skórę i włosy, które potrzebują nawilżenia i ochrony. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym oraz łagodzącym, świetnie nada się do pielęgnacji skóry podrażnionej, atopowej i jako środek przyspieszający gojenie się ran. Masło cupuacu jest wyjątkowe również dlatego, że nie zawiera alergenów i nie uczula.
Dzięki zawartości witamin C i A, dodatkowo ma działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników i innymi czynnikami zewnętrznymi. Masło cupuacu stosuje się w kosmetyce, aby nawilżyć, natłuścić, zmiękczyć i wygładzić skórę oraz włosy. Masło działa ochronnie przeciw promieniowaniu UV, ale nie należy stosować go jako wyłączną ochronę przeciwsłoneczną.
Skład masła cupuacu
Masło cupuacu bogate jest w zdrowe tłuszcze oraz przeciwutleniacze. Jest naturalnym emolientem – tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zapobiega szybkiej utracie wody. W skład masła cupuacu wchodzą:
- kwas stearynowy – kwas tłuszczowy o właściwościach stabilizujących, a przede wszystkim nawilżających;
- kwas palmitynowy – nawilża i zmiękcza skórę;
- kwas linolowy – nawilża,wspomaga procesy regeneracyjne naskórka i zmniejsza przebarwienia skórne;
- kwas oleinowy – nawilża, wygładza i regeneruje skórę;
- fitosterole – związki pochodzenia roślinnego o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Stymulują syntezę kolagenu i przyspieszają procesy gojenia się skóry;
- witamina C – silny przeciwutleniacz, chroni przed promieniowaniem UV, spowalnia procesy starzenia, uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza przebarwienia i łagodzi stany zapalne;
- witamina A – delikatnie złuszcza, zwiększa produkcję kwasu hialuronowego, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, reguluje produkcję sebum.
Polecany artykuł:
Domowe stosowanie masła cupuacu
Masło cupuacu można dodawać do drogeryjnych balsamów do ciała, pomadek do ust czy odżywek i masek do włosów, jako dodatkowy składnik nawilżający.
Masło cupuacu w codziennej pielęgnacji skóry
Masło należy lekko podgrzać w kąpieli wodnej i zmieszać z innym naturalnym olejkiem (np. kokosowym, migdałowym) w proporcji ok. 95 – 99 %. Smarować ciało na noc lub na dzień – bardzo dobrze się wchłania i nie powinno pozostawiać skóry lepkiej.
- Balsam do ciała na bazie masła cupuacu: masło połącz w proporcjach 2:1 z masłem shea, a następnie balsam wzbogacić olejkiem arganowym i olejkiem macademia. Olejki powinny być dodane w takiej ilości, aby ułatwiały rozprowadzanie balsamu na skórze.
- Peeling z masłem cupuacu: pół szklanki cukru połącz z masłem cupuacu, dodaj ulubiony olejek lub oliwę z oliwek.
Masło cupuacu w codziennej pielęgnacji włosów
Masło zmieszane z olejkami można stosować do pielęgnacji suchych końcówek włosów. Najlepiej nałożyć grubą warstwę masła na noc.