SOS dla DŁONI, czyli pielęgnacja skóry i paznokci u rąk
Codzienna pielęgnacja dłoni i paznokci to niezłe wyzwanie. Chlorowana woda, detergenty i słońce są bezlitosne dla skóry i paznokci u rąk – jednak trudno uniknąć z nimi kontaktu. Jeśli wyrobisz w sobie kilka pożytecznych nawyków, ]będziesz mogła się cieszyć pięknymi, gładkimi i zadbanymi dłońmi.
Spis treści
Dłonie i paznokcie są najbardziej narażone na zniszczenie. Pomyśl, ile razy w ciągu dnia myjesz ręce w gorącej, twardej wodzie, używasz detergentów. Za każdym razem, gdy masz kontakt z wodą i chemicznymi środkami czystości (w tym nawet ze zwykłym mydłem) wysuszasz skórę dłoni i narażasz płytkę paznokcia na pękanie. Nawet kilkanaście razy dziennie zmywasz ze skóry dłoni lipidy wchodzące w skład jej naturalnej warstwy ochronnej, a ona nie nadąża wyprodukować ich na nowo. Efektem jest ściągnięta sucha, popękana skóra i matowe paznokcie.
Zimą używaj tłustego i gęstego kremu do rąk, a latem lekkiego żelu, który pozostawia delikatny film na skórze.
Jedynym sposobem na to, by zadbać o kondycję dłoni i paznokci jest stosowanie łagodnego mydła z dużą zawartością tłuszczów, regularnego stosowania kremu do rąk oraz korzystanie z gumowych rękawiczek, które zabezpieczają skórę przed wpływem detergentów.
Gładka, aksamitna skóra dłoni
Skóra dłoni ma mało gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej, łatwo traci swój ochronny płaszcz lipidowy i poddaje się agresywnemu działaniu czynników zewnętrznych. Staje się wtedy nieprzyjemnie sucha i spierzchnięta, często też zaczerwieniona.Pielęgnacja dłoni w domuAby zabezpieczyć skórę dłoni przez wysuszeniem, po każdym ich umyciu stosuj krem nawilżający, który odbuduje warstwę hydrolipidową skóry. Najlepiej, by krem zawierał substancje nawilżająco-ochronne i kojące, np. wazelinę, glicerynę, aloes, alantoinę, silikony. Już po kilku dniach dłonie odzyskają doskonały wygląd – będą miękkie i gładkie.
Jeśli nie masz możliwości częstego stosowania kremu, a skóra jest wysuszona i spierzchnięta, przeprowadź kurację regenerującą. Wieczorem posmaruj dłonie grubą warstwą odżywczego kremu do rąk albo serum lub maską – zawierają zwiększoną dawkę witamin, substancji nawilżających i regenerujących – a potem załóż bawełniane rękawiczki i zostaw je na całą noc. Ten swoisty kompres sprawi, że składniki kosmetyku lepiej wnikną w głąb skóry.
Szybka kąpiel nawilżająca: podgrzej oliwę z oliwek w miseczce i mocz dłonie przez kilka minut. Na koniec osusz skórę papierowym ręcznikiem.
Pielęgnacja dłoni w gabinecieManicure Spa z parafiną. Jest to zabieg regenerujący zarówno paznokcie, jak i przesuszoną skórę. Najpierw wykonywany jest klasyczny manicure – opiłowanie paznokci, usunięcie skórek i wypolerowanie płytek. Następnym krokiem jest peeling cukrowy, który nie tylko doskonale oczyszcza skórę, ale też ją wygładza i natłuszcza, ponieważ zawiera olejki roślinne. Po spłukaniu nierozpuszczonych w trakcie masażu drobin cukru w paznokcie wmasowywany jest odżywczy olejek, a w skórę – masło bogate w substancje nawilżające i regenerujące. Tak przygotowane dłonie zanurza się w rozpuszczonej ciepłej parafinie – każdą dłoń trzykrotnie, by warstwa parafiny była dostatecznie gruba – a następnie szczelnie zawija w foliowe woreczki. Po 15 minutach woreczki zostają usunięte razem z parafiną. Skóra po takim zabiegu jest wygładzona, miękka, nawilżona, a paznokcie wyglądają zdrowo. Czas: ok. 60 minut, cena: ok. 100 zł
Przepis na domowy kompres parafinowy dla dłoni
Kostkę parafiny rozpuść w misce umieszczonej w garnku z gorącą wodą. Czekając, aż przestygnie, zrób peeling dłoni, a następnie wmasuj w nie sporą porcję odżywczego kremu. Zanurz dłonie w parafinie, wyjmij i poczekaj, by stężała. Powtórz to jeszcze raz, włóż dłonie w foliowe rękawiczki albo woreczki, owiń ręcznikiem. Po 15 minutach usuń parafinowy kompres – skóra będzie miękka i nawilżona.
Zadbane paznokcie u rąk
Zły stan paznokci to głównie skutek ich kontaktu z detergentami – bardzo wysuszają płytkę, która zbudowana jest z tych samych komórek co skóra. Kiedy płytka paznokci jest nadmiernie wysuszona, staje się krucha i łamliwa, łatwo się rozdwaja. Jeśli na paznokciach zaczynają pojawiać się ciemniejsze plamki, przebarwienia, jest to znak, że z organizmem dzieje się coś nie dobrego. Wtedy najlepiej zgłosić się do lekarza dermatologa, który dodatkowo zapisze uderzeniową dawkę witamin i minerałów.
Jak dbać o paznokcie w domu?
Naucz się dbać o paznokcie, a nie im szkodzić. Odłóż na bok cążki, metalowy pilnik, lakier i zmywacz z acetonem. Jeśli nie masz czasu i pieniędzy na regularne wizyty u manikiurzystki, postaraj się regenerować paznokcie w domu. Przestrzegaj kilku prostych zasad:
- Przez kilka minut mocz dłonie w ciepłej wodzie z dodatkiem oliwy lub płynu zmiękczającego.
- Osusz dłonie ręcznikiem papierowym i użyj płynu do usuwania skórek, odczekaj chwilę, a następnie odsuń skórki drewnianym patyczkiem. Płyn do skórek stosuj co trzy dni.
- Poczekaj, aż paznokcie wyschną i zacznij je piłować papierowym pilnikiem. Nie piłuj zbyt głęboko i nie zaokrąglaj na bokach, ponieważ zaczną wrastać pod skórę. Piłuj zawsze w jednym kierunku – krótkimi ruchami od boków ku środkowi – w przeciwnym razie na brzegu płytki powstaną mikropęknięcia, które mogą powodować jej rozwarstwienie. Po opiłowaniu wypoleruj powierzchnię paznokcia gładką powierzchnią pilnika.
- Na tak przygotowane paznokcie nałóż bezbarwną odżywkę z witaminami i wzmacniającymi minerałami (m.in. witaminami z grupy B i wapniem) – po wyschnięciu nada paznokciom efektowny połysk. Teraz możesz jeszcze pomalować płytki na ulubiony kolor – wcześniej zastosowana odżywka albo bezbarwny lakier podkładowy uchronią paznokcie przed przebarwieniami nawet po pomalowaniu ich bardzo ciemnym lakierem.
- Jeśli masz bardzo kruche paznokcie, możesz dodatkowo użyć bazy specjalnie wzmacniającej płytkę.
Pielęgnacja paznokci w gabinecie manicureManicure hybrydowy - innowacyjność tego zabiegu polega na użyciu specjalnych kosmetyków, które gwarantują, że paznokcie będą wyglądały idealnie co najmniej przez 2 tygodnie. Rozpoczyna się od klasycznego manicure'u – opiłowania paznokci, usunięcia skórek i wypolerowania płytek. Następnie stylistka maluje paznokcie: najpierw bazą, potem kolorowym lakierem i na końcu utwardzaczem. Każda warstwa jest utrwalana lampą UV (na podobnej zasadzie jak plomby u dentysty). Dzięki trzykrotnemu malowaniu płytka jest gruba i mocna, ale jednocześnie elastyczna. Paznokcie rzeczywiście wyglądają bardzo efektownie – można wykonywać wszystkie domowe prace i nie ma odprysków ani zarysowań. Kosmetyki z paznokci zmywa się specjalnym płynem z acetonem i można od razu znów je pomalować. Czas: ok. 40 minut, cena: ok. 100 zł, usunięcie stylizacji: ok. 50 zł
Ekspresowa naprawa paznokcia
Pęknięty lub naderwany paznokieć można skleić specjalnym klejem. Smaruje się nim miejsce uszkodzenia i dociska przez kilka sekund. Następnie należy wypolerować paznokieć ''na płasko'' i pomalować. Takie sposób umożliwia naturalny wzrost paznokcia bez konieczności jego drastycznego obcinania.
Przebarwienia i plamy na dłoniach
Główną winę za ich powstanie przypisuje się słońcu. Jego promienie pobudzają melanocyty – komórki produkujące melaninę, brązowy barwnik skóry. Przybywa także samych melanocytów i tam, gdzie gromadzi się ich więcej, powstają plamy i plamki. Usuwanie przebarwień w domuŻeby pozbyć się przebarwień, a przynajmniej je rozjaśnić, musisz uzbroić się w cierpliwość, bo efekty kuracji będą widoczne dopiero po kilku tygodniach albo nawet miesiącach. Masz za to duży wybór kosmetyków wybielających plamy i plamki. Niektóre przyśpieszają złuszczanie naskórka, inne dodatkowo hamują proces pigmentacji, zapobiegając nowym przebarwieniom. Najczęściej zawierają hydrochinon, arbutynę, witaminę A lub C, kwasy owocowe albo kwas kojowy, liponowy, azaleinowy lub fitowy w niezbyt wysokim stężeniu.
Przebarwienia (np. po obieraniu warzyw) można usunąć, smarując dłonie sokiem z cytryny.
Kurację rozpocznij od peelingu dłoni – usuniesz martwe komórki naskórka i od razu nieco wyrównasz koloryt skóry. Ten zabieg powtarzaj co 4–5 dni, bo po nim łatwiej też wchłaniają się substancje zawarte w kosmetykach. Jeśli chcesz pozbyć się tylko małych plamek, wybierz krem ze specjalnym aplikatorem, który ułatwi punktowe nakładanie preparatu. Natomiast, gdy zależy ci na równomiernym rozjaśnieniu skóry dłoni, używaj kremu wybielającego jak zwykłego pielęgnacyjnego. Ponieważ składniki takich kosmetyków uwrażliwiają skórę na słońce, najlepiej nakładaj je na noc. W ciągu dnia zaś chroń skórę preparatem z wysokim filtrem UV (przynajmniej SPF 30), w przeciwnym razie nabawisz się nowych przebarwień.
Usuwanie przebarwień w gabinecieZabieg wybielający zaczyna się od gruboziarnistego peelingu solnego, co znacznie ułatwia wchłanianie składników aktywnych. Po zmyciu go kosmetyczka wmasowuje w dłonie serum z molekułą depigmentującą. Następnie nakłada wybielającą maskę algową z ekstraktem z morwy i czystą arbutyną. Po 15 minutach jest ona zdejmowana w całości (tężeje na dłoniach). Na koniec kosmetyczka aplikuje krem do rąk i wykonuje przyjemny masaż dłoni. Natychmiastowy rezultat kuracji to gładsza i wyraźnie jaśniejsza skóra. Aby pozbyć się przebarwień, potrzebna jest seria zabiegów. Czas: ok. 40 minut, cena: ok. 60 zł
miesięcznik "Zdrowie"