MLEKO w kosmetyce: nawilża skórę i działa przeciwzmarszczkowo

2016-08-24 15:43

Mleko to nie tylko składnik zdrowej diety, ale też wszechstronny kosmetyk. Jest bogatym źródłem białek, witamin i składników mineralnych. Jako składnik kosmetyków znane jest z działania odżywczego, natłuszczającego i nawilżającego.

MLEKO nawilża skórę i działa przeciwzmarszczkowo. Przepisy na kosmetyki z mleka
Autor: Thinkstockphotos.com Maseczki nawilżające z mleka i miodu są doskonałe w pielęgnacji suchej i spierzchniętej skóry

Spis treści

  1. Właściwości kosmetyczne mleka
  2. Jak przygotować kąpiel w mleku?
  3. Przepis na tonik z mleka
  4. Przepis na nawilżającą maseczkę do twarzy
  5. Przepis na przeciwtrądzikową maseczkę do twarzy
  6. Przepis na nawilżającą płukankę do włosów
  7. Przepis na kurację dla suchych dłoni

Pielęgnacja ciała mlekiem praktykowana była już w Starożytności. Wiele kobiet wierzyło, że kąpiel w oślim mleku odmłodzi je i upiększy. Należały do nich między innymi Kleopatra oraz żona Nerona, Poppea. Nie były one jedynymi postaciami historycznymi, które przyznawały, że w ten sposób dbały o urodę. Kąpieli w mleku zażywały także królowa Anglii Elżbieta I oraz Sissi - cesarzowa Austrii. W Rzymie popularne było także nacieranie skóry chlebem namoczonym w mleku. Był to jeden z pierwszych naturalnych peelingów ciała. Wiara w upiększającą moc mleka przetrwała do czasów nowożytnych. W oślim mleku kąpała się George Sand, przyjaciółka Chopina, zaś Elżbieta Austriacka i Maria Antonina, by zachować urodę, codziennie piły maślankę. Nasze babcie używały mleka do robienia maseczek oczyszczających, upiększających i okładów na poparzenia słoneczne.

Właściwości kosmetyczne mleka

W kosmetyce używa się mleka różnych zwierząt, przede wszystkim krowiego, koziego, owczego oraz kobylego czy owczego. Mleko to źródło białka, które jest naturalnym budulcem wszystkich organizmów. Białka, zwane inaczej proteinami aktywują produkcję elastyny, kolagenu oraz kwasu hialuronowego, czyli substancji odpowiadających za gęstość, elastyczność oraz nawilżenie skóry. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych mleko regeneruje naskórek i odbudowuje naturalny płaszcz lipidowy skóry. Kwas mlekowy, jeden z kwasów AHA, złuszcza martwy naskórek, zwęża pory, delikatnie rozjaśnia skórę i działa antybakteryjnie, dlatego polecany jest w pielęgnacji skóry trądzikowej.

Ze względu na to, że pH mleka zbliżone jest do pH ludzkiej skóry nadaje się ono do pielęgnacji nawet wrażliwej, delikatnej skóry gdyż nie powoduje podrażnień i alergii. Jako źródło przeciwutleniaczy zwalcza wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia skóry. Mleko zawiera także wiele substancji mineralnych takich jak wapń, fosfor czy magnez oraz witaminy A, D, E i B. Dzięki tak bogatemu składowi chemicznemu regularna pielęgnacja mlekiem przynieść może wiele korzyści zarówno dla wyglądu twarzy, skóry całego ciała jak i włosów.

Skóra pielęgnowania mlekiem będzie jędrna i niesamowicie gładka, zyska też bardziej jednolity, jaśniejszy kolor. Za sprawą działania przeciwtrądzikowego i złuszczającego kwasu mlekowego mleko jest stosowane przez producentów kosmetyków w liniach dedykowanych do skóry tłustej, trądzikowej, z przebarwieniami. W produktach do włosów odpowiada za wzmocnienie, nawilżenie oraz sprężystość. Do pielęgnacji anti-age i przeciwzmarszczkowej zazwyczaj używane jest mleko kozie, które charakteryzuje się wyższą zawartością tłuszczu. Jest ono także bardziej gęste, dlatego często jest składnikiem treściwszych balsamów do ciała czy kremów do rąk.

Jak przygotować kąpiel w mleku?

Prawdziwa kąpiel w mleku byłaby ciężka do zaaranżowania i kosztowna. Wystarczy jednak dolać około 2 litrów mleka do wanny pełnej ciepłej wody i zanurzyć się w kąpieli na 15-20 minut. Aby jeszcze bardziej się zrelaksować dolej do wody swój ulubiony olejek eteryczny lub wrzuć suszone płatki róż. Dla większego nawilżenia dodaj do kąpieli 3 łyżki naturalnego miodu. Po kąpieli spłucz całe ciało samą wodą i ciesz się jedwabiście gładką, delikatną skórą.

Przepis na tonik z mleka

Codziennie po demakijażu nałóż na wacik mleko i przecieraj nim dokładnie całą twarz. Odczekaj kilka minut – możesz poczuć nieprzyjemne ściągnięcie, gdyż taki tonik niewidocznie złuszczy skórę oraz zwęzi pory. Następnie zmyj mleko z twarzy i nałóż krem nawilżający. Po tygodniu regularnego stosowania powinnaś zauważyć znaczną poprawę cery – wyrównany koloryt, ściągnięte pory oraz mniej wyprysków.

Przepis na nawilżającą maseczkę do twarzy

2 łyżki płatków owsianych wsyp do miski i zalej połową szklanki mleka. Odczekaj 30 minut, a następnie odcedź i wylej pozostały płyn. Powstałą papkę nałóż na twarz i pozostaw na 15 minut. Możesz zblendować płatki, aby łatwiej rozprowadzić je po twarzy. Cera po takiej kuracji będzie promienna, rozjaśniona i bardzo gładka.

Przepis na przeciwtrądzikową maseczkę do twarzy

Łyżkę drożdży w proszku lub świeżych rozpuść w dwóch łyżkach gorącego mleka. Jeśli masz skórę tłustą i ze skłonnością do trądziku nałóż wystudzoną miksturę na całą twarz. Gdy skóra jest wrażliwa i obawiasz się podrażnienia czy wysuszenia cery nałóż maseczkę tylko na strefę T lub punktowo na niedoskonałości.

Przepis na nawilżającą płukankę do włosów

Umyj włosy szamponem, a następnie wypłucz je powoli i dokładnie w chłodnym, tłustym mleku. Odczekaj około 10 minut i spłucz wodą. Włosy będą błyszczące, gładkie i nawilżone.

Przepis na kurację dla suchych dłoni

W garnku podgrzej lekko dwie szklanki mleka i rozpuść w nim dwie łyżki miodu. Odczekaj aż płyn ostygnie, przelej go do miski i zanurz dłonie. Ukoi to spierzchniętą skórę dłoni i przywróci im gładkość i nawilżenie.