Opalanie nóg - skuteczne sposoby. Jak równomiernie opalić nogi
Opalanie nóg nie należy do łatwych i przyjemnych czynności. Nawet, gdy słońce przypieka, a ramiona są już czerwone, nogi pozostają blade i mało atrakcyjne. Dlaczego tak trudno uzyskać równomierną opaleniznę na nogach? Dowiedz się, jak zadbać o nogi, odpowiednio je depilować i opalać równomiernie.
Spis treści
- Jak depilować nogi latem?
- Skóra w kropki, czyli jak depilować nogi maszynką
- Jak przygotować nogi do opalania?
- Jak opalać nogi? Praktyczne rady
Długie, zgrabne i równomiernie opalone – tak wyobrażamy sobie nasze nogi latem. Opalenizna potrafi podkreślić zarys mięśni, wysmuklić ciało i podnieść atrakcyjność. Nic dziwnego, że większość kobiet, które mogą się opalać, dąży do uzyskania jak najbardziej naturalnego kolorytu na całym ciele. Często podczas opalania, tak jak ramiona i dekolt uzyskują brązowy odcień w tempie ekspresowym, tak uda i łydki robią to dosłownie na szarym końcu. A przecież wytrwale smarujemy je tym samym kremem i równie długo wystawiamy na słońce. Dlaczego więc tak ciężko jest opalić nogi?
Podczas pierwszych słonecznych dni na początku z promieniami styka się górna część ciała. Nawet bez celowego opalania właśnie w tym miejscu skóra staje się ciemniejsza, a później przychodzi pora, kiedy resztę ciała trzeba „doopalić” do ramion. Równie szybko brązowieje podbicie, czyli górna część stopy, ponieważ jest ono poziomo ustawione w kierunku do słońca. W naturalny sposób części ciała, które są lepiej ustawione w stosunku do działania słońca, opalają się szybciej. Z kolei kiedy chodzimy, to nogi nie zawsze są odsłonięte, pada na nie cień całego ciała, a przede wszystkim mają bardziej skomplikowany do opalenia kształt (zupełnie inaczej niż w przypadku stóp, gdzie da się opalić po prostu górę lub dół).
- Skóra na nogach jest częściowo pozbawiona gruczołów łojowych, przez co łatwo staje się sucha. Szczególnie na łydkach gruczołów jest wyjątkowo mało. Są one odpowiedzialne za powstawanie płaszcza lipidowego, czyli naturalnej warstwy ochronnej z tłuszczu. Gruczoły uszkadzamy podczas depilacji, a niewielką warstwę lipidową, którą uda im się wyprodukować, zmywamy podczas kąpieli z użyciem żelu myjącego. Płaszcz lipidowy to osłonka przed wysuszeniem i bakteriami. Kiedy skóra jest pozbawiona płaszcza, zaczyna tracić wodę i trudniej utrzymać jej nawilżenie. W efekcie czego również trudniej ją opalić.
Jak depilować nogi latem?
Trudność w opaleniu nóg to również zasługa zbyt częstej lub nieodpowiedniej depilacji. Warto odnaleźć najlepszy dla skóry sposób, który nie podrażnia jej zbytnio i nie zostawia widocznych śladów depilacji. Jeśli zdecydujesz się odpowiednio wcześnie, możesz wybrać epilację metodę laserową lub domowy IPL. Zabieg należy wykonać około 4 tygodni przed opalaniem i jest dość kosztowny, ale efekt gładkiej skóry utrzymuje się aż kilka miesięcy.
Bez ograniczeń można robić depilację woskiem lub pastą cukrową, ale do tego zabiegu trzeba przystąpić z odpowiednio długimi włoskami, a przecież nie każdy może sobie na takie zapuszczenie latem pozwolić.
Latem należy schować głęboko piankę lub krem do golenia bez maszynki. Skład chemiczny tych kosmetyków rozjaśnia skórę i na długie miesiące pozostawia ją bladą, a przy okazji zupełnie niewrażliwą na słońce. Po prostu nie da się jej już opalić. Pozostaje nam więc stara i sprawdzona metoda golenia maszynką, która jako jedyna dostępna jest w każdym miejscu i czasie, kiedy chcemy pokazać gładkie nogi. Niestety ma ona kilka wad, np. wrastające włoski, ale goląc nogi we właściwy sposób, nawet tego uda się uniknąć.
Skóra w kropki, czyli jak depilować nogi maszynką
- Przed depilacją weź 20-minutową kąpiel lub namocz nogi w ciepłej wodzie.
- Następnie zrób peeling i nasmaruj nogi oliwką.
- Nanieś piankę i wykonaj depilację pod włos.
- Jeśli nie masz pianki, użyj odżywkę do włosów.
- Regularnie zmieniaj maszynki do golenia. Jedno ostrze starcza na 5 razy.
- Nikomu nie pożyczaj swoich maszynek.
- Używaj tych, które wygodnie się trzyma.
- Od razu po depilacji nawilżaj nogi.
Jak przygotować nogi do opalania?
Nawilżenie to podstawa. Napięta i zdrowa skóra opala się szybciej, ale także dłużej zachowuje ciemny odcień. Już miesiąc przed rozpoczęciem opalania zacznij codzienne smarować nogi gęstym masłem do ciała lub oliwką.
20 minut przed wyjściem na słońce nałóż krem z SPF. Zacznij od mocniejszego filtru, a kiedy twoja skóra wyraźnie pociemnieje, przejdź na słabszy (chyba że masz tendencję do poparzeń słonecznych). Co godzinę nakładaj nową warstwę. Kiedy jest gorąco, ale nie zamierzasz leżeć plackiem na słońcu, możesz wybrać niski filtr, np. SPF 10 lub SPF 15.
Polecany artykuł:
Jak opalać nogi? Praktyczne rady
- Zacznij opalanie właśnie od nóg. Skoro opalają się jako ostatnie, to na przekór wystaw je na słońce jako pierwsze.
- Odpuść codzienne golenie maszynką. Krótkich włosków na nogach nikt oprócz ciebie nie zauważy, a dzięki temu opalą się szybciej i będą mniej podrażnione.
- Nawilżaj skórę nóg przed i po opalaniu. Musisz robić to codziennie, ponieważ tylko jędrna i nawilżona skóra utrzyma efekty opalania na długo.
- Używaj kremów z SPF o różnej mocy, żeby uzyskać równomierną opaleniznę. Stopy i kolana opalają się łatwiej, bo są bardziej wystawione na słońce, więc posmaruj je SPF 30. Z kolei na uda i łydki nałóż SPF 20. Ten trik pomoże ci wyrównać tempo opalania poszczególnych części.
- Ustaw się prostopadle w stronę słońca. Właśnie taki kąt opalania daje najszybsze efekty.
- Zmieniaj ułożenie nóg. Po 30 minutach leżenia na plecach połóż się na brzuchu, a potem nie zapomnij o bokach. Owalny kształt nóg wymaga takiego kombinowania, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo.
- Wybierz się na aktywne opalanie. Biegaj, pływaj, wyjdź na rower. Nie bez przyczyny mówi się, „wiatr opala”.
Polecany artykuł: