Jak usunąć tatuaż? Jak pozbyć się niechcianego tatuażu?
Jak usunąć tatuaż? Jak pozbyć się tej niechcianej już "ozdoby" ciała? To zależy m.in. od wielkości tatuażu, jego lokalizacji, koloru i sposobu wykonania. Skutecznie i w miarę szybko można pozbyć się tatuażu bardzo płytkiego, czasowego. Więcej pracy wymaga usuwanie tatuaży permanentnych, czyli tych wykonanych na całe życie. Sprawdź, jak usunąć tatuaż i czy można zrobić to samemu, domowymi sposobami.
Spis treści
- Który tatuaż usuwa się najłatwiej, a który najtrudniej?
- Jak usunąć tatuaż? Metoda laserowa
- Jak usunąć tatuaż? Metoda chirurgiczna
- Jak usunąć tatuaż? Pozostałe metody usuwania tatuażu
- Niechciany tatuaż można całkowicie usunąć za pomocą lasera
Jak usunąć tatuaż? To zależy od wielkości tatuażu, jego lokalizacji, koloru oraz głębokości i gęstości pigmentu, a także od sposobu wykonania tatuażu. Obecnie najskuteczniejszą metodą usuwania tej niechcianej "ozdoby" ciała jest laseroterapia. Niekiedy wykonuje się także zabiegi chirurgiczne. Inne, mniej powszechne metody, to m.in. dermabrazja czy peeling chemiczny. Należy zaznaczyć, że tatuaż powinien być usuwany w specjalistycznej klinice, przez lekarza. Usuwanie tatuażu domowymi sposobami (np. za pomocą chlorku sodu, czyli soli kuchennej) nie jest zalecane, ponieważ zabieg wykonany nieprofesjonalnie zwykle pozostawia nieestetyczne blizny.
Który tatuaż usuwa się najłatwiej, a który najtrudniej?
Szybciej usuwa się tatuaże bardzo płytkie, czasowe, np. makijaż tymczasowy, niż te permanentne, wykonane na całe życie. W przypadku tatuażu czasowego barwnik wprowadzany jest w wierzchnie warstwy skóry i po określony czasie złuszcza się wraz z nią. W przypadku tatuaży profesjonalnych, wykonanych w salonie tatuażu, barwnik przenika do głębszych warstw skóry, przez co organizm nie może sam pozbyć się barwnika. Odizolowuje go, wytwarzając wokół niego torbiel, i pozostawia na skórze na stałe. Problem mogą stanowić także tatuaże wykonane przez amatorów, ponieważ, w przeciwieństwie do tych profesjonalnych, mogą mieć nierównomiernie rozmieszczony barwnik w skórze.
- Nie bez znaczenia jest także kolor. O wiele łatwiej usunąć ciemny tatuaż (w kolorze czarnym, granatowym i niebieskim) niż czerwony i jego odcienie, czyli brązowy i pomarańczowy. Znacznie trudniej jest usunąć kolor żółty i barwniki w odcieniach żółtego, a w szczególności kolor zielony, a także kolor różowy i błękitny. Najtrudniej jest pozbyć się białego pigmentu, świecącego w promieniach UV.
Jak usunąć tatuaż? Metoda laserowa
Metoda laserowa polega na pochłanianiu przez wiązki lasera barwników zawartych w tatuażu. Skuteczność zabiegu zależy od dobrania długości fali, która w największym stopniu będzie pochłaniana przez dany kolor. Częstotliwość używana do usuwania tatuaży kolorowych - zielonych, niebieskich, czerwonych - waha się jedynie od 1 do 2 herców, w związku z tym ich usuwanie trwa dość długo. Natomiast odcienie żółte tylko w niewielkim stopniu pochłaniają fale lasera, co oznacza, że tatuaży w tych odcieniach praktycznie nie można usunąć. Najdłuższych fal używa się do usuwania tatuaży ciemnych (10 herców, co oznacza 10 strzałów na sekundę), co oznacza, że ich wypalanie jest najskuteczniejsze.
- Ile trwa usuwanie tatuażu metodą laserową?
W przypadku metody laserowej koniecznych jest kilka sesji (ich ilość zależy od głębokości wprowadzonego pod skórę barwnika i od jakości i rozmiaru tatuażu), zwykle od 3 do 10. Są one wykonywane w kilkutygodniowych odstępach, zwykle 4-8 (jest to czas na wygojenie się skóry po zabiegu). Z każdym zabiegiem intensywność koloru tatuażu zmniejsza się o 50 proc. do stanu wyjściowego, ponieważ rozbity i uwolniony barwnik stopniowo zostaje wydalany z organizmu.
Ile kosztuje usuwanie tatuażu? Koszt jednego zabiegu waha się od 500 zł do nawet 1200 zł, w związku z tym na usunięcie nawet małego obrazka trzeba wydać niemałą sumę.
- Usuwanie tatuażu laserem - powikłania
Należy liczyć się z tym, że tatuaż może nie zniknąć całkowicie - może zmniejszyć się jedynie jego intensywności lub, co gorsze, jego kontur może się rozmyć. A nawet jeśli zniknie, skóra w miejscu dawnego tatuażu może być lekko odbarwiona. Innymi powikłaniami po zabiegu laserowego usuwania tatuażu mogą być przebarwienia w miejscu po obrazku, zmiana tekstury skóry, a nawet blizna oraz odczyny uczuleniowe czy infekcje bakteryjne i wirusowe (np. możliwe jest uaktywnienie się na naświetlanym obszarze wirusa opryszczki u nosicieli tego wirusa). Jednak najnowocześniejsze lasery pozostawiają jedynie delikatne zaczerwienienie i minimalną opuchliznę, która schodzi w przeciągu kilku dni.
- Usuwanie tatuażu laserem - jak dbać o skórę po zabiegu?
Po wykonanym zabiegu miejsce naświetlane powinno być smarowane preparatami przyspieszającymi gojenie, natłuszczający (np. pantenol, linomag). Ponadto prze pół roku od zabiegu należy bezwzględnie unikać słońca w celu uniknięcia przebarwień (w razie narażenia na silne nasłonecznienie stosować kremy z wysokim filtrem UV). W tym okresie nie należy używać również samoopalaczy czy korzystać z solarium. Przez okres od kilku do kilkunastu dni po zabiegu należy unikać ćwiczeń fizycznych, masaży i długiego moczenia miejsca po zabiegu.
Polecany artykuł:
Jak usunąć tatuaż? Metoda chirurgiczna
Chirurgiczne usuwanie tatuaży stosuje się, gdy zawiodła laseroterapia. Należy jednak pamiętać, że wycięcie tatuażu zawsze prowadzi do powstania nieestetycznych i często rozległych blizn. W związku z tym metodę chirurgiczną zaleca się stosować przy niewielkich tatuażach, po których zostaje mała, niewidoczna blizna. Oczywiście można potem próbować pozbyć się takiej blizny, jednak nie ma możliwości jej całkowitego usunięcia. Innymi powikłaniami po chirurgicznym usuwaniu blizny mogą być infekcje bakteryjne, obrzęk i dolegliwości bólowe.
Jak usunąć tatuaż? Pozostałe metody usuwania tatuażu
- Dermabrazja mechaniczna polega na usuwaniu powierzchownych warstw skóry wraz z barwinkiem za pomocą m.in. urządzenia wyposażonego w głowice ścierną. Niestety, dermabrazja ma ograniczony zasięg, gdyż barwnik zazwyczaj położony jest głębiej. W związku z tym efekty zabiegu nie są jednak zadowalające, ponieważ barwnik znajdujący się głębiej pod skórą w dalszym ciągu jest widoczny.
- Salabrazja to zabieg, podczas którego używa się chlorku sodu. Również jest mało skuteczny, a dodatkowo może pozostawić na skórze blizny oraz liczne odbarwienia.
- Peeling chemiczny również niesie za sobą ryzyko powstania przebarwień, a nawet blizn, zwłaszcza jeśli barwnik jest zlokalizowany głęboko. Podczas zabiegu na fragment skóry pokryty tatuażem nakłada się kwas (zwykle glikolowy, kwasy AHA oraz kwas trójchlorooctowy), który działa intensywnie złuszczająco. Im głębszy jest zlokalizowany barwnik, tym głębiej trzeba złuszczać skórę.
- Yastrzyki - te z roztworu soli fizjologicznej mogą pomóc rozmazać lub rozproszyć tatuaż. Roztwór soli zostaje wstrzyknięty w tkanki przylegające do tatuażu, płyn łączy się ze stałym atramentem powodując rozmazanie rysunku, który z czasem zaczyna zanikać. Inną metodą usuwania tatuażu jest zastrzyk z kremem, który zmiękcza barwnik.
- Tzw. "cover up" polega na wykonaniu nowego tatuażu, który zasłoni ten niechciany. Do jego wykonania używa się ciemniejszego barwnika
- Kamuflaż to wykonanie tatuażu z barwnikami koloru skóry na starym tatuażu.
Źródło: Lifestyle.newseria.pl
Niechciany tatuaż można całkowicie usunąć za pomocą lasera
Usuwanie tatuaży stało się jednym z popularniejszych zabiegów dermatologii estetycznej. Do całkowitego pozbycia się niechcianego wzoru z ciała nie wystarczy jednak jedna sesja. Ich ilość uzależniona jest od koloru wzoru, rodzaju barwników, lokalizacji i wielkości tatuażu oraz reakcji skóry na laser.
Przeciwwskazania do usuwania tatuażu
Przeciwwskazaniami do laserowego usuwania tatuażu jest przede wszystkim świeża opalenizna, która zwiększa ryzyko wystąpienia poparzeń. Z zabiegu nie mogą skorzystać także kobiety w ciąży oraz osoby przyjmujące leki fotouczulające i antybiotyki tetracyklinowe. Na liście przeciwwskazań znajdują się także cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, zażywanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, witaminy E, A aspiryny w okresie 2 tygodni przed zabiegiem.