Kiedy najlepiej zrobić tatuaż? Czy tatuaż można wykonać latem?
Kiedy zrobić tatuaż? Najlepiej w czasie, kiedy nasza skóra nie będzie poddawana intensywnemu oddziaływaniu promieni słonecznych. Mogą one bowiem przyczynić się do wyblaknięcia tatuażu, utrudnić proces gojenia, a nawet doprowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych, np. zapalenia płuc i krwi. Sprawdź, o jakiej porze roku najlepiej wykonać "dziarę" i czy tatuaż można zrobić latem.
Spis treści
Kiedy najlepiej zrobić tatuaż? Mistrzowie tatuażu są zgodni, że najlepszym czasem do wykonania tej oryginalnej ozdoby ciała jest jesień, zima lub wczesna wiosna. Czy ich zdaniem odwiedzenie salonu tatuażu latem jest równie dobrym pomysłem?
Czy tatuaż można zrobić latem?
Profesjonalni tatuażyści odradzają wykonywanie tatuażu latem. Dlaczego? Zazwyczaj gojenie tatuażu trwa około 10 dni, jednak w zależności od indywidualnych czynników, np. kondycji skóry czy wielkości powstałej rany, o nowy tatuaż trzeba dbać znacznie dłużej. W tym czasie należy unikać:
- promieni słonecznych i solarium - opalanie tatuażu powoduje blaknięcie barwników. Słońce powoduje przegrzewanie skóry, zwiększoną cyrkulację krwi i przemieszczanie się cząsteczek tuszu. W konsekwencji tatuaż traci intensywność koloru i ostrość konturów. Według mistrzów tatuażu ze Studia Dereniowa - najstarszego salonu tatuażu w Warszawie - słońca i solarium należy bezwzględnie unikać przez miesiąc po zrobieniu tatuażu. Jednak niektórzy profesjonalni tatuażyści zalecają, aby niedawno zrobionego tatuażu nie wystawiać na działanie słońca przez całe lato.
- Kąpieli morskich czy pływania w basenach - nie można dopuścić do przemoczenia tatuażu, ponieważ utrudnia to proces gojenia. Warto wiedzieć, że sól morska i chlor w basenach znacznie podrażniają skórę.
- Kontaktu z ziemią i piaskiem (np. na plaży), aby znajdujące się w nich drobnoustroje nie zainfekowały uszkodzonej powierzchni skóry.
- Nie należy także korzystać z sauny, by nie przepocić skóry.
Kiedy najlepiej zrobić tatuaż?
Latem znacznie wrasta ryzyko licznych infekcji skóry, które mogą doprowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc i krwi. W związku z tym tatuażyści zgodnie twierdzą, że najlepszym okresem do zrobienia tatuażu jest zima, jesień lub wczesna wiosna. W tym okresie świeżą ranę można schować pod warstwą ubrań, chroniących ją przed promieniami UV. W związku z tym ryzyko podrażnienia skóry przez słońce praktycznie nie istnieje. Decydując się na wizytę w studiu tatuażu w okresie od października do marca, zmniejszasz ryzyko wyblaknięcia tatuażu czy powstania stanów zapalnych skóry.
- Należy pamiętać, że w okresie zimowym wzrasta ryzyko zachorowania na grypę i inne choroby na tle wirusowym czy bakteryjnym. Mogą one osłabić układ immunologiczny, co sprawi, że tatuaż będzie się gorzej goił. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie tatuażu zimą, możesz profilaktycznie zażywać leki wzmacniające odporność.
Jak dbać o tatuaż wykonany latem?
Świeżo wykonanego tatuażu nie możesz wystawiać na słońce przez co najmniej miesiąc! Jak jednak uchronić się przed działaniem promieni słonecznych latem?
- aby świeża rana była chroniona przed słońcem i jednocześnie mogła "oddychać" w trakcie upalnych dni, zasłaniaj ją ubraniem wykonanym z lekkich, przewiewnych materiałów: lnu, bawełny czy wiskozy. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy nie zawierają one domieszki elastanu lub włókien sztucznych;
- kiedy tatuaż się zagoi, smaruj go kremami z filtrem 50, który zapewni najwyższą ochronę przed słońcem. Pamiętaj, aby zaaplikować krem co najmniej 20 minut przed wyjściem z domu;
- przez całe lato unikaj ekspozycji na słońce w godz. 11-15, ponieważ wtedy promieniowanie UV jest najintensywniejsze. W ten sposób zmniejszysz ryzyko przegrzania skóry, przemieszczania się cząsteczek tuszu i wyblaknięcia tatuażu.