Zabiegi profesjonalne na dłonie. Jak odmłodzić dłonie i usunąć przebarwienia?

2017-03-17 15:52

Czy można sprawić, aby ręce wyglądały młodziej? Jak poradzić sobie z przebarwieniami i wystającymi żyłami? Gabinety medycyny estetycznej mają w swojej ofercie wiele zabiegów regenerujących, dogłębnie odmładzających skórę dłoni i poprawiających jej wygląd. Sprawdź, w jaki sposób walczyć z efektami starzenia się dłoni.

Zabiegi profesjonalne na dłonie. Jak odmłodzić dłonie i usunąć przebarwienia?
Autor: Thinkstockphotos.com W ofercie gabinetów medycyny estetycznej znajduje się wiele zabiegów na dłonie. Za zadanie maja nie tylko odmłodzić skórę dłoni, ale także zlikwidować przebarwienia, które nierzadko są źródłem kompleksów.

Spis treści

  1. Zabiegi na przebarwienia skóry dłoni
  2. Zabiegi na wystające żyły i kościstość dłoni
  3. Zabiegi regenerujące skórę dłoni

Wygląd dłoni szybko ujawnia, czy dbamy o nie latem, gdy są wystawione na działanie promieniowania UV i w zimie, gdy narażamy ręce na kontakt z niską temperaturą, a w pomieszczeniach na działanie suchego powietrza. Najbardziej narażone są dłonie osób, które wykonują swoją pracę w trudnych warunkach atmosferycznych, często na świeżym powietrzu, a także ci, których dłonie mają częsty kontakt z chlorowaną wodą, detergentami.

Efektem oddziaływania tych wszystkich czynników, jest przede wszystkim przyspieszone starzenie się dłoni. Skóra na dłoniach nie zawiera gruczołów łojowych i ma bardzo cienką tkankę tłuszczową. W związku z tym jest pozbawiona ochronnej warstwy natłuszczająco–nawilżającej, co przyczynia się do jej szybszego starzenia. Z wiekiem skóra dłoni, szybciej niż w pozostałych okolicach, traci sprężystość, jędrność i staje się cienka. Następuje zanik mięśni i podskórnej tkanki tłuszczowej, co powoduje, że przez skórę prześwitują naczynia krwionośne, ścięgna i zarysy kości śródręcza, a dłonie wyglądają na wychudzone.

Jeśli zależy nam, aby utrzymać wygląd młodych dłoni na dłużej, możemy przyjrzeć się zabiegom medycyny estetycznej, skoncentrowanym właśnie na tym rejonie ciała. Dzięki nim możemy pozbyć się przebarwień, ograniczyć widoczność żył, nawilżyć, ujędrnić i zregenerować skórę. Zabiegi są mniej lub bardziej ingerujące w tkankę, zazwyczaj dla zadowalającego efektu należy wykonać ich serię. Należyta pielęgnacja skóry, szczególnie skóry dłoni wymaga systematyczności, a jej kondycję możemy w znacznej mierze poprawić w domu, pamiętając o regularnym smarowaniu kremem. Na dłonie możemy stosować te kosmetyki, które stosujemy na twarz – peelingi, kremy czy olejki, ważne jest też, aby chronić je kremem z filtrem w czasie ekspozycji na słońce.

Zabiegi na przebarwienia skóry dłoni

Przebarwienia są typowym objawem starzenia się skóry, związanym również z działaniem promieni UV. Nie jest łatwo pozbyć się ich za pomocą peelingu, gdyż procesy odbudowy skóry dłoni są bardzo powolne ze względu na ciągłe ich podrażnianie. Lepiej zadziała bardzo głęboki peeling punktowy (np. Only Touch), czyli skoncentrowany roztwór kwasu trójchlorooctowego, kwasu cytrynowego i kwasu askorbinowego. Kwasy całkowicie regenerują skórę, jednak stosuje się je punktowo, na miejsca o średnicy mniejszej niż 1 cm.

Zabieg Only Touch - nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie ma też wielu przeciwwskazań – są to głównie alergie skórne na kwasy, stany zapalne skóry i ciąża, jego koszt to ok. 200 zł.

Zabieg Mini Lift - w pierwszym etapie ręce są smarowane kremem, który pobudza pracę mięśni i przyspiesza krążenie krwi. Skóra dłoni staje się zaczerwieniona i podatna na wchłanianie aplikowanych na tym etapie olejków na bazie witaminy E, które odżywiają i rozjaśniają skórę. Jest to zabieg całkowicie bezinwazyjny i kosztuje ok. 100 zł.

Laser na przebarwienia - jest to stosunkowo łatwy zabieg, ze względu na płytkość skóry dłoni. Ten zabieg nazywany jest czasem fotoodmładzaniem, oprócz pozbywania się pigmentu, ma też działanie pobudzające produkcję kolagenu i elastyny. Przed zabiegiem należy chronić dłonie przed działaniem promieni UV przez co najmniej 4 tygodnie (skóra nie może być opalona), dlatego zaleca się, żeby przeprowadzać go w okresie zimowym, kiedy łatwiej uchronić jest skórę przed słońcem. Przed zabiegiem nie powinno się też używać peelingów mechanicznych i enzymatycznych oraz pić napojów z dodatkiem ziół fotouczulających (np. dziurawiec, rumianek i nagietek).

Ceny zabiegów laserowych rozpoczynają się od 300 zł.

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są: ciąża, ciemny fototyp skóry, opalona skóra, nowotwór skóry, tatuaż, egzema, przyjmowanie preparatów z estrogenem oraz stosowanie maści i kremów z retinoidami. Sam zabieg jest bezbolesny, polega na przykładaniu do skóry głowicy emitującej promienie i trwa ok. 20 min. Po zabiegu skóra zaczyna się złuszczać, należy ją wtedy natłuszczać kremami i pozwolić na całkowite łuszczenie i odsłonięcie jaśniejszej i młodszej warstwy. Najlepiej wykonać trzy zabiegi fotoodmładzania, w odstępie 3 tygodni. Między zabiegami również należy chronić dłonie przed słońcem.

Fototerapia BBL - zabieg wykorzystujący energię świetlną, która rozgrzewa skórę i pobudza produkcję kolagenu. Efektem jest rozjaśnienie przebarwień, szczególnie przebarwień posłonecznych. Po zabiegu przebarwienia ciemnieją, a po dwóch dniach znikają. Po zabiegu należy stosować krem z filtrem.

Zabiegi na wystające żyły i kościstość dłoni

Skleroterapia - zabieg ten polega na wstrzyknięciu substancji powodującej stan zapalny wewnętrznej błony naskórka. Prowadzi to do obkurczania i sklepiania się ścianek żył, przez co stają się mniej widoczne. Skleroterapia nie wymaga znieczulenia, wkłucia wykonywane są bardzo cienkimi igłami, a cały zabieg trwa ok. 10 min. Po zabiegu, przez kilka dni należy nosić na dłoni opaskę uciskową, a przez jeden dzień nie wolno moczyć dłoni. Na efekty trzeba poczekać od 2 do 4 tygodni, a zabieg można dla lepszego efektu powtórzyć po 3 - 4 tygodniach.

Jeden zabieg kosztuje ok. 300 zł.

Skleroterapia jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna, stosowana w medycynie w leczeniu żylaków. Przeciwwskazania do wykonania zabiegu to: miejscowe infekcje, przebyte zapalenia żył, zaawansowana miażdżyca, obrzęki kończyn, choroby autoimmunologiczne, nowotwory oraz ciąża.

Zabieg hydrobalans -  polega on na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego w głębokie warstwy skóry, co pogrubia grzbiet dłoni, dzięki czemu stają się mniej kościste, a skóra jest napięta i wyrównana. Zabieg może wydawać się podobny do mezoterapii, jednak w tym przypadku kwas hialuronowy wstrzykiwany jest dużo głębiej, a jego żelowa formuła opóźnia wchłanianie kwasu, przez co efekty utrzymują się dłużej.

Zabieg kosztuje ok. 600 zł, rekomendowana jest seria kilku zabiegów.

Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie skóry żelem, czas trwania to 10-30 min., a efekty wypełnienia i jędrności widoczne są od razu. Po serii trzech zabiegów efekt powinien utrzymywać się przez półtora roku. Przeciwwskazania do zabiegu: stany zapalne skóry, uczulenie na kwas hialuronowy, nowotwór, choroby autoimmunologiczne i ciąża.

Zabiegi regenerujące skórę dłoni

Mezoterapia igłowa z kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy wstrzykiwany w skórę zmniejszy widoczność naczyń, ścięgien, pobudzi produkcję kolagenu i nawilży skórę. Oprócz kwasu hialuronowego, składnikami specjalnego koktajlu są retinol i witamina C, które mają na celu dodatkowo opóźnić proces starzenia, napiąć i ujędrnić skórę. Przed zabiegiem zalecane jest stosowanie suplementów diety z witaminą K, w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych. Podczas zabiegu wykonuje się kilkanaście płytkich wkłuć, które nie są bolesne. Zaczerwienia powstałe w wyniku wkłuć znikają przez okres do trzech dni. Aby efekt mezoterapii się utrzymywał, zabieg należy powtarzać co miesiąc.

Termolifting - zabieg polega na emisji promieniowania podczerwonego, co prowadzi do rozgrzania tkanki skórnej na odpowiedniej głębokości. Skutkiem jest skurczenie włókien kolagenu i ściągnięcie, wygładzenie skóry i redukcja zmarszczek.

Jeden zabieg kosztuje ok. 400 zł.

Na efekty termoliftingu trzeba czekać przez kilka miesięcy. Zaleca się wykonanie jednego zabiegu, profilaktycznie, przed ukończeniem 35 lat. Osoby starsze powinny wykonać serię zabiegów.

Karboksyterapia - zabieg polega na wprowadzaniu dwutlenku węgla pod skórę, co powoduje wrażenie niedotlenienia tkanki i w efekcie zwiększenie ukrwienia, czyli odżywienia skóry. Poprawia się mikrokrążenie, stymulowana jest produkcja nowego kolagenu i skóra staje się jędrniejsza i młodsza. Karboksyterapia stosowana jest też na twarz przy redukcji zmarszczek, a także na ciało, w szczególności w leczeniu cellulitu i rozstępów.

Zabieg powinno powtórzyć się ok. 6 razy, każdy z nich kosztuje ok. 100 – 150 zł.

Uniwersalność zabiegu jest jedną z jego największych zalet i przyczyną coraz większej popularności. Karboksyterapia wiąże się z lekkim dyskomfortem podczas rozprowadzania gazu pod skórą. Na ostateczne efekty trzeba czekać od 1 do 3 miesięcy. Przeciwwskazaniami do zabiegu karboksyterapii są: stany zapalne, ciąża, nowotwór, choroby autoimmunologiczne, choroby serca i płuc oraz terapia inhibitorami anhydrozy węglanowej.

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Polega on na pobraniu krwi i wydzieleniu z niej osocza, które następnie wstrzykiwane jest w skórę metodą podobną do mezoterapii. Osocze wpływa korzystnie na odbudowę skóry, stymuluje produkcję nowego kolagenu oraz nowych naczyń krwionośnych.

Zabieg kosztuje ok. 1000 zł.

Zabieg poprawia elastyczność i napięcie skóry, wyraźnie ją wygładzając. Skóra jest lepiej ukrwiona a jej koloryt ujednolicony. Przeciwwskazaniami do zabiegu są: choroby krwi, nowotwór oraz ciąża.