Termolifting RF i Thermolifting Zaffiro - skuteczne zabiegi ujędrniajace skórę

2017-04-04 10:33

Termolifting to nieinwazyjny zabieg wykorzystujący ciepło do stymulowania produkcji kolagenu w skórze. Termolifting promieniowaniem IR nazywany jest Thermoliftingiem Zaffiro, drugim wariantem jest termolifting za pomocą fal radiowych. Efekty tych zabiegów porównywane są do efektów chirurgii plastycznej.

Termolifting
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Na czym polega Thermolifting Zaffiro?
 2. Thermolifting Zaffiro - przebieg
 3. Na czym polega termolifting RF?
 4. Termolifting RF – przebieg
 5. Efekty termoliftingu
 6. Przeciwwskazania do zabiegów

Termoliftingiem nazywamy zabieg, którego celem jest podgrzanie głębokich warstw skóry do temperatury wpływającej na obkurczanie się włókien kolagenu. Można to osiągnąć na różne sposoby, a najbardziej popularne są termoliftingi za pomocą promieniowania podczerwonego IR, czyli Thermolifting Zaffiro oraz za pomocą fal radiowych RF. Chociaż technologie wykorzystywane przy tych zabiegach są różne, stymulacja produkcji kolagenu za pomocą ciepła daje porównywalne efekty.

Na czym polega Thermolifting Zaffiro?

Thermolifting Zaffiro jest zabiegiem bezpiecznym, bezbolesnym i nieinwazyjnym. Obecny w gabinetach medycyny estetycznej w Polsce od 2009 r., jest coraz bardziej popularny ze względu na minimalne skutki uboczne oraz efekty widoczne od razu po zabiegu i utrzymujące się nawet przez dwa lata.

Termolifting polecany jest osobom z objawami starzenia się skóry – utratą elastyczności i gęstości skóry, wiotkością i obwisaniem. Warto robić go też po intensywnej ekspozycji na słońce np. po powrocie z wakacji, ponieważ promienie UV wpływają destrukcyjnie na strukturę skóry i powodują jej przedwczesne starzenie. Jeden zabieg powinno wykonać się profilaktycznie między 25 a 35 rokiem życia, aby opóźnić proces osłabiania włókien kolagenowych.

Zabieg Zaffiro to nazwa technologii polegającej na wykorzystaniu promieniowania podczerwonego IR do nagrzewania głębokich warstw skóry do temperatury 65° C. Wysoka temperatura powoduje skurczenie się i wzmocnienie włókien kolagenu i elastyny, co od razu daje efekt napięcia i zagęszczenia skóry oraz wygładzenia zmarszczek. Pobudzona zostaje też produkcja nowego kolagenu, a wraz z zabiegiem rozpoczyna się proces aktywnej odbudowy i regeneracji skóry, trwający ok. pół roku. Tak dogłębne i długofalowe odmładzające działanie zabiegu ma szansę utrzymać się przez lata. Termolifting wykonuje się często na twarzy i szyi, można go też stosować na inne partie ciała – brzuch, uda, ramiona, biust i dłonie, wszędzie tam gdzie istnieje problem ze skórą wiotką i obwisłą.

Thermolifting Zaffiro - przebieg

Przed zabiegiem powinno zadbać się o nawilżenie skóry, warto też stosować preparaty z witaminą C, witaminą A i witaminą E, aby wzmocnić efekty zabiegu. Thermolifting Zaffiro może być wykonywany na wszystkich typach skóry, również na skórze opalonej i naczynkowej.

Najpierw na twarz nakładany jest żel – ma on właściwości chłodzące i nawilżające oraz pomaga w prowadzeniu głowicy. Głowica najpierw schładza zewnętrzną warstwę skóry, a następnie emituje promieniowanie IR, podgrzewające głębokie warstwy. Podczas zabiegu odczuwalne jest ciepło, jednak nie powinno ono powodować bólu i większego dyskomfortu. Po emisji promieniowania, twarz masowana jest coolerem, który dodatkowo schładza skórę.

Zabieg na twarz trwa około 30 min. i kosztuje 800 – 1000 zł. Zabiegi na inne partie ciała kosztują od 600 do 1200 zł.

Wiele gabinetów oferuje na koniec zabiegu aplikację serum lub maseczki z witaminą C, która wspomaga syntezę kolagenu. Efektem ubocznym termoliftingu może być zaczerwienienie skóry utrzymujące się do kilku godzin. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są od razu, na pełną regenerację skóry trzeba poczekać jednak kilka miesięcy. W przypadku widocznych objawów starzenia, potrzebna będzie seria 4 zabiegów wykonywanych co 2 – 4 tygodnie. W przypadku problematycznych i większych partii ciała, takich jak uda czy brzuch, potrzebnych może być aż 8 zabiegów. Efekty po takiej serii powinny utrzymywać się ok. 2 lata.

Na czym polega termolifting RF?

Cel termoliftingu RF jest dokładnie taki sam, jak w przypadku Thermoliftingu Zaffiro, czyli podgrzanie skóry, skurczenie się włókien kolagenowych oraz stymulacja produkcji nowego kolagenu. Główna różnica polega na sposobie wywoływania ciepła, w tym przypadku jest ono wytwarzane za pomocą fal radiowych o częstotliwości od 300 kHz do 1 MHz, które docierają do 2 cm w głąb skóry. Kolejną różnicą jest temperatura, ta osiągana za pomocą fal radiowych jest niższa niż w przypadku promieniowania podczerwonego i sięga maksymalnie 45° C. Tak samo jak Thermolifting Zaffiro, termolifting RF stosowany może być zarówno na twarz jak i inne części ciała.

Termolifting RF – przebieg

Podczas termoliftingu falami radiowymi lekarz przykłada głowicę emitującą fale do skóry. Głowica posiada też funkcję chłodzącą, aby zbalansować odczucia ciepła. Na aparaturze wyświetla się dokładna temperatura skóry oraz głębokość sięgania fal, dzięki czemu osoba wykonująca zabieg ma kontrolę nad bezpieczeństwem zabiegu i na bieżąco może niwelować wszelkie uczucia dyskomfortu, zmniejszając częstotliwość fal.

Termolifting falami radiowymi jest tańszy od Thermoliftingu Zaffiro, jednen zabieg kosztuje od 100 do 250 zł.

Zabieg wykonany profesjonalnie powinien przebiegać bezboleśnie. Osoby o wrażliwej skórze mogą odczuć nieznaczne skutki uboczne termoliftingu, czyli rumień i obrzęk, które jednak powinny zniknąć w przeciągu kilku godzin. Czas trwania zabiegu to ok. 45 min., a rekomendowana seria powinna składać się z co najmniej 4 zabiegów wykonywanych co tydzień.

Efekty termoliftingu

Efekty termoliftingów przedstawiają się bardzo podobnie. Obydwa charakteryzują się natychmiastowym efektem napięcia skóry oraz długofalowym efektem regeneracji.

Efekty zabiegu na twarzy i szyi:

 • zwiększenie elastyczności i napięcia skóry,
 • poprawa gęstości skóry,
 • poprawa owalu twarzy,
 • podniesienie policzków i powiek,
 • zmniejszenie „worków” pod oczami,
 • napięcie skóry na szyi,
 • spłycenie zmarszczek.

Efekty zabiegu na innych partiach ciała:

 • poprawa napięcia skóry brzucha po ciąży,
 • ujędrnienie biustu,
 • napięcie obwisłej skóry na ramionach, kolanach i udach,
 • poprawa gęstości skóry dłoni.

Przeciwwskazania do zabiegów

Przeciwwskazania do zabiegów termoliftingu to: nadciśnienie, zaburzenia krzepliwości krwi, rozrusznik serca, choroby zakaźne, stany zapalne skóry, epilepsja, cukrzyca, nowotwór, choroby autoimmunologiczne, użycie wypełniaczy lub botoksu na miesiąc przed zabiegiem, użycie metalowych implantów w miejscu zabiegu, ciąża i karmienie piersią.