Lipofilling piersi, czyli zabieg powiększania biustu tłuszczem
Lipofilling piersi to zabieg chirurgiczny, która polega na powiększeniu piersi poprzez uzupełnienie ich własną tkanką tłuszczową. Tym sposobem możemy stracić kilka centymetrów tam, gdzie jest ich za dużo i zyskać kilka tam, gdzie ich potrzebujemy. Jak przebiega zabieg i jakich efektów możemy się po nim spodziewać?
Spis treści
- Czym jest lipofilling piersi?
- Jak przebiega zabieg lipofillingu piersi?
- Jakie są efekty lipofillingu piersi?
- Jakie są wady lipofillingu piersi?
- Jakie są przeciwwskazania do lipofillingu piersi?
Czym jest lipofilling piersi?
Lipofilling piersi, inaczej lipomodeling piersi to alternatywa dla bardziej inwazyjnego sposobu powiększania piersi poprzez wszczepienie implantów. Niewątpliwą zaletą metody jest fakt, że do zabiegu stosuje się materiał w pełni naturalny, więc ryzyko reakcji alergicznych jest zminimalizowane. Dodatkowo lipofillling oznacza również odessanie tkanki tłuszczowej z miejsc, które często bywają problematyczne, jak np. fałdy brzucha, czy biodra.
Lipofilling pozwala na wymodelowanie i niewielkie powiększenie piersi. Możemy go również stosować do wyrównania asymetrii piersi - mówi specjalista chirurgii plastycznej dr Daria Charytonowicz z Kliniki Dr Szczyt.
Jak przebiega zabieg lipofillingu piersi?
Pierwszym etapem zabiegu lipofillingu piersi jest liposukcja, czyli odessanie tłuszczu. Przy znieczuleniu ogólnym w tkankę tłuszczową wstrzykiwany jest roztwór soli fizjologicznej, lidokainy i adrenaliny, który zmiękcza tłuszcz i powoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych. Następnie na skórze robione są nacięcia, przez które odsysany jest tłuszcz.
Kolejny etap to przygotowanie pobranej tkanki tłuszczowej. Tkanka jest odwirowywana - w ten sposób woda i obumarłe komórki zostają odseparowane od komórek macierzystych i pełnowartościowych komórek tłuszczowych. Dzięki obecności żywych komórek macierzystych tkanka szybciej się regeneruje, a stan skóry jest lepszy. Ostatni etap zabiegu to przeszczep przygotowanego tłuszczu. Tłuszcz wprowadzany jest pod skórę za pomocą bardzo cienkich kaniuli (wenflonów) tzw. cienkie pasma wstrzykiwane są pomiędzy skórę a gruczoł, piersiowy pod gruczoł, do mięśnia piersiowego i wokół piersi. Cały zabieg odbywa się w ciągu jednego dnia.
W pierwszym etapie powiększania piersi tłuszczem pobieramy tkankę tłuszczową, najczęściej metodą liposukcji laserowej lub ręcznie, ze wskazanej okolicy ciała pacjentki, zwykle jest to brzuch lub uda. Następnie po odpowiednim przygotowaniu, podajemy ją do piersi. Robimy to przez małe dziurki, dzięki czemu operacja nie pozostawia blizn w okolicy piersi - wyjaśnia dr Daria Charytonowicz z Kliniki Dr Szczyt.
Przeczytaj także: Operacje plastyczne piersi. Zabiegi pomniejszenia, podniesienia, powiększenia piersi
Jakie są efekty lipofillingu piersi?
Lipofilling piersi powoduje nie tylko ich powiększenie, ale i ujędrnienie. Piersi po zabiegu wyglądają naturalnie. Dobry lekarz powinien też poprzez ten zabieg poradzić sobie z odpowiednim wymodelowaniem piersi, np. zlikwidowaniem ich asymetrii. Lipofilling piersi może być też stosowany u kobiet, które potrzebują rekonstrukcji piersi np. po mastektomii. Dodatkowo, dzięki liposukcji można liczyć na efekt wyszczuplenia w miejscach, skąd pobierany jest tłuszcz. Wybrać można jedno, najbardziej problematyczne miejsca albo też pobrać tkankę z różnych obszarów ciała i w ten sposób odchudzić je kompleksowo.
Po zabiegu lipofillingu piersi około 25 proc. przeszczepionej tkanki jest stopniowo wchłaniane przez organizm. Reszta powinna zostać w nowym miejscu na stałe. Zabieg warto powtórzyć po 6 miesiącach.
Lipofilling piersi jest to również dobre rozwiązanie dla kobiet, które obawiają się poważnej operacji wszczepienia implantów piersi, a chcą powiększyć ich rozmiar i zobaczyć natychmiastowe efekty.
Przeczytaj także: Mammoplastyka - zabieg zmniejszania piersi. Na czym polega mammoplastyka?
Jakie są wady lipofillingu piersi?
Lipofilling umożliwia powiększenie piersi tylko o jeden rozmiar. Tłuszcz, jako żywa tkanka, powinien być podany umiejętnie i w odpowiedniej ilości - zbyt duża spowoduje, że nadmiar nie zostanie wchłonięty, może też prowadzić do zwapnień i zwłóknień. Żeby powiększyć piersi o więcej niż jeden rozmiar, zabieg lipofillingu powinno się przeprowadzić kilkakrotnie. Dodatkowo, metoda nie nadaje się dla osób bardzo szczupłych, które nie będą miały wystarczającej ilości tłuszczu do pobrania - w ich przypadku poleca się raczej wszczepienie implantów, ewentualnie uzupełnienie przeszczepem tłuszczu.
Jak każda operacja, lipofillling wiąże się również z ryzykiem powikłań, choć z reguły nie są one poważne. Możliwe komplikacje to drobne krwiaki, trudno gojące się rany, infekcje, czy zator tłuszczowy. Po zabiegu czeka nas też oczywiście rekonwalescencja, która trwa 4-8 tygodni. I w końcu - zabieg nie należy do najtańszych. Za lipofilling piersi zapłacimy około 9 tysięcy złotych. Cena zależy od stopnia trudności pozyskania tłuszczu, a więc im szczuplejsza pacjentka, tym zabieg będzie droższy.
Główna wada lipofillingu to to, że nie możemy przewidzieć, jaka ilość tkanki tłuszczowej zostanie w piersiach (zwykle jest to ok. 50 proc.) oraz to że nie możemy uzyskać w jednym etapie dużego powiększenia (maksymalnie podajemy 300 ml tłuszczu do jednej piersi) - zaznacza dr Daria Charytonowicz z Kliniki Dr Szczyt.
Jakie są przeciwwskazania do lipofillingu piersi?
Lipofilling to poważny zabieg chirurgiczny, jest więc wiele przeciwwskazań do jego wykonania. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są:
- cukrzyca;
- duszności;
- problemy kardiologiczne;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- wirusowe zapalenie wątroby (WZW);
- niedoczynność tarczycy;
- infekcje ropne skóry.
Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja lekarska i szczegółowa ocena ogólnego stanu zdrowia. Należy wykonać pakiet badań:
- USG piersi,
- badanie EKG,
- badania laboratoryjne, takie jak: morfologia krwi, APTT, grupa krwi,
- czasem badania genetyczne.
Pacjent musi być zdrowy. Dodatkowo przeciwwskazaniem są zmiany w USG piersi (BIRADS 3 i 4) - podkreśla dr Daria Charytonowicz z Kliniki Dr Szczyt.
Dr n.med. Daria Charytonowicz jest specjalistą chirurgii plastycznej. Pracuje w Oddziale Klinicznym Chirurgii Plastycznej CMKP w Warszawie. Jest również nauczycielem akademickim. Wcześniej zajmowała stanowisko rezydenta i doktoranta Kliniki Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, gdzie w 2015 r. uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE) oraz Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (IPRAS). Specjalizuje się w zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej, estetycznej oraz chirurgii ręki.
Polecany artykuł: