Farbowanie włosów w ciąży - czy jest bezpieczne?
Farbowanie włosów w ciąży wciąż wydaje się tematem kontrowersyjnym, chociaż nie potwierdzono wpływu współcześnie używanych farb na zdrowie kobiety i płodu. Warto jednak w czasie ciąży ograniczyć ekspozycję na środki chemiczne, również te, które wchodzą w skład farb.
Spis treści
- Farbowanie włosów w ciąży – czy jest szkodliwe?
- Zabiegi na włosy dla kobiet w ciąży
- Jak bezpiecznie farbować włosy w ciąży?
Ciąża jest stanem szczególnym, podczas którego należy dokładnie przemyśleć i przestudiować pod kątem zdrowotnym wiele decyzji dotyczących diety, zabiegów pielęgnacyjnych i innych aktywności. Farbowanie włosów w ciąży, szczególnie za pomocą farb opartych na środkach chemicznych, jest tematem ciągle wymagającym kompleksowych badań, całkowicie wykluczających ewentualną szkodliwość takiego zabiegu. Podobne wątpliwości można mieć także jeśli chodzi o trwałą ondulację, do której również wykorzystuje się silne środki chemiczne.
Farbowanie włosów w ciąży – czy jest szkodliwe?
Głównym punktem w dyskusji na temat szkodliwości farbowania włosów w ciąży jest obecność amoniaku i innych substancji chemicznych w farbach. Amoniak to związek chemiczny używany szeroko w przemyśle, w dużym stężeniu jest toksyczny i podrażnia skórę i błonę śluzową. Jednak w farbach do włosów występują jego niewielkie ilości, przy czym w branży kosmetycznej panuje tendencja do zmniejszania jego ilości w produktach lub zastępowania go innymi środkami.
Amoniak ma za zadanie rozpulchnić włos i otworzyć jego łuski tak, aby pigment mógł wniknąć trwale w jego wnętrze. To właśnie charakterystyczny zapach amoniaku jest wyczuwalny podczas farbowania włosów i może powodować niemiłe odczucia, szczególnie u kobiet w ciąży. Minimalne ilości amoniaku, które są wdychane, nie powinny jednak stanowić realnego zagrożenia dla matki i dla dziecka.
Farby bez amoniaku, mają w swoim składzie inna substancję – monoetyloaminę (MEA), która w dużych stężeniach również działa toksycznie i drażniąco. Jeśli więc wolimy dmuchać na zimne, należy zastosować się do zasad ostrożności przy farbowaniu włosów. Podobne dylematy dotyczyć mogą zabiegu trwałej ondulacji. Nie jest ona wskazana kobietom w ciąży, ze względu na silne środki chemiczne używane przy zabiegu, mogą one drażnić kobietę i powodować złe samopoczucie, np. nudności czy zawroty głowy. Dodatkowo są to środki silnie uczulające.
- Zrezygnuj z farbowania włosów, jeśli zauważyłaś, że skóra głowy zrobiła się nadwrażliwa lub bezpośrednio na skórze pojawiły się podrażnienia, ranki. Amoniak z pewnością zaogni zmiany na skórze, może także spowodować silne pieczenie. W takim przypadku, przed planowanym farbowaniem, należy wyleczyć wszelkie podrażnienia i zadbać o dobry stan skóry.
Zabiegi na włosy dla kobiet w ciąży
W trakcie ciąży możemy wybrać się do salonu fryzjerskiego na profesjonalną pielęgnację włosów. Nie zaszkodzą nam maseczki, odżywki i olejki, które mogą znacząco poprawić kondycję włosów. Bezpieczne jest też keratynowe prostowanie włosów, które wzmacnia ich strukturę i ułatwia układanie.
Jak bezpiecznie farbować włosy w ciąży?
Jeśli zależy ci na pozbyciu się odrostów czy pokryciu siwizny, lepiej udać się do salonu fryzjerskiego. Salony muszą być dobrze wentylowane, pracujący tam personel nie może być wystawiony na długotrwałe wdychanie amoniaku i innych substancji, także klienci są mniej narażeni na nieprzyjemne, drażniące zapachy.
Odradzane jest farbowanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży.
O tym, że spodziewasz się dziecka, należy wcześniej uprzedzić fryzjera, który dobierze farbę o jak najmniejszej zawartości amoniaku. Warto jak najbardziej skracać czas ekspozycji na farbę – np. zamiast farbować całe włosy, wybrać refleksy lub tylko pokrycie odrostów. Poproś także o miejsce przy oknie lub dobrze wentylowane, by jak najbardziej ograniczyć przykre zapachy.
Fryzjer powinien zminimalizować czas farbowania ograniczając się do koniecznych zabiegów, np. pokrycia odrostu. Zmniejszy to możliwość podrażnienia i reakcji alergicznej, co w ciąży jest bardziej prawdopodobne, gdyż skóra jest wtedy dużo wrażliwsza niż zwykle.
- Jeśli chcesz koloryzację wykonać w warunkach domowych, pamiętaj przede wszystkim o rękawiczkach i odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, w którym będziesz farbować włosy. Istnieje jeszcze jedno delikatne przeciwwskazanie do farbowania włosów w ciąży – włosy mogą zareagować zupełnie inaczej niż zwykle, a efektów zabiegu nie można do końca przewidzieć. Wprawdzie nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia, ale niedopasowany kolor może skutecznie zepsuć humor.
Polecany artykuł: