PRZEBARWIENIA po ciąży - jak sobie z nimi radzić

2009-02-04 15:33

Przebarwienia po ciąży to zmora ponad połowy młodych mam. Nie są groźne, ale szpecą, dlatego po połogu warto z nimi walczyć, stosując specjalne peelingi i kremy wybielające. Na efekty rozjaśniania przebarwień trzeba czasem poczekać nawet kilka tygodni.

Dbaj o urodę w ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com Dbaj o urodę w ciąży Choć teraz czujesz się raczej jak hipopotam, nadal przecież jesteś kobietą. Jeszcze przed porodem koniecznie idź do fryzjera czy do kosmetyczki, kup sobie nowe perfumy albo zrób sobie domowy seans piękności. To skutecznie poprawia nastrój nawet w ciąży. Atrakcyjny wygląd jest też jednym ze sposobów zapobiegających baby blues (czyli poporodowemu obniżeniu nastroju). Gdy po porodzie spojrzysz w lustro, zamiast wymęczonej matki Polki – ujrzysz w nim zadbaną, dobrze ostrzyżoną kobietę.

Spis treści

  1. Preparaty do likwidowania przebarwień
  2. Jesień to najlepsza pora na usuwanie przebarwień po ciąży

Skóra przyszłej mamy jest bardziej wrażliwa na działanie promieni UV, stąd skłonność do przebarwień. A przyczyną tej zwiększonej wrażliwości są zaburzenia hormonalne – pod wpływem zwiększonej ilości estrogenów część melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę, pracuje dużo intensywniej niż przed ciążą. Wystarczy nawet kilka godzin na słońcu bez kremu z filtrem, by pojawiły się plamy.

Typowa dla ciąży jest ostuda – rozległe jasno- lub ciemnobrązowe plamy na twarzy. Nadmiar barwnika gromadzi się zwykle wokół ust, na czole i skroniach, a zmiany pojawiają się symetrycznie po obu stronach twarzy. Dlatego ostudę czasami nazywa się również „maską ciążową”, bo kobieta nią dotknięta wygląda, jakby założyła maskę. Przebarwienia mogą pojawić się również na dłoniach, dekolcie, a także na ramionach.

Preparaty do likwidowania przebarwień

Preparaty wybielające możesz zacząć stosować dopiero po połogu, gdy gospodarka hormonalna organizmu wróci już do normy. Najłagodniejszym i najtańszym sposobem likwidacji przebarwień są preparaty wybielające, przeznaczone do użytku domowego. Dzieli się je na dwa rodzaje – silniejsze, do nakładania punktowo (czyli bezpośrednio na plamy) i słabsze, do nakładania na całą twarz. Niektóre stosuje się na dzień, inne tylko na noc, jeszcze innych można używać dwa razy dziennie (dokładna instrukcja zawsze znajduje się w dołączonej ulotce). Oprócz tego są też specjalne peelingi wybielające, które wspomagają kurację kremem albo serum. Takie kosmetyki są bezpieczne i nadają się do każdego typu cery. W ich składzie są zwykle związki złuszczające naskórek i rozjaśniające – najczęściej pochodne witaminy A, witamina C, kwasy (owocowe, glikolowy, azelainowy) czy hydrochinon w stężeniu od 1 do 4 proc. Wiele firm opracowało też własne receptury wybielające.

Jesień to najlepsza pora na usuwanie przebarwień po ciąży

Wybielanie kremem może zająć od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Zwykle daje dobre efekty, pod warunkiem że chronisz twarz dodatkowo kosmetykiem z filtrem o faktorze co najmniej SPF 30. Jeśli stosujesz krem wybielający na całą twarz, filtr powinien znajdować się w podkładzie, jeśli zaś używasz tylko preparatów o działaniu miejscowym, filtr musi być w kremie na dzień. Gdy specyfik wybielający nakładasz wyłącznie na noc, w dzień twarz też musi być chroniona filtrem. Najlepszą porą na kurację jest jesień, kiedy słońce nie świeci już zbyt mocno. Preparaty wybielające do użytku domowego mają jeden minus: działają wyłącznie na przebarwienia znajdujące się w naskórku, nie usuwają zaś plam, które usytuowały się głębiej – na granicy skórnonaskórkowej, bądź w skórze właściwej. Dlatego zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się z dermatologiem, by ocenił rodzaj przebarwień. Być może konieczna będzie też kuracja w gabinecie.

miesięcznik "M jak mama"