Na zmarszczki: kosmetyki i makijaż maskujący

2014-11-14 11:31

Zmarszczki cię denerwują i chcesz ich się pozbyć? Jeśli boisz się zastrzyków, możesz walczyć ze zmarszczkami sama przy użyciu serum lub kremów i maskować je odpowiednim makijażem. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się zmarszczek bez pomocy inwazyjnych zabiegów.

Na zmarszczki: kosmetyki i makijaż maskujący
Autor: Thinkstockphotos.com Jeśli boisz się zastrzyków, możesz walczyć ze zmarszczkami sama przy użyciu serum lub kremów i maskować je odpowiednim makijażem.

Spis treści

  1. Skuteczne składniki kremów na zmarszczki
  2. Jaki makijaż ukryje zmarszczki

Zmarszczki potrafią pojawić się już przed trzydziestką, dlatego wszystkie sposoby na zmarszczki są mile widziane. Wprawdzie dobry krem nie rozprostuje zmarszczek, ale spowolni proces starzenia się skóry - nawilży ją, napnie i uodporni na szkodliwy wpływ środowiska. A makijaż? Zakamufluje to, co dodaje ci lat.

Skuteczne składniki kremów na zmarszczki

Producenci kosmetyków wymyślają coraz oryginalniejsze nazwy nowych składników. Ale tak naprawdę na skórę działa tylko kilka substancji. Przede wszystkim jest to witamina A przyśpieszająca odnowę naskórka. Dzięki niej stare komórki są szybko zastępowane nowymi, wyprodukowanymi w warstwie podstawnej. W kremach znajdziesz ją w postaci retinolu, retinalu lub palmitynianu witaminy A. Dwie pierwsze substancje są najskuteczniejsze, ale mogą podrażniać cerę wrażliwą. Starzejącej się skórze świetnie robią kremy z witaminą C, która wzmacnia włókna kolagenu i ściany naczyń. Jest dobrym przeciwutleniaczem - chroni wnętrze komórki przed wolnymi rodnikami. Współpracuje z witaminą E odpierającą atak wolnych rodników na błonach komórkowych. W kosmetykach przeciwzmarszczkowych szukaj też kwasu liponowego - przeciwutleniacza stymulującego odnowę komórek skóry. Inne pomocne substancje to: kwasy owocowe (złuszczając komórki, wygładzają i rozjaśniają naskórek), fitohormony (chronią przed wolnymi rodnikami i nawilżają), koenzym Q10 (pobudza metabolizm komórek, jest przeciwutleniaczem).

Jaki makijaż ukryje zmarszczki

Jeśli chcesz ukryć zmarszczki, zrezygnuj z silnie kryjącego podkładu, bo kosmetyk wejdzie w bruzdy i tylko je podkreśli. Na pewno nie sprawdzą się też podkłady brązujące - ciemny kolor dodaje lat. Wybierz kosmetyk o jak najlżejszej konsystencji, w kolorze o ton jaśniejszym od barwy twarzy. Możesz też wypróbować podkłady liftingujące. Zawierają one mikrosfery lub białka roślin, które napinają skórę na kilka godzin. Uwaga: nie nadają się raczej do cery suchej! Same zmarszczki pomaluj jeszcze jaśniejszym podkładem niż resztę twarzy lub takim samym korektorem. Podziała to na nie trochę jak czapka niewidka. Jeśli nie chcesz używać podkładu, kup specjalną rozświetlającą bazę pod makijaż. Tego typu produkty znajdują się najczęściej w ofercie marek z nieco wyższej półki. Nie widać w nich pojedynczych drobinek, zamiast tego dają efekt rozświetlającej mgły. To istotna różnica, bo tylko takie kosmetyki rozświetlające kamuflują zmarszczki, odbijając światło. Samotna, wyraźnie oddzielająca się drobinka świecąca w zmarszczce podkreśliłaby jej głębokość. Makijaż możesz wykończyć sypkim pudrem, który najlepiej dopasuje się do powierzchni skóry. Pamiętaj, żeby wybierać pudry o jak najmniejszych drobinach. Bardzo starannie pomaluj oczy, zwłaszcza jeśli masz opadające powieki. Nad załamaniem każdej z nich połóż nieco więcej cienia pośredniego, natomiast zewnętrzny kącik oka pomaluj, kierując aplikator ku górze. Nie używaj perłowych cieni. Przy zmarszczkach znacznie lepiej sprawdzą się matowe. Z wiekiem kontur ust może się lekko zacierać, kup więc konturówkę. Powinna być tylko nieco ciemniejsza niż skóra. Na obrysowane nią usta połóż pomadkę - najlepiej w kolorze zgaszonej czerwieni albo takiego samego różu. Lepiej zrezygnuj z błyszczyka, bo może wlać się w zmarszczki, a to nie będzie wyglądało najlepiej. Jeśli chcesz, żeby pomadka trzymała się dłużej, użyj specjalnej bazy do ust. Utrwala makijaż i zawiera substancje przeciwstarzeniowe.

miesięcznik "Zdrowie"