Olej marula - właściwości kosmetyczne. Jak stosować olej marula w domowej pielęgnacji?
Olej marula porównywany jest do popularnego oleju arganowego. Jest jednak lżejszy niż olej arganowy, a jego zapach jest zdecydowanie bardziej przyjemny (delikatny, orzechowy). Olej marula ma uniwersalne właściwości, stosuje się go w pielęgnacji ciała i włosów, a nawet delikatnych okolic pod oczami. Ma silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu zwalcza wolne rodniki, działa przeciwzmarszczkowo i odżywczo.
Spis treści
Olej marula tłoczony jest z pestek owoców drzewa marula (Sclerocarya Birrea), które rośnie w Afryce Południowej. Rdzenne mieszkanki tego rejonu ręcznie tłoczą olej z twardych pestek i używają go do pielęgnacji.
Olej marula ma delikatny, orzechowy zapach i lekką konsystencję, dzięki wysokiej zawartości kwasu oleinowego. Kupić go można w delikatesach i eko-sklepach internetowych, cena to ok. 30 zł za 30 ml oleju. Olej jest bardzo trwały i przy odpowiednim przechowywaniu zachowa swoje właściwości na długo, dlatego trzymaj go w chłodnym i suchym miejscu.
Właściwości kosmetyczne oleju marula
W składzie oleju marula znajdują się kwasy tłuszczowe omega – 9, witamina C, witamina E i flawonoidy. Wszystkie te składniki znane są ze swoich właściwości kosmetycznych. Kwasy tłuszczowe zapewniają odpowiednie nawilżenie skóry, a witamina C rozświetla skórę, łagodzi stany zapalne i jest silnym przeciwulteniaczem. Witamina E i flawonoidy mają działanie przeciwstarzeniowe i regenerujące, dodatkowo flawonoidy stosowane są w kuracjach antytrądzikowych. Ta mieszanka dobroczynnych składników sprawia, że olej marula chroni skórę przed promieniowaniem UV, wspomaga syntezę kolagenu i wpływa korzystnie na odbudowę skóry.
Oleju marula powinny używać osoby borykające się z przebarwieniami i stanami zapalnymi skóry. Olej marula jest odpowiedni do codziennej pielęgnacji skóry twarzy, również w okolicach oczu, świetnie sprawdzi się w kuracjach odmładzających skórę. Ze względu na lekką konsystencję olej bardzo szybko się wchłania i nie zatyka porów. Sprawdzi się też w walce z rozstępami i cellulitisem. Podobnie jak olej kokosowy, olej marula stosować można również na włosy – regularnie wcierany w końcówki nawilży je, wzmocni i wygładzi. Nie trzeba się martwić o nadmierne obciążenie włosów - używać go mogą też posiadacze cienkich włosów.
Domowa pielęgnacja olejem marula
- Pielęgnacja twarzy
Kilka kropel oleju marula rozprowadź na oczyszczonej skórze twarzy, a następnie nałóż krem – olej ułatwi wchłanianie się kremu. Można też zmieszać olej z kremem tuż przed aplikacją. Olej marula sprawdzi się też w demakijażu wieczornym – nałóż olej na wacik i przetrzyj nim twarz, następnie zastosuj żel lub inny produkt do demakijażu, który najczęściej używasz. Olej fantastycznie usunie pozostałości kosmetyków używanych w ciągu dnia.
- Pielęgnacja skóry
Olej marula dodaj do kąpieli, możesz zmieszać go z naturalnym olejkiem eterycznym. Wmasuj olej w miejsca, w których pojawia się cellulitis lub rozstępy, odbudowujące i regenerujące właściwości oleju pomogą w walce z tymi problemami. Oleju używaj do pielęgnacji dłoni i stóp, wcierając go w przesuszone miejsca lub łącząc go z kremem nawilżającym.
- Pielęgnacja włosów
Możesz olejować włosy przed umyciem – natrzyj olejem marula włosy na całej długości, na co najmniej godzinę przed myciem. Nie zaszkodzi też jak nałożysz go na całą noc, olej szybko się wchłania i nie zostawia tłustych śladów. Następnie umyj włosy. Kilka kropel oleju marula użyj do wygładzenia suchych końcówek, jako ostatni z etapów stylizacji włosów. Jeśli masz problemy z przesuszoną skórą głowy, codziennie po myciu włosów wmasuj kilka kropel oleju w skórę głowy.