Kosmeceutyki: czym są i jak działają? Kosmeceutyki a dermokosmetyki
Kosmeceutyki - czym są? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, bo kosmeceutyki zaintrygowały wszystkich, którzy na bieżąco śledzą urodowe trendy. Przypisuje się im silniejsze działanie od tradycyjnych kosmetyków, lepszy skład, bardziej leczniczy charakter. Czy należy odłożyć do lamusa ulubione kremy i szampony i zastąpić je kosmeceutycznymi odpowiednikami? Jak działają kosmeceutyki i jaka jest różnica między kosmeceutykami a dermokosmetykami? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Spis treści
Kosmeceutyki: czym są?
Kosmeceutyki można znaleźć na półkach obok kosmetyków w drogeriach, a obok leków w aptekach. Nic więc dziwnego, że u wielu osób zasiały ziarno niepewności. Okazuje się jednak, że właśnie te kategorie produktów mają ze sobą wiele wspólnego.
Kosmeceutyki bowiem łączą w sobie zalety leków oraz kosmetyków. Nazwa powstała z połączenia kosmetyków oraz farmaceutyków (produktów z apteki). Kosmetyki to produkty przeznaczone do upiększania, pielęgnacji lub czyszczenia twarzy, bez różnicy na wiek oraz płeć użytkowników.
Z kolei farmaceutyki to produkty o udowodnionym działaniu leczniczym lub terapeutycznym, które można kupić bez recepty lub na receptę, przeznaczone do użytku zewnętrznego i wewnętrznego, również dla wszystkich użytkowników.
Jak wyjaśnia FDA, czyli Amerykańska Agencja Rządowa do spraw Żywności i Leków, określenie "kosmeceutyk" nie występuje w prawie, a jedynie w opisach producentów. Z tego powodu kosmeceutyk może być zaliczany jako lek lub jako kosmetyk (zazwyczaj to drugie), w zależności od tego, jakie działanie wykazuje.
Kosmeceutyki: jak działają?
Skoro kosmeceutyki i kosmetyki różni głównie nomenklatura, to czy warto ich używać? Tak! Kosmeceutyki są tak łatwo dostępne jak tradycyjne kosmetyki i to jest ich ogromną zaletą. Mają jednocześnie częściowe i ograniczone działanie lecznicze. Mogą być to m.in. kremy, balsamy, szampony, maseczki, odżywki, żele myjące, serum – różnego rodzaju preparaty.
Kosmeceutyki mogą dawać lepsze efekty ze względu na stężone działanie składników aktywnych lub użycie w ich składzie substancji wykorzystywanych w farmacji, oczywiście tych dozwolonych i nieszkodliwych. Oznacza to, że są właściwe dla cięższych przypadków, kiedy tradycyjne kosmetyki nie radzą sobie z problemem, ale nie jest wymagane wspomaganie się lekami. Kosmeceutyki są bezpieczne i odpowiednie dla osób, którym zależy na bardziej widocznych efektach. Warto pamiętać, że zazwyczaj są droższe od kosmetyków tradycyjnych.
- jeśli twoja skóra jest dojrzała i chcesz optycznie wygładzić zmarszczki
- jeśli próbujesz pozbyć się łupieżu, zatrzymać łysienie i wypadanie włosów albo siwienie (na rynku kosmeceutyków jest wiele preparatów trychologicznych!) - jeśli masz skórę atopową, skórę trądzikową lub skórę z przebarwieniami.
Kosmeceutyki a dermokosmetyki
Określenie "dermokosmetyki" to połączenie pochodzącego z łaciny słowa "derma" ze słowem "kosmetyki". "Derma" oznacza skórę. Dermokosmetyki nazywa się również kosmetykami aptecznymi, ponieważ początkowo były dostępne jedynie w aptekach. Obecnie, kiedy drogerie często mają własne strefy apteczne, dermokosmetyki można zakupić w większej ilości miejsc. Na rynku można znaleźć marki, które specjalizują się tylko w dermokosmetykach oraz firmy, które mają w swojej ofercie zarówno normalne kosmetyki, jak i serie apteczne. Istota dermokosmetyków oraz kosmeceutyków jest dokładnie taka sama – stworzenie kosmetyków o ograniczonym działaniu leczniczym.
Polecany artykuł: