Paznokcie w ciąży. Właściwa pielęgnacja paznokci w okresie ciąży

2018-09-24 15:07

Kobietom, które spodziewają się dziecka, paznokcie rosną dwa razy szybciej. Oznacza to, że na ich pielęgnację trzeba poświęcić dwa razy tyle czasu, co przed ciążą. Jeden z krążących po forach internetowych „zabobonów” przestrzega, by w ciąży nie malować paznokci, bo emalia wywołuje ciężkie wady wrodzone u dziecka. To mit: w ciąży o paznokcie trzeba dbać tak jak w każdym innym momencie życia.

Paznokcie w ciąży. Właściwa pielęgnacja paznokci w okresie ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com Podczas ciąży należy dbać o paznokcie tak jak w każdym innym momencie życia. Nie musisz rezygnować z wizyt u manikiurzystki i ulubionego lakieru na paznokciach.

Spis treści

  1. Pielęgnacja paznokci w ciąży - w salonie kosmetycznym
  2. Pielęgnacja paznokci podczas ciąży - domowa pielęgnacja
  3. Paznokcie nie lubią:

Paznokcie w ciąży rosną szybciej, bo pod wpływem nadmiaru estrogenów macierz wytwarzająca płytkę paznokciową pracuje intensywniej. Paznokcie rosną więc z szybkością 2–3 mm tygodniowo (przed ciążą najwyżej 1 mm). W dodatku rosną nierówno – najszybciej na środkowym palcu.

Pielęgnacja paznokci w ciąży - w salonie kosmetycznym

Jeśli więc przed ciążą chodziłaś do manikiurzystki, teraz częściej umawiaj się na wizyty. Uprzedź ją jednak, że spodziewasz się potomka, niektóre środki do pielęgnacji paznokci, np. podkład pod lakier czy płyn zmiękczający skórki, mogą cię bowiem teraz uczulać, a ich zapach – wywoływać mdłości. Poza tym w ciąży lepiej nie stosować lakieru zawierającego formaldehyd albo toluen, które mogą silnie podrażniać. Poproś, by manikiurzystka nie wycinała skórek, bo łatwiej wtedy o zakażenie.

Zobacz: Przepisy na regenerujące kąpiele dla dłoni

  • Korzystaj wyłącznie z usług sprawdzonego salonu, co do którego masz pewność, że narzędzia do manicure są starannie sterylizowane (najlepiej poproś, by zrobiono to przy tobie). To bardzo ważne, bo jeśli narzędzia nie zostaną odpowiednio wysterylizowane, możesz zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C. To może być niebezpieczne, bo podczas porodu istnieje ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko.
Ważne

Bez konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę nie łykaj żadnych tabletek wzmacniających paznokcie. Zawarte w nich minerały i witaminy mogą dublować się z tymi, które przyjmujesz w tabletkach dla ciężarnych.

Pielęgnacja paznokci podczas ciąży - domowa pielęgnacja

Jeśli wolisz dmuchać na zimne i na czas ciąży zrezygnujesz z chodzenia do salonu, manicure możesz wykonać w domu. Najlepiej bezpośrednio po kąpieli – zmiękczone wodą skórki łatwiej wtedy odsunąć. Możesz też przez kilka minut wymoczyć je w miseczce z ciepłą wodą z dodatkiem mydła.

  • Osusz dłonie. Zmyj resztki starego lakieru – najlepiej zmywaczem bez acetonu (nieprzyjemnie pachnie, ponadto wysusza i osłabia paznokcie). Staraj się nie trzeć płytki zbyt mocno, bo ją w ten sposób wysuszysz. Najlepiej nasączony zmywaczem wacik przyłóż do paznokcia i odczekaj chwilę, aż zmywacz rozpuści emalię.
  • Skróć i opiłuj paznokcie. Powinny mieć kształt prostokąta o lekko zaokrąglonych brzegach. Możesz je obciąć obcinaczem albo opiłować pilniczkiem (papierowym, szklanym lub mineralnym). Krawędź paznokcia piłuj zawsze w jednym kierunku – inaczej na brzegu płytki powstaną mikropęknięcia, które mogą powodować rozwarstwienie i łamanie się paznokci.
  • Na skórki otaczające paznokieć nałóż preparat zmiękczający. Po chwili odsuń je za pomocą drewnianego patyczka.
  • Na paznokcie nałóż warstwę przezroczystego lakieru podkładowego. Zabezpieczy on płytkę przed przebarwieniami. Dopiero gdy podkład wyschnie, połóż właściwy lakier. Zamiast emalii możesz użyć bezbarwnej odżywki do paznokci. Na koniec pokryj pomalowane paznokcie utwardzaczem.

Paznokcie nie lubią:

  • zbyt silnego czyszczenia – zanieczyszczeń spod paznokci nie usuwaj pilniczkiem, lecz miękką szczoteczką albo drewnianym patyczkiem.
  • Głębokiego wycinania skórek – może to spowodować nierówności na płytce paznokcia, które z czasem spowodują pęknięcia.
  • Częstego wygładzania polerkami, które niszczą płytkę, i metalowych pilniczków, które ją strzępią.
  • Nakładania lakieru bez uprzedniego położenia podkładu – baza pod emalię jest konieczna, by chronić płytkę paznokcia przed wysuszeniem i zażółceniem.

miesięcznik "M jak mama"